שתף קטע נבחר

הרשות: אנשי מוסד התחזו לפעילי "אל קאעידה"

גורמים פלסטינים טוענים כי אנשי המוסד גייסו פעילים פלסטינים לארגונו של בין לאדן, כדי להכפיש את הרשות. בישראל מתייחסים לטענות בביטול

הרשות הפלסטינית הודיעה היום (שבת) כי חשפה מזימה ישראלית להכפיש אותה באמצעות הטענה כאילו היא מאפשרת פעילות של "אל קאעידה" בתחומה.
ברשות טוענים שהמוסד גייס פעילים פלסטינים, תוך שאנשיו מתחזים לפעילים ב"אל קאעידה". לדברי הגורמים, המטרה הישראלית היתה לטעון שהרשות מעלימה עין מפעילות של ארגון הטרור הבינלאומי בקרבה.
מפקד מגנון הבטחון המסכל ברצועה, ראשיד אבו-שבאכ, אמר שלרשות יש מסמכים שמוכיחים כי כל הפירסומים מהימים האחרונים אודות פעילות "אל קאעידה" ברצועה "הם שקר והמצאה ישראלית, שנועדו לפגוע ברשות".
אבו שבאכ התייחס בכך להתבטאויות של גורמים ישראלים על כך שפעילים של "אל קאעידה" הסתננו לרצועה, ומתכננים משם פיגועים בישראל.
אבו-שבאכ אמר כי אחד המגוייסים אף קיבל מאיש מודיעין ישראלי, שהתחזה לגורם "באל-קאעידה", 7,500 דולר כדי לקנות תחמושת.
השר לתיכנון בינלאומי ברשות, נביל שעת', זימן את הקונסולים הזרים המשרתים ברשות, כדי למסור להם את גירסת הרשות בנושא. גורמי ביטחון ברשות הפלסטינית אומרים כי כבר לפני שנה העבירו לאמריקנים חומר מודיעיני לפיו ישראל מנסה לייצר נוכחות מדומה של "אל-קאעידה" ברצועת עזה כדי לפגוע ברשות הפלסטינית.
גם יאסר ערפאת התייחס לנושא ואמר כי "להאשמות הישראליות אין יסוד. אנו מתנגדים לטרור והיינו מבין הראשונים לגנות את פיגועי 'אל-קאעידה' נגד ארה"ב ב-11 בספטמבר".

שולח אנשים

גורמים ביטחוניים בישראל התייחסו בביטול לדברי הפלסטינים. לדבריהם, "אל-קאעידה" מנסה ללא הרף לשלוח גרורות לתוך ישראל ולרשות. "הארגון שולח אנשים שאומנו על ידו, כדי שאלה יקימו תאים עצמאיים בתוך השטחים, בדפוס פעולה דומה לפעילות הארגון במקומות אחרים בעולם", אמרו.
עד כה נתפסו בישראל למעלה מעשרה פעילי "אל-קאעידה", ורק כחצי מן המקרים פורסמו. בין השאר נשפט בישראל פעיל "אל-קאעידה" פלסטיני שהתאמן באפגניסטן וניסה לחזור לרצועת עזה דרך מעבר רפיח כדי להקים בה תא עצמאי. במקרה אחר נלכד בחברון פעיל "אל-קאעידה" שפעל בעיר במשך כמה חודשים ואימן פלסטינים מקומיים.
במקרים אחרים גורשו מהארץ חשודים בפעילות ב"אל-קאעידה", בעלי אזרחות מערבית. בנוסף ידועים למערכת הביטחון לפחות כמה מקרים בהם הצליחו פעילי "אל-קאעידה" מחו"ל להיכנס לישראל ולאסוף מודיעין לקראת פיגועים עתידיים. כך למשל עלה מחקירתו של ריצ'ארד ריד, "המחבל עם נעלי הנפץ" שניסה לפוצץ מטוס בארה"ב ונלכד. התברר כי הוא ביקר בישראל לפחות פעמיים.
עם זאת, אמרו במערכת הביטחון כי אין קשר מיוחד בין מנגנוני הרשות הפלסטינית ל"אל קאעידה", וכי הפעילים נכנסים ביוזמת הארגון ובלי תיאום עם הרשות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפי מנשה
זימן קונסולים זרים. שעת'
ציפי מנשה
מומלצים