שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שלוש שנות מאסר לאישה שרצחה את בעלה
  אלידה קריסל רצחה את בעלה בדקירת סכין. במשפט נחשפה מסכת התעללות רבת שנים שהביאה אותה לביצוע המעשה. בגזר הדין כתבה השופטת: "תגובת הנאשמת לא היתה חריגה או מיוחדת לה, היא אופיינית לאישה מוכה"

  בית המשפט המחוזי בבאר-שבע גזר אתמול (ב') שלוש שנות מאסר על אלידה קריסל (42) מאשקלון, שהרגה את בעלה, אליאס, בחודש מרץ השנה. במשפט נחשפה מסכת ההתעללות רבת השנים ממנה סבלה קריסל, שהביאה אותה לביצוע המעשה. בגזר הדין כתבה השופטת, חני סלוטקי: "תגובת הנאשמת לא היתה חריגה או מיוחדת לה, היא אופיינית לאישה מוכה".
  בני הזוג עלו לפני כארבע שנים מבוליביה עם ארבע בנותיהם. ביום הרצח פנתה קריסל לבעלה וביקשה ממנו שיפנה את יום המחרת מתוכניות, כדי שהמשפחה תוכל לחגוג יחד את יום הולדתה. בעלה השיב לה בקללות ובתגובה היא נטלה מהמטבח סכין, אמרה לו שתחתוך את לשונו ונמלטה לחדרה. בעלה מיהר אחריה והצמיד סכין יפני לצווארה. היא הדפה אותו לאחור, שלפה את סכין המטבח מאחורי גבה ודקרה אותו בליבו.
  בדיוני המשפט נחשפה מסכת ההתעללות רבת השנים ממנה סבלה קריסל. לטענתה התעלל בה בעלה נפשית ומינית. היא סיפרה שהוא נהג לאיים עליה שישלח רוצחים לבוליביה, לפגוע בבתה מנישואיה הקודמים, אסר עליה לשבת ליד השולחן בשעה שהוא אוכל ואסר עליה להשתמש בשירותים שבדירה כשהוא בבית. עוד סיפרה שהחזיק מקרר נפרד עבור בנותיהם וקימץ בכלכלתן, למרות שאלידה היתה המפרנסת היחידה בבית.

  "למה לא החזקתי מעמד..."

  סבלה של קריסל היה סוד גלוי. חברותיה לעבודה ושכנותיה שמעו ממנה על יחסו של בעלה כלפיה וראו את הסימנים שגרמו המכות שלו על גופה. אחת העדות במשפט סיפרה שניסתה לשכנע את אלידה להתלונן אולם היא התחננה בפניה שלא תעשה זאת בשמה, פן יבולע לה מבעלה.
  כשנודע לאלידה, בעת מעצרה, שבעלה נפטר מדקירת הסכין היא אמרה: "אלוהים אדירים, למה לא החזקתי מעמד עוד פעם אחת... עוד מכה אחת. עוד קללה אחת...".
  חקירת המשטרה חשפה שבהזדמנות אחת אזרה אלידה אומץ והתלוננה נגד בעלה. אולם מאחר שהעברית שבפיה משובשת, התקשתה להבהיר לשוטרים את כוונתה, והם הזמינו את בעלה לתחנה והשיבה לבסוף לביתה.

  השופטת: הנאשמת פעלה מתוך התגוננות

  התביעה לא חלקה על מסכת חייה הקשים של אלידה, אך שקלה כנגדם את עיקרון קדושת החיים והעברת המסר לפיו אין לקחת את החוק לידיים, גם למי שנפגע פגיעה קשה. התביעה הזכירה גם את מקרה כרמלה בוחבוט, שהרגה את בעלה לאחר שהיכה אותה, אולם ציינה שכאן היתה זו אלידה שאחזה ראשונה בסכין.
  השופטת, חני סלוטקי, אמרה בגזר הדין: "התביעה לא עשתה חסד עם הנאשמת בכך שהאשימה אותה בעבירה של הריגה. למעשה, פעלה הנאשמת תוך התגוננות על חייה, אלא שלא עמדה לה ההגנה של צורך מפני שהנאשמת נטלה סכין לידיה מבעוד מועד".
  עורך דינה של קריסל, סרחיו סירוטה, אמר ל-ynet: "אני מרוצה מאוד מהחלטתה של כבוד השופטת סלוטקי, שראתה שמדובר בצעקה חברתית, והתחשבה במכלול הנסיבות המיוחדות, ולא רק בקדושת החיים. לא נראה לי בשלב זה שנערער על העונש".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום איי פי
  "למעשה מדובר בהתגוננות" (אילוסטרציה)
  צילום איי פי
  מומלצים