שתף קטע נבחר

המורה שהושעה בגלל הביקורת על רבין שוקל לעתור לבג"ץ

במכתב שהופץ בין בתי הספר כתב המורה ישראל שירן: "מורשת רבין הנה למעשה מורשת של כניעה והתרפסות והחמור מכל, מורשת של מסירת נשק חם לידי האויב הערבי-פלסטיני, המכוון בימים אלה ממש את אותו הנשק לעברנו ולעבר ילדינו ובתינו". משרד החינוך הורה להשעותו לאלתר עד לבדיקת העניין. שירן טוען כי זכה לתמיכה רחבה

המורה ישראל שירן, שהושעה מעבודתו לאחר שפירסם כרוז בו מתח ביקורת על "מורשת רבין" שוקל לעתור לבג"ץ. לדבריו, יעתור על רקע של חופש הביטוי אם לא יוחזר לאלתר לעבודתו.
שירן אומר כי במהלך היממה האחרונה פנו אליו עשרות מורים ואנשי חינוך והביעו תמיכה במכתב שכתב. לדבריו אנשי החינוך הוקיעו את מדיניות השתקת הדעה, כפי שהביע במכתבו. בין הפונים שהביעו תמיכה גם עובד משרד החינוך, שביקש לקבל את המכתב ולהפיץ אותו בין חבריו באקדמיה.
שירן: "התמיכה של כ-100 אנשי חינוך במכתב שלי אמורה להוות תמרור אזהרה למשרד החינוך כי המורים בשטח לא מוכנים לקבל את מדיניות ההשתקה. כל חטאי היה שביקשתי לערער על הקביעה שיש לחנך על פי מורשת רבין, מורשת שאני לא מסכים אתה לאור המצב הנוכחי בישראל. אני מקווה שמשרד החינוך יכיר מהר בטעותו, יחזור בו מההשעיה ויאפשר לקיים דיון ציבורי פתוח במערכת החינוך בנושא שנוי במחלוקת זה".

הביקורת על מורשת רבין

ישראל שירן עובד בעמותת ברקאי, האחראית על תוכניות לימודי היהדות בבתי הספר בחיפה (שלא במסגרת תוכנית הלימודים הרגילה). בכרוז שהפיץ בסוף השבוע שעבר, ואשר הופנה לראש הממשלה, אהוד ברק, המכהן גם כשר החינוך, נכתב: "מורשת רבין הנה למעשה מורשת של כניעה והתרפסות והחמור מכל, מורשת של מסירת נשק חם לידי האויב הערבי-פלסטיני, המכוון בימים אלה ממש את אותו הנשק לעברנו ולעבר ילדינו ובתינו.
"מכאן, המסקנה הברורה, הכואבת והמתבקשת מאליה: רבין האיש ודרך השלום שלו הם שהביאונו למצב חמור ובלתי נסבל זה, כשלנגד עינינו מתרחשת ממש מלחמה בכל רחבי ארצנו.
"אנו - מנהלים, מורים ואנשי חינוך מהחינוך הממלכתי והממלכתי דתי - מבקשים ממך לערוך חשבון נפש שיובילך, כך אנו מקווים, לקום ולהודות קבל עם, עדה ועולם, כי רבין, האיש ומורשתו, אינם עוד עניין ללימוד ועיון אצל כלל הציבור, ובפרט אצל אנשי החינוך בארץ ותלמידיהם. וביום בו נרצח ראש הממשלה רבין לא תהיה כל הנחיה מצד גורמים במשרד החינוך לקיים עצרות זיכרון וחשבונות נפש למיניהם, וכן מצפים אנו שלא תינתן הנחיה לתלות את תמונת רבין ברבים".
עם זאת, מציין הכרוז של שירן את הזעזוע הגדול מעצם מעשה הרצח המתועב, "ועל זאת ראוי ואף חובה לשוחח, להתייחס ולהוקיע את המעשה והעושה", נכתב בו.
בעקבות כרוז זה, הורה מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, אהרון זבידה, ליו"ר עמותת ברקאי, חנניה אפליקר, להשעות לאלתר את שירן מכל תפקיד ופעילות בבתי הספר בחיפה, עד שייבדק העניין.
הנהלת עמותת ברקאי הסתייגה מנוסח הכרוז של שירן, אם כי גורמים בה הביעו מחאה על התגובה החריפה של משרד החינוך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גילי נחושתן
ישראל שירן. שוקל לעתור
צילום: גילי נחושתן
צילום: גלי תיבון
הפגנת הימין ליד קברו של רבין
צילום: גלי תיבון
צילום: רויטרס
העצרת בת"א לציון יום השנה החמישי לרצח
צילום: רויטרס
מומלצים