שתף קטע נבחר

מהלך היסטורי: נאט"ו מצרפת אליה את מדינות מזרח אירופה

בכינוס בפראג הציגה הברית הצפון אטלנטית הצעה רשמית ל-7 מדינות קומוניסטיות לשעבר, להצטרף לשורותיה. הנשיא בוש: "זה מחזק את הברית החשובה ביותר של מדינתנו"

במהלך היסטורי הרחיבה היום (ה') ברית נאט"ו את גבולותיה לכיוון מזרח והזמינה לשורותיה שבע מדינות קומוניסטיות לשעבר.
הברית הצפון אטלנטית, שבמשך שנים התעמתה עם רוסיה ועם הקומוניזם מבעד למסך הברזל, הזמינה את שבע המדינות להתכנס תחת המטריה הביטחונית של הברית, שנוסדה לפני 53 שנה. ההזמנה נעשתה בכנס בפראג, במסגרת רפורמות, שנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, כינה "המשמעותיות ביותר בהיסטוריה של נאט"ו".
"עבור נאט"ו, הכינוס בפראג הוא כינוס טרנספורמציה. זהו רגע מכונן עבור הברית", אמר מזכ"ל נאט"ו, לורד רוברטסון. "אנחנו נחזק את הברית הזאת, שביטחונינו תלוי בה". הוא ציין עוד כי "יש לנו את הארגון, את היכולות הצבאיות ואת הרצון להתמודד עם איומים על עמינו, בכל מקום ובכל זמן".
ההזמנה להצטרף לברית הגיעה כעשור לאחר שהשתחררו המדינות מעולה של בריה"מ. לטביה, אסטוניה, ליטא, בולגריה, רומניה, סלובקיה וסלובניה יצטרפו רשמית לנאט"ו במאי 2004, אחרי שהפרלמנטים של מדינות הברית יאשרו את הרחבתה.
"ארה"ב מרוצה מאוד מההחלטה של היום", אמר בכינוס נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש. "אנחנו מאמינים שהיא תחזק את הברית החשובה ביותר של מדינתנו. אנחנו נרענן את הרוח הדמוקרטית של הברית. ההחלטה מאשרת מחדש את המחויבות שלנו לחירות ואת מחויבותנו לאירופה שלמה, חופשיה ושלווה".
"אנחנו ממלאים את הפערים של העבר", אמר הנשיא הצרפתי, ז'ק שיראק. "חזון הביטחון עבור היבשת שלנו היא נחלת כולם עכשיו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"ארה"ב מרוצה". בוש ופאוול בכינוס נאט"ו בפראג
צילום: איי פי
מומלצים