שתף קטע נבחר

קסטרו: מצלמים אתכם בתאי המדידה

חשיפה: בדיקת ynet גילתה, כי אל תאי ההלבשה של חנויות רשת קסטרו ברחבי הארץ מכוונות מצלמות וידאו העוקבות ומתעדות את הנכנסים. הרשת בתגובה ראשונה: "מדובר באמצעי ביטחון. רואים רק את הווילון". בתגובה שנייה, בעקבות הצילומים שאינם מותירים מקום לספק, הודיעה הרשת, כי המצלמות יועתקו ממקומן; דובר קסטרו: בחנות קסטרו בקניון איילון היה מתקן דמויי מצלמה, כחלק ממערך האבטחה למניעת גניבות. אנו מתנצלים שלאור הפרסום נפגעו לקוחות

ביום ג', 12 בנובמבר השנה, נכנסה ל' אל חנות מרשת קסטרו נשים בקניון איילון ברמת גן. היא בחרה כמה פריטים ונכנסה לתא ההלבשה, על מנת למדוד אותם. עוד היא מודדת, הפנתה חברתה את תשומת לבה לכך, שגבוה בחדר המדידה, מטרים אחדים מעל ראשיהן, ממוקמת מצלמה המכוונת היישר לתא ההלבשה בו שהתה, וכן לתאים הסמוכים אליו.
ל' נחרדה מהמחשבה כי הונצחה בקלטת כשאינה לבושה. היא ניגשה לאחד הזבנים בחנות, והתלוננה על קיום המצלמה שמכוונת לתאי המדידה. תחילה השיב האיש, שהמצלמה נועדה לצורכי מיגון, אך מיד, כמו לא אמר לה משהו אחר רק רגע לפני כן, המשיך: "אני לא יודע על איזו מצלמה את מדברת".

"הכל מעוגן בחוק"

האיש גם מיהר לגלגל מעל עצמו את המבוכה, והיפנה את ל' לזבנית אחרת בחנות. גם זו טענה כי המצלמה נועדה לצורכי מיגון, אך אמרה כי אינה יודעת לאן היא מכוונת. ל' הסבירה לה שזו חדירה בוטה לצנעת הפרט, אך הזבנית עמדה על שלה: "הכל מעוגן בחוק, זה מותר וקיים בכל חנות רשת", ואף הזמינה את ל' לבדוק בכל הקניון (ל' בדקה. בשאר החנויות אין מצלמות המכוונות לתוך תאי המדידה.)
ל' המשיכה ושאלה, מדוע אין שלט המסביר כי מצלמה מכוונת היישר לגופן של הלקוחות. לזבנית היתה תשובה מעניינת: "את חושבת שיש לי זמן להסתכל על כל הקלטות אחרי יום עבודה?" הגדילו לעשות היא ועמיתה, שנוכח הלקוחה הזועמת עוד מצאו זמן להתבדח בנוסח "אנחנו עושים סרט, תני לה כמה מהקלטות".

