שתף קטע נבחר

הסתייגות במק"י להסכם האיחוד עם תע"ל

הנהגת חד"ש אישרה את ההסכם אך מועצת חד"ש תדון בו על רקע המלצתה של צמרת המפלגה הקומוניסטית, הגוף הדומיננטי בחד"ש, לקבל את ההסכם אם טיבי ימוקם רק במקום הרביעי ברשימה

קשיים צפויים להסכם איחוד תע"ל-חד"ש: לאחר דיון שנערך אמש (א') בנושא החליט הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הישראלית, הגוף הדומיננטי בחד"ש, להמליץ למועצת חד"ש לתמוך ברשימה משותפת עם תע"ל רק אם יובטח לח"כ טיבי המקום הרביעי ברשימה ולא השלישי.
שלשום אישרה הנהגת חד"ש הסכם בין התנועה לבין רשימתו של ח"כ אחמד טיבי, תע"ל. על פי ההסכם, ח"כ טיבי יכהן במקום השלישי ברשימה המשותפת. יחד עם זאת, ההסכם, שאושר ברוב גדול בהנהגת חד"ש, מעורר התנגדות חריפה בצמרת המפלגה הקומוניסטית.
מזכ"ל מק"י, ח"כ עיסאם מח'ול, שנבחר כמספר 2 ברשימת חד"ש, אחרי היו"ר, מוחמד ברכה, אמר ל-ynet כי בהמלצת הוועד יש אמירה שחד"ש ומק"י בעד שותפות עם תע"ל אבל המפלגה גם לוקחת בחשבון את הבעייתיות של חד"ש. "אני מקווה שטיבי, שהגדיר את השותפות איתנו כאסטרטגית, יקבל גם הסכם עם המקום הרביעי", אמר מחול.
אחר הצהריים אמורה המועצה להחליט איזה מקום להעניק לטיבי ברשימה המשותפת.
במפלגה הקומוניסטית היו מעדיפים לראות את טיבי במקום הרביעי וחלק מבכירי המפלגה היו מעדיפים ריצה עצמאית של חד"ש, בטענה שרשימה משותפת עם תנועות לאומניות ערביות, תפגע באופי היהודי-ערבי של המפלגה. אבל גם בצמרת המפלגה קיימים מספר תומכים נלהבים לאיחוד עם טיבי, ולמתן מקום מספר 3 ליו"ר תע"ל.
מול המגמה שמייצג ח"כ מח'ול ניצב ח"כ מוחמד ברכה, יו"ר חד"ש וחבר הנהגת המפלגה הקומוניסטית. ברכה הוא אחד מיוזמי ההסכם עם טיבי ואנשיו אומרים שאין ספק שהוא יאושר. בחד"ש טוענים כי ריצה עצמאית לא תבטיח את כניסתו של חנין ואילו רשימה משותפת, על פי הסקרים, מבטיחה את כניסתו לכנסת למקום הרביעי וגם את כניסתה של המועמדת שאחריו, תגריד שבייטה, מהמשולש. תומכי האיחוד במועצת חד"ש אומרים כי השאלה היא לא אם ההסכם על מקום שלישי לטיבי יעבור מחר במועצה, אלא באיזה רוב הוא יעבור.
בכיר במפלגה הקומוניסטית אומר ל-ynet כי למרות זאת, החשש הוא לטווח הארוך ולכך שהסכם כזה יפגע במפלגה ובחד"ש ויחזור כבומרנג.
לעומתו אמר חבר מזכירות מטעם חד"ש כי ההסכם הוא ניסיון של המפלגה למצב את עצמה באופן סופי כתנועה המובילה והמרכזית בציבור הערבי ולהביא לתפיסת השותפות היהודית- ערבית עוד בוחרים מקרב הציבור הערבי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
מיוזמי האיחוד. ברכה
אתר הכנסת
צילום: גלי תיבון
שלישי או רביעי. טיבי
צילום: גלי תיבון
מומלצים