שתף קטע נבחר

בדד על הר נטופה

סמוך להררית, על פסגת ההר, יש כנסייה קטנה בתוך מערה אפלולית. במקום חיים שני נזירים, מול מראות נוף מדהים. ליהנות מהשקט בשקט

איפה אנחנו? על פסגת הר נטופה. כביש ציורי ומפותל מוביל ליישוב המיוחד שעל ראש ההר, הררית, במרום רכס הרי יודפת. למטה פרוש הנוף המדהים של בקעת בית נטופה. הררית הוא יישוב קהילתי שהוקם בשנת 1981 כמצפה, ותושביו חיים על פי עקרונות המדיטציה הטרנסנדנטלית. במשך השנים התפתח היישוב, הוקמו בו יחידות אירוח ומסעדות, ומדי פעם נערכים בו אירועים והרצאות בנושאים כמו הקשר בין גוף ונפש. הבתים במקום מתאפיינים בסגנון בנייה מיוחד. מעניין לפגוש את תושבי היישוב וללמוד מהם על תפיסת החיים המיוחדת שלהם.
לידיעתכם, בשבתות אין כניסה ליישוב בכלי רכב.
לאן אנו הולכים: מצפון מזרח להררית, במרחק של עשר דקות הליכה ממנה, נמצא 'מיבדד נטופה' (שנקרא גם 'לאורה נטופה'). ההליכה למיבדד תאפשר לכם ליהנות מהשקט מסביב ולהתחבר ושלווה, ולו לזמן קצר. זכרו לכבד את המקום ולשמור על השקט.
קצת היסטוריה: המנזר היווני קתולי 'לאורה נטופה', נבנה בשנת 1961 על ידי נזירים שהגיעו מהולנד. הנזירים רכשו קרקע על רכס נטופה, כדי שיוכלו להתבודד שם. במקום נמצאה מערה גדולה, שבעבר הרחוק שימשה למאגר מים, וההולנדים החרוצים הפכו אותה לכנסייה מרשימה. המבנה שלה מחולק לשניים. החלק העליון משמש למגורי אחד הנזירים ובנוי מאבן מקומית, על הגג צריח מיוחד לפעמון הכנסייה. המפלס התחתון מוביל לכנסייה בתוך המערה, מדרגות חצובות באבן הגיר מובילות לתוך הכנסייה. ליד הקירות פזורות כריות ישיבה, וסמוך לכן התפילה דולקים נרות. הנזירים ההולנדים מחלקים את היום בין תפילה, לימוד ועבודה למחייתם.
מה עושים: כשעומדים בראש ההר ומביטים צפונה מתגלים דיר חנא, מאגר צלמון, עמק בית נטופה והכינרת. הישיבה מול הנוף או בתוך הכנסייה, בבוסתנים המטופחים שמסביב ובין השבילים, לראות את מגורי הנזירים בתוך החורש, או לשבת ולצפות בנוף.
שעות הביקור: המקום סגור בימי שבת וראשון, בשאר ימות השבוע הוא פתוח עד השעה 12:00. אין להיכנס ברכב, וחשוב לשמור על פרטיותם של שני הנזירים. ליד המדרגות היורדות לכנסייה יש שלט קטן ובו בקשה לשלם חמישה שקלים כדמי כניסה, וכן תיבה קטנה לשלשול הכסף.
עוד משהו בסביבה: שמעון פרץ מהיישוב אבטליון מוכר שמן זית משובח. הבונוס: הנוף היפה הנשקף מבית הבד שלו. תוכלו לקבל הסבר על שמן הזית, לטעום מסוגים שונים של שמן, ואם תרצו - גם לקנות. טל: 6789521-04.
טיול מסודר עם הדרכה: בתאריכים 6 ו-7 בדצמבר ייערכו טיולים להררית ולמיבדד נטופה. 'המרכז הגלילי לטיולים אתניים', 10-50-70-700-1.
איך מגיעים: מדיר חנא עולה דרך עפר שמתאימה להולכי רגל ורכבי שטח. כדי להגיע להררית, נוסעים מצומת יגור בכביש 805 מזרחה, חולפים על פני סח'נין וערבה. ממרכז ערבה יוצא כביש קטן לכיוון דרום, המוביל לאבטליון והררית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי זכאי
החלק העליון משמש למגורי אחד הנזירים
צילום: דובי זכאי
צילום: דובי זכאי
המפלס התחתון מוביל לכנסייה בתוך המערה
צילום: דובי זכאי
מומלצים