שתף קטע נבחר

איך לסקר את הבחירות בלי לעבור על החוק?

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית נפגש עם נציגי התקשורת והזהיר מעבירה על החוק האוסר שידור תעמולה. הוא המליץ למעט בראיונות עם פוליטיקאים

בשמונת השבועות הקרובים עד לבחירות ייאלצו כלי התקשורת לתמרן בין סיקור של מערכת הבחירות הגועשת, ובין הימנעות ממעבר על החוק האוסר על שידור תעמולה.
החוק אוסר על כלי התקשורת שידור דברי תעמולה מעבר לאלו המשודרים במסגרת השידורים להם זכאים כל המתמודדים. המחוקק הסמיך את יו"ר ועדת הבחירות המרכזית להטיל על גופים העוברים על חוק זה קנסות בגובה עשרות אלפי שקלים.

פחות ראיונות וויכוחים בשידור חי

יו"ר ועדת הבחירות, השופט מישאל חשין, זימן הערב (א') את נציגי כל כלי התקשורת לשיחת הבהרה בנושא. "עד כה אתם משדרים תעמולה חופשי-חופשי, ואם יהיו תלונות בנושא אפעל ואטיל קנסות", הבהיר חשין. אולם על אף האזהרה החמורה, התקשה גם חשין עצמו להצביע על סייגים ברורים ולקבוע כללים שישמשו את העיתונאים בעבודתם תחת אילוצי החוק בשבועות הקרובים.
מדבריו של חשין עולה שבכל מקרה בו פוליטיקאי או מתמודד מתבטאים בשידור טלוויזיה או רדיו בשבח מפלגתם – עונה הדבר על ההגדרה של שידור תעמולה על-פי תפיסת ועדת הבחירות. לפיכך הוא המליץ לנציגי כלי התקשורת להימנע מראיונות עם פוליטיקאים בעת הזו. עוד אמר חשין: "תכניות טוק שואו פוליטיות בהן נהוגה וכחנות שלא אחת גולשת לתעמולה - ייאלצו למעט באירוח פוליטיקאים בעת הזו, כי כך קובע החוק".
אולם חשין הבהיר ששידורים פוליטיים יותרו בכל זאת, אם ניתן יהיה להוכיח שביסודם קיים מסר חדשותי מובהק. תחת הגדרה זו ניתן יהיה לשדר בשידור חי בשבוע הבא את המתרחש בפריימריס למפלגות העבודה והליכוד, וכן לראיין את שרי הממשלה בעניינים מקצועיים.

"נקליט, נשקול ואולי נשדר ונסתכן בקנס"

זכייני ערוץ 2 ומנהלי מערכות החדשות ברדיו ובטלוויזיה לא רוו נחת מהפגישה עם חשין ומפרשנותו לחוק. "הפתרון שלנו יהיה הקלטה מראש של ראיונות עם אישים פוליטיים, ואם זה יהיה חשוב מספיק אז נשדר - ונסתכן בתלונה וקנס כפי שעושים בכל מערכת בחירות", אמרו.
שידורי התעמולה המוסדרים בחוק יעלו לאוויר ב-8 בינואר, מדי יום. כל מפלגה תזכה לזמן מסך על פי גודלה בכנסת הנוכחית. לדברי חשין, ניתן יהיה לשדר במסגרת שידורים אלה עימות בין שרון למצנע, אם אכן ייאותו שני האישים להתעמת, כמקובל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
להמעיט בריאיונות. שרון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
עימות - רק החל מינואר. מצנע
צילום: רויטרס
מומלצים