שתף קטע נבחר

אפשר להידבק באיידס פעמיים

חולי איידס אינם מחוסנים מהידבקות חוזרת בנגיף, שפיתח עד כה יותר מ-12 זנים שונים

רופאים משווייץ הזהירו נשאי איידס שהם עלולים להידבק פעם נוספת - בזן שונה של הנגיף - אם הם יעשו סקס לא מוגן. זאת בעקבות מקרה של גבר בן 38, שנדבק בזן שני של הנגיף שנתיים אחרי שאובחן לראשונה כנשא איידס. המקרה התפרסם לאחרונה ב'ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין'.
לדברי הרופאים, זה מראה שאסור לנשאי איידס לקיים סקס לא בטוח. הם גם הזהירו שלמקרה יכולות להיות השלכות על נסיונות המדענים לפתח חיסון נגד המחלה. גם בארה"ב ובתאילנד דווח על מקרים של הדבקה שנייה.
אותו גבר אובחן לראשונה כנשא ב-1998. הוא הצטרף למחקר שווייצרי, שבו נבדקו ההשפעות של טיפול מוקדם בנגיף. החולה טופל בהצלחה במשך יותר משנתיים, והפסיק ליטול תרופות אחרי שקיבל חיסון נסיוני, שנועד לחזק את מערכת החיסון. אבל באפריל 2001, כמה שבועות אחרי שקיים עם גברים סקס לא מוגן, רמת הנגיף בדמו קפצה. הרופאים גילו שהוא נדבק בזן שני של הנגיף. הוא חזר מאז לקחת תרופות, ומגיב להן היטב.
עד כה קיוו הרופאים שהידבקות בזן אחד של הנגיף מגינה על הגוף מפני זנים אחרים, מה שהיה מקל על פיתוח חיסון. ברחבי העולם התגלו יותר מ-12 זנים של הנגיף. הכותבים הביעו חשש שגם אם יפותח חיסון יעיל, הוא לא יגן מפני כל זני המחלה. המדענים כבר מפתחים חיסונים שיתאימו לאזורים גיאוגרפיים ספציפיים.


 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים