שתף קטע נבחר

המשטרה הראתה לנחקרים פרוטוקול מזויף כאמצעי לחץ

שופט בית משפט השלום בתל אביב מתח ביקורת קשה על משטרת מחוז תל אביב ועל הפרקליטות, לאחר שהתברר כי המשטרה השתמשה בפרוטוקול פיקטיבי, כדי ללחוץ על שני נחקרים בפרשת סמים. הפרוטוקול המדומה הועבר לעיון היועץ המשפטי לממשלה

שופט בית משפט השלום בתל אביב, גלעד נויטל, מתח היום (ב') ביקורת קשה על משטרת מחוז תל אביב ועל הפרקליטות, לאחר שגילה כי המשטרה השתמשה בפרוטוקול בית משפט מזויף, לצורך "תרגיל" חקירה.
על פי החומר שהוצג בפני בית המשפט, המשטרה השתמשה בשמה של שופטת בבית המשפט, והציגה את הפרוטוקול המזויף בפני שני נחקרים בפרשת סמים, גולן שמאי וג'קי מונסנייגו, כדי ללחוץ עליהם ולגרום להם "לזמר" בחקירה.
תחילה הוכנס לתא המעצר של שמאי מדובב שהתרברב בפניו שהוא עבריין כבד ושהוא רצח אנשים. לאחר מכן הראו לו השוטרים את הפרוטוקול המזויף, ובו כביכול התקיים דיון בהארכת מעצר של המדובב, שמפליל כביכול את שמאי.
השופט נויטל הורה למשטרה להעביר את הפרוטוקול לעיון היועץ המשפטי לממשלה.
עורכי דינו של שמאי, עו"ד אבי אודיז ועו"ד שרון נהרי, גילו את הפרוטוקול המזויף, כשבדקו במזכירות בית המשפט את מספר הפרוטוקול, וגילו כי אין מספר כזה. "לעניות דעתי אנו עוסקים בקודש הקודשים", כתב בהחלטתו השופט נויטל, "אני כשלעצמי, כשופט בבית משפט, תחילה לא האמנתי למראה עיני. קראתי שמדובר בפרוטוקול פיקטיבי. קראתי גם שניתנה הוראה כלשהי שלא תופיע חתימה על הפרוטוקול ושם השופט ישונה. לא בדקתי את פרשנות בית המשפט העליון לגבי תחבולות בחקירה עד כדי כך ואני מרכין את ראשי אם אני טועה במה שאני הולך לומר: לדעתי, זוהי חציית קו אדום. אני לא סבור שיש חקירה כלשהי שמצדיקה עריכת פרוטוקול מדומה, של בית משפט מוסמך בישראל. זהו ממש לב לבו של שלטון החוק".
מהמשטרה נמסר בתגובה: "פעילות המשטרה במקרה זה נעשתה כדין ובאישור. לאור העובדה שפרוטוקול הדיון הועבר להתייחסותו של היועץ המשפטי לממשלה, אנו נמתין לקבלת עמדתו בעניין. אנו מאשרים שהפרקליטות אישרה לנו את השימוש בפרוטוקול המזויף".
דובר משרד המשפטים מסר בתגובה: "החלטת השופט המבקשת התייחסות היועץ המשפטי לממשלה, הועברה לעיוננו. היועץ המשפטי לממשלה ביקש את התייחסות הפרקליטות - הוא ופרקליטת המדינה יבדקו את הפרטים בהקדם. עם איסוף החומר, תגובש עמדתנו ותועבר התייחסות הפרקליטות לבית המשפט, כפי שהתבקש".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חציית קו אדום" (צילום ארכיון)
מומלצים