שתף קטע נבחר

הפריימריס בעבודה: מקורב למצנע הפיץ "רשימת חיסול"

המקורב הפיץ רשימה שאינה כוללת איש מתומכי פואד והסביר: "אנשי פואד תקפו אחרי הבחירות בנושא העדתי והשמיעו ביטויים גזעניים. הם לא קיבלו את הכרעת הבוחר. בחרנו רשימה שלא תתקע לו סכין בגב". התוצאות יתקבלו בלילה

הפריימריס במפלגת העבודה מתנהלים במהלך היום (ב') בשקט יחסי. ב-10 בבוקר נפתחו ברחבי הארץ 350 קלפיות בהן יצביעו 112 אלף בוחרי העבודה בפריימריס לרשימה לכנסת. סמוך לחצות יחלו תוצאות האמת לזרום אל אולם הכנסים בסמינר בית ברל בכפר סבא.
יו"ר העבודה עמרם מצנע פתח את יומו הבוקר בהצבעה בקלפי בבית מפלגת העבודה בחיפה. מצנע התייחס בפעם הראשונה לרשימת הליכוד שנבחרה הלילה: "רשימת הליכוד מסובכת ודוחקת החוצה אישים בולטים דווקא, כאלה שיכלו למתן את תפיסת הליכוד".
תומכי יו"ר מפלגת העבודה במבשרת ציון הפיצו הבוקר רשימת מומלצים בכניסה לקלפי המקומית, ממנה מחקו את אנשיו של בנימין בן-אליעזר. רשימת החיסול הודפסה על איור של מגרש כדורגל, ושחקני החיזוק המומלצים הם: יוסי ביילין, יעל דיין, מתן וילנאי, איתן כבל, יוסי כץ, יגאל צחור, צלי רשף, בייגה שוחט, יולי תמיר, ירון ארמוזה וליאור שטרסברג.
מפיץ הרשימה הוא נפתלי רז, בן 55, איש חינוך ותומך מצנע מובהק.
"התארגנו כדי לדאוג שמצנע יקבל סיעה שהוא לא צריך לחשוש בה שיקבל סכין בגב", אומר רז ל-ynet. "הפצנו רשימה שבה יש אנשים טובים, הנאמנים למצנע – וזה היה השיקול הקובע. הרי אם מצנע יקבל סיעה שחציה מחכה לו בפינה – וכבר היו דברים מעולם, הוא לא יוכל לתפקד בעתיד, לא כראש ממשלה ולא חלילה כראש אופוזיציה. אנשי פואד תקפו אחרי הבחירות בנושא העדתי, והשמיעו ביטויים גזעניים. הם לא קיבלו את הכרעת הבוחר, ולכן אין ברשימה שלנו אף אדם ממחנה פואד. לעומת זאת, יש כמה ממחנה רמון".
דוברו של מצנע, און לוי, אישר כי התומך נפתלי רז מוכר לו, אולם מסר כי "הרשימה הופצה שלא על דעתו של מצנע, וככזו יש להתייחס אליה".
בצהריים נשמעו האשמות גם נגד השר לשעבר מתן וילנאי, לפיהן הפיץ "רשימות חיסול" לבכירים במפלגת העבודה. וילנאי דחה בתוקף את הטענות: מלשכתו נמסר ל-ynet כי גורמים אנונימיים במפלגה מנסים לטפול עליו האשמות שווא.

12 מקומות משוריינים

12 מהמקומות הראשונים ברשימה כבר משוריינים. עמרם מצנע, בנימין בן אליעזר ושמעון פרס מדורגים במקומות הראשונים. המזכ"ל אופיר פינס בשביעי. הרב מיכאל מלכיאור ממימד בעשירי. המקומות 8 ,11 ו-15 לנשים. ומהמקומות ה-16 והלאה יש שיריון לנציגי מחוזות.
המשמעות היא שכמה מחברי הכנסת המכהנים יידחקו אל מחוץ לכנסת, במיוחד לאור הצטרפותם למירוץ של שמות חדשים כמו הסופר אלי עמיר ומזכיר הממשלה יצחק הרצוג.
עימות נוסף צפוי להתרחש בין אנשי בן אליעזר לבין אנשי המחנה היוני. מיד לאחר תבוסתו בבחירות לראשות העבודה החל בן אליעזר בשיקום מחנהו ואנשיו סימנו ח"כים כמו יוסי ביילין ויוסי כץ, כמטרה, ומחקו אותם מרשימות המומלצים.
כיצד בוחרים? על כל מתפקד בעבודה להגיע מצוייד בכרטיס בוחר לקלפי המיועדת ושם יוכל לסמן בכרטיס 8 עד 10 מתמודדים ברשימה הארצית ועוד מתמודד אחד ברשימה המרחבית – על פי השתייכותו של המתפקד. כך למשל תושב מחוז דן יבחר בנציג נוסף שישלח לכנסת כנציג מרחב דן.
היו"ר מצנע לא הרבה להריץ מועמדים, אבל הודיע כי הוא תומך פומבית במועמדותו של הסופר אלי עמיר ובנציגת הקיבוצים ח"כ אורית נוקד. מצנע אמר אמש: "תבחרו במי שאתם חושבים שהוא מתאים, אל תלכו אחר רשימות חיסול. הרשימה שתיבחר תהיה יחודית ומיצגת חתך שלם באוכלוסיה".

כיצד נראית רשימת העבודה לכנסת?

בראש הרשימה – עמרם מצנע; אחריו במקום השני – בנימין בן אליעזר; מקום שלישי – משוריין לשמעון פרס; מקומות 4-6 – ארצי; מקום 7 – משוריין למזכ"ל אופיר פינס; מקום 8-9 – ארצי; מקום 10 – משוריין לרב מיכאל מלכיאור (מימד); מקום 11-15 – ארצי; לנשים משוריינים מקומות 8, 11 ו-15; מושבים – מקום 16; קיבוצים – 17; שכונות – מקום 18; ערבים – 19; דרוזים – 20; עולים חדשים – 21; נגב דרום – 22; מרכז 23; שרון-שומרון – 24; חיפה – 25; מקום 26 משוריין לאישה מהרשימה הארצית; מקום 27 – מחוז דן; מקום 28 – צפון; מקום 29 – תל אביב; מקום 30 – משוריין לאישה; מקום 31 – ירושלים; מקום 32 – צעיר; מקום 33 – גימלאי; מקום 34 – עולה נוסף; מקום 35 – נציג נוצרי או בדואי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וילנאי. חיסול?
צילום: חיים זיו
הצביע בבוקר. מצנע
צילום: חיים זיו
מומלצים