שתף קטע נבחר

נחטפו לפי הנהלים

המודיעין התריע על פיגוע מתוכנן בבוקר חטיפת שלושת החיילים - אבל המידע לא טופל. הרכבים הממוגנים היו בשטחים, המצלמה היתה מקולקלת, הגדר החשמלית לא פעלה, לוחמי אגוז התריעו שחיזבאללה מתכנן פיגוע מטען - וכל ההתרעות האלו ואחרות עברו ליד האוזן הצה"לית באין שומע. בני אברהם, עדי אביטן ועומר סואעד נחטפו על ידי החיזבאללה בקלות מדהימה, שמצביעה על כשל עמוק ויסודי בצד הישראלי. התחקיר המלא - ב"שבעה ימים" בסוף השבוע

זה קרה באוקטובר 2000: שלושת חיילי צה"ל, בני אברהם, עדי אביטן ועומר סוואעד נחטפו על ידי ארגון החיזבאללה ללבנון. הם הוכרזו כחללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע - אבל עד היום לא ברור מה עלה בגורלם.
תחקיר של רונן ברגמן וגיל מלצר במוסף "שבעה ימים" מגלה שרשרת מדהימה של כשלים בתפקוד המערכות בפיקוד הצפון ובצה"ל - שמעוררים תהיות קשות אודות רשלנות. האם ניתן היה למנוע את החטיפה - ומדוע זה לא קרה?

ההתרעות, המחדלים

כחודש לפני החטיפה, כבר היו בפיקוד צפון רמזים ברורים לגבי כוונותיו של החיזבאללה. חיילי צה"ל אפילו צפו בקבוצת לוחמים של החיזבאללה עוסקת באיסוף מידע מול "נקודה 590", הנקודה שבה נחטפו שלושת החיילים.
מח"ט הגזרה הטרי, אל"מ יואלי אור, לא ידע כי חלק מהגדר האלקטרונית לא היה פעיל. כשגילה לו זאת אחד הקצינים, היה המום - וקבע כי אין להגיע לנקודה ה"בעייתית". אבל הלקח הזה כלל לא הופץ לחיילים המסיירים בגזרה באופן קבוע. התיקונים שדרש אל"מ אור - לא בוצעו.
ומה עוד? החיילים בגזרה נאלצו להשתמש בג'יפים לא ממוגנים מדגם "סופה". לדבריהם, חשו "כמו מטומטמים, עם המיגון היחיד שהיה ברזנט בצדדים". גם המחדל הזה תוקן - רק אחרי שאברהם, אביטן וסוואעד כבר היו בידי החיזבאללה.
גם הביורוקרטיה הפנים-צה"לית הקלה על חיזבאללה: שתי האוגדות שפעלו באזור, אוגדה 91 ואוגדה 36, לא היו מתואמות כלל, ואינפורמציה רבה הלכה לאיבוד בקווי התקשורת. דוגמא אחת: כמה ימים לפני החטיפה איתר כוח של לוחמי סיירת אגוז פעילות ערה של החיזבאללה סמוך לנקודה 590, שנראתה כמו מילכוד האזור. הם העבירו את ההתרעה הלאה, אבל היא לא הגיעה ליעדה.
אחד מלוחמי אגוז הגיע לימים לביקור בבית משפחת אברהם וביקש לשוחח ביחידות עם האב, חיים. "הוא אמר לי בדמעות שהם ראו את אנשי החיזבאללה מטמינים מה שנראה כמו מטעני חבלה", סיפר חיים אברהם. אבל ההתרעה לא עברה לאוגדה 36, שבה שירתו החיילים החטופים, משום שסיירת אגוז היתה שייכת לאוגדה 91.

ומחדלים גם אחרי החטיפה

גם אחרי שהיה ברור כי מדובר בחטיפת חיילים, נמשכה שרשרת המחדלים: מסוקי חיל האויר הגיעו לשטח רק 45 דקות אחרי החטיפה. בניגוד להוראת הקצין הבכיר בשטח, הם לא מנעו יציאה של כלי רכב מהכפר שבעה, שבו חשדו בצבא כי הסתתרו החוטפים. אנשי החיזבאללה שחטפו את שלושת חיילי צה"ל, לא אותרו יותר, לעולם.

התחקיר המלא של רונן ברגמן וגיל מלצר יתפרסם בסוף השבוע במוסף "שבעה ימים" בידיעות אחרונות

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
בני אברהם
צילום: רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
עדי אביטן
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
עומר סוואעד
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
מומלצים