שתף קטע נבחר

הבחירות בליכוד: גימיקים, שלטי ענק וג'ינגלים בווליום אדיר

באיחור של שש וחצי שעות בשל בעיות תקנוניות נפתחו הבחירות בליכוד. בגני התערוכה יש כ-150 אוהלים של המועמדים השונים, על שלל גימיקיהם: ליצנים גבוהים, ג'ינגלים מצווחים ואפילו גרעינים לפיצוח. התוצאות יתקבלו בלילה, אלא אם יחול שוב עיכוב משפטי

אחרי התחלה מקרטעת שגרמה לדחייה בפתיחת הקלפיות בשעות ארוכות, החלו אחר הצהריים (יום א') הבחירות לרשימת הליכוד לכנסת בגני התערוכה בתל אביב.
הדחיה נגרמה לאחר שבית המשפט המחוזי קיבל בבוקר את עתירתם של שני חברי מרכז, מרדכי הלפרין ועוזי כהן, שטענו יש להצביע קודם לכן על שינויים בתקנון הליכוד. לאחר שנערכה הצבעה על השינויים בתקנון התברר כי התוצאות היו צמודות, ובסופו של דבר קבע נשיא בית הדין של הליכוד, השופט צבי כהן, כי התקנון יישאר ללא שינוי. הלפרין וכהן החליטו לערער שוב בבית המשפט, וייתכן כי הדבר ייעכב את פרסום תוצאות ההצבעה. העותרים דורשים כי קולות ההצבעה על הרשימה לא ייספרו עד לספירה ידנית של קולות ההצבעה על השינויים בתקנון הליכוד.
בשעה 16:30 נפתחו הקלפיות, שייסגרו בחצות. תוצאות האמת צפויות להגיע שעות אחדות לאחר מכן. בינתיים, מנסים כולם לסגור דילים אחרונים ובשטח מסתובבות רשימות מומלצים רבות. בין הדילים השונים, אפילו דיל של ראשי העדה הפרסית בארץ, שלא במפתיע מככב בו שר הביטחון, שאול מופז.

קרנבל פוליטי

המצביעים שהגיעו לגני התערוכה ונכנסו למתחם סוער וצבעוני כשכל מועמד מנסה למשוך את העין ואחריה את היד עם הפתק, באמצעות גימיקים שונים.
מתחם ההצבעה גדוש בכ-150 אוהלים של המועמדים השונים, כשנדמה שכל מועמד מתחרה ברעהו לא רק על כיסא בכנסת, אלא גם בעוצמת הווליום של הג'ינגל. מנופי ענק הניפו שלטים של המועמדים בעלי הכיס העמוק יותר.
מדי פעם עברו בין האוהלים "להקות" של עשרות תומכים, או תומכים בתשלום, שלבשו חולצות באותו הצבע, המביעות תמיכה במועמד מסוים. כל העצים כוסו בשלטים ענקיים ובבלונים. הגדילה לעשות רוחמה אברהם ששכרה ליצנים על קביים גבוהים שהתהלכו בין המצביעים עם שלטים התומכים בה.
המועמדת גילה גמליאל הפתיעה כשחילקה גרעינים שעל אריזתם מודפסת מודעת פרסומת של עצמה. פנינה הביאה קבוצת רוכבי אופניים שמרכיבים את שלטי הפרסומת שלה.
פנינה רוזנבלום לא הסתפקה בשלטי ענק בלבד והגיעה להתמודדות עם בעלה משה חיים, שמצטלם עם מעריצים. "אני משגיח על הארגון של הדברים, בודק שהכל בסדר והצוות עובד. בגלל שפנינה נמצאת בקלפי אז אנשים אומרים, 'טוב נשאר לנו משה אז נצטלם כבר אתו'", הסביר.
השר מאיר שטרית עמד שעות ארוכות באוהל הבחירות שלו כשמאחוריו עשרות רבות של עותקים מספרו. שטרית חתם על הספר עם הקדשה אישית לכל מועמד שהגיע לאוהל. אנשיו של שטרית אמרו באכזבה: "אנחנו יודעים שהרוב פה לא באמת חברי מרכז, אבל מה אפשר לעשות". מדוכנו של חברי הכנסת מיכאל איתן ניתן לשמוע קטעים מנאומיו בכנסת שמושמעים ללא הרף ב"ווליום" גבוה.

ניירות באוזניים

ניר שרון, אזרח שלא קשור לתנועת הליכוד, הגיע לגני התערוכה כדי להתרשם מקרנבל הבחירות. "בכל דוכן שהתקרבתי אליו, קפצו עלי והדביקו עלי את מדבקות המועמד", סיפר, "באיזשהו שלב הכנסתי ניירות לאוזניים והשתמשתי בהם בתור אטמי אוזניים כי הרעש שבקע מהדוכנים היה פשוט לא אנושי. רק כשהייתי בדרכי החוצה גיליתי שכולי מלא במדבקות ושאני, שאין לי שום קשר לליכוד, תומך בהמון מועמדים שאינני מכיר אותם, אבל המדבקות שלהם ממלאות לי את כל הבגדים".
יצחק יוסף, המכונה קצ'ו, תושב בקעת בית שאן, אמר: "הקרנבל הזה משפיע בקושי בשני אחוז על כוונות ההצבעה של הבוחרים. הכל נסגר אתמול בערב, מי שלא עבד בחודש האחרון, 80 ליצנים רוקדים על קביים לא יעזרו לו".

אנשי יאיר חזן נגד עמרי שרון

בעוד בקלפיות מתנהל הקרב על תקנון הועידה, מתנהלים קרבות מלאי יצרים בשטח מתחם גני התערוכה. אנשי ראש עיריית אופקים, יאיר חזן, פתחו במערכה נגד עמרי שרון בנו של ראש הממשלה. זאת בעקבות העובדה שחזן ושרון מתמודדים על משבצת הנגב בליכוד.
אנשיו של חזן יצאו לסיבוב בין האוהלים כשהם מניפים את השלט: "אבא, סדר לי מקום בכנסת. עמרי". בנוסף מפיצים תומכיו של חזן עלון תחת הכותרת: "אזהרה לחברי המרכז - כמה סיבות למה לא לבחור את עמרי שרון לכנסת".
בנייר האזהרה שמפיצים אנשי חזן כתוב כי אחת הסכנות לשלטון הדמוקרטי הוא מינוי קרובים, "כמו בסוריה מצרים או עיראק". עוד נאמר במכתב: "שרון אחד בכנסת איננו מספיק?". אנשיו של עמרי פועלים מצדם בשקט, ודואגים ששמו לא יפקד מאף רשימת "דילים" משמעותית. אנשיו של עמרי אמרו ל-ynet בתגובה להתקפת אנשי יאיר חזן כי "עמרי לא מתכוון לרדת לרמה הזו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
"להקות" תומכים עברו בין האוהלים (צילום ארכיון)
צילום: דלית שחם
צילום: דלית שחם
מי יצביע לי?
צילום: דלית שחם
הקמפיין נגד עמרי
צילום: דלית שחם
מומלצים