תגובה ראשונה: מצלמים רק כשהווילון פתוח

ל' הכועסת פנתה ל-ynet. עם קבלת תלונתה נבדק הסיפור והתברר כי לא מדובר רק בחנות בקניון איילון, אלא במדיניות הנהוגה במרבית סניפי הרשת בכל רחבי הארץ. פנינו לקסטרו לבירור העניין, וזו היתה התשובה: "חברת קסטרו מקפידה ועושה מאמצים רבים לתת את השירות הטוב ביותר ללקוחותיה ואף יותר", ענתה הרשת. "במקביל לשירות המקצועי על החברה להתמודד עם מציאות יום יומית ולהקפיד ולשכלל את אמצעי הביטחון וההגנה בחנויות הרשת. מערכת האבטחה בחנויות הרשת פועלת על ידי מומחים לנושא, באמצעים טכנולוגים מתקדמים. בכל חנויות הרשת מותקנות מצלמות לאיתור גניבות, כאשר המצלמה עליה התלוננה הלקוחה ממוקמת מול וילונות תאי ההלבשה בחנות. באופן זה, המצלמה מצלמת את תא ההלבשה רק כאשר הווילון פתוח. כאשר הווילון סגור, התמונה שתתקבל במצלמה תהיה של הווילון בלבד. באופן זה כאשר הלקוח או הלקוחה מתלבשים זכותם לפרטיות נשמרת במלואה".
אך מכיוון שטוב מראה עיניים, בודקת מטעם ynet ניגשה לחנות קסטרו נשים בקניון איילון. אותה בודקת נכנסה לתא שבו מדדה ל' כמה ימים קודם לכן – ומצאה כי אכן, גבוה מעל ראשי המודדות, שלא בטווח עיניהן, מכוונת היישר אל תא זה וככל הנראה גם לתאים הסמוכים, מצלמה. בעת ששהתה הבודקת בתא היה הווילון כמובן סגור, אבל – מדווחת הבודקת – על פניו נראה כי המצלמה מכוונת היטב לחלל המרכזי של התא ואין שום דרך להתחמק ממנה, שכן לתא אין תקרה שתחצוץ בין המודדת לבין המצלמה.
למחרת היום שבו ערכנו את הבדיקה ביקרה במקום גם הצלמת שלנו, ותיעדה את המצלמה. בתמונות המצורפות, שצולמו מתוך תא המדידה, תוכלו לראות בעצמכם היכן ממוקמת המצלמה של קסטרו.

ומה אומר החוק?

הזכות לפרטיות היא במעמד של זכות יסוד, כמו כבוד האדם, זכותו לקניין ועוד. מותר לפגוע בה רק במקרה קיצוני, וגם אז במידה שלא תעלה על הנחוץ.
האם הצבת המצלמה בתאי המדידה היא באמת הפתרון היחיד לבעיית הגניבות שעמה צריכה להתמודד רשת קסטרו, או כל חנות ביגוד אחרת? ברור שלא. ראשית, בקסטרו מחובר לבגדים תג אלקטרוני, שיפעיל מערכת אזעקה אם תנסה לקוחה לצאת איתו מן החנות בלי לשלם. שנית, עם מעט מחשבה שהלקוח במוקדה, יכולה היתה רשת למנוע גניבות בלי להעליב את הצרכנים. למשל, אפשר להגביל את מספר הפריטים שמכניסה כל לקוחה לתא המדידה. אפשר גם להציב זבנית (שממילא נמצאת שם), שתפקח על תנועת הפריטים אל תאי המדידה פנימה ומהם החוצה.
בשולי הדברים נזכיר, כי לפני כשנה פרסמנו כאן כתבה שבמרכזה עמדה פגיעה בכבודה של לקוחה של קסטרו. אז, כחלק מהתגובה לאותה כתבה, כתב לנו דובר הרשת: "רשת האופנה קסטרו שמה תמיד את הלקוח במרכז ועושה הכל וקצת יותר על מנת ליצור ללקוחה חוויית קנייה נעימה". על רקע תלונתה של ל' מקבלים הדברים משמעות אירונית משהו.

תגובה שנייה: המצלמות יוזזו

ומה הסוף? בעקבות פנייה נוספת של ynet הודיע דובר קסטרו כי "החברה תזיז את המצלמה כדי שלא תיווצר אשליה שהיא מכוונת לתוך תא ההלבשה". אנחנו נעקוב ונדווח.

ועוד תגובה - אחרי הפרסום

דובר קסטרו מבקש להבהיר, כי "הנהלת קסטרו מתנצלת על אי ההבנה. חברת קסטרו עושה את המקסימום לתת ללקוחותיה את השירות הטוב ביותר, ולא הייתה בכוונתה לפגוע באף לקוח. בחנות קסטרו בקניון איילון היה מתקן דמויי מצלמה, כחלק ממערך האבטחה למניעת גניבות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסטרו. רק כשהווילון סגור
צילום: דלית שחם
מומלצים