שתף קטע נבחר

בלעדי: פואד שובאכי מדבר

בראיון מתוך הכלא ביריחו, אומר ל-ynet מי שהוכרז כאחראי המרכזי לפרשת ספינת הנשק "קארין איי" שהוא מתכוון לנקוט בצעדים משפטיים נגד ישראל, הרשות הפלסטינית, ארצות הברית ובריטניה – שהיו לדבריו האחראיות לכך שהושם בכלא - למרות שלא היה אשם. גורמים מדיניים בתגובה: העדויות נגד שובאכי "מוצקות"

בישראל הוא הוצג כ"מוח" מאחורי ניסיון הבאת ספינת הנשק "קארין איי" לרשות הפלסטינית. עשרות טונות של נשק ותחמושת, שהיו יכולים לשנות כליל את פני האינתיפאדה, אבל יורטו על ידי לוחמי השייטת של צה"ל בלב ים. פואד שובאכי, הממונה על הכספים במנגנוני הביטחון הפלסטינים, יושב מאז ינואר השנה בכלא יריחו והוא זועם על כולם. על הרשות שהפקירה אותו, על ישראל שלדבריו הפלילה אותו – ועל המערב שנתן יד ל"עסקת המוקטעה", במסגרתה שוחרר ערפאת מהמצור בתמורה למעצר שובאכי ורוצחי השר זאבי ז"ל ביריחו.
בראיון בלעדי ל-ynet, מאחורי סורגי כלא יריחו, טוען שובאכי בתוקף: "לרשות הפלסטינית אין כסף לקנות כמות כזו של נשק. מעולם לא היה לי שום ניסיון או מעורבות בעסקאות כאלה". בשבוע שעבר החליט בית משפט פלסטיני להורות על שחרורו של שובאכי, לאחר שלא הוגש נגדו כתב אישום מאז מעצרו. שובאכי לא שוחרר עדיין ועורך דינו חוסין א-שוחי הגיש בקשה ליו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, להעבירו מהכלא ביריחו למוקטעה בעיר, "עד להבהרת הפרשה עם הגורמים הבינלאומיים המעורבים בה". עכשיו, מזהיר שובאכי, נמאס לו להיות השעיר לעזאזל של פרשת ה"קארין איי".

פואד שובאכי, ישראל אומרת שאתה, מטעם הרשות הפלסטינית, היית אחראי לניסיון להביא את ספינת הנשק.

"אין לי יד ורגל בפרשה הזאת. כל העניין הוא עניין פוליטי ואני מקווה שהעניין הזה ייפתר בקרוב. לא היה לי שום קשר לספינה הזאת. מעולם לא היה לי ניסיון בשום עסקה כזאת. אני הופתעתי מפרסום שמי בתקשורת כמי שמעורב בפרשה".

אבל אתה הממונה על מערכת הכספים של מנגנוני הביטחון הפלסטיני. מה, לא ידעת?

"במסגרת התפקיד, טיפלתי במשכורות ובניהול הכספי השוטף של המנגנונים. בשום פנים ואופן לא בדברים האלה. אפילו הראיס עצמו אמר שפואד שובאכי לא יכול לבזבז לירה אחת ללא אישור".

אבל הרשות עצמה היא זו שעצרה אותך. האם אתה טוען שאתה "שעיר לעזאזל" בפרשה?

"המעצר שלי הוא תוצאה של הצהרות של בכירים ישראלים בתקשורת. כשנעצרתי, הציע הראיס אבו עמאר להקים ועדת חקירה, בהשתתפות נציגים אמריקנים, אירופאים, האו"ם, ישראל והרשות הפלסטינית כדי לחקור את הפרשה - אבל אף אחד מהגורמים האלה לא היה מוכן לכך. עד היום אף גורם לא הציג הוכחה אחת למעורבותי. להפך: הישראלים נכנסו למשרד שלי, כשפרצו בפעם הראשונה למוקטעה. הם לקחו מחשבים ולקחו מסמכים מהמשרד. והנה, לא מצאו כלום. כל החשבונות שלי היו נכונים. לא היתה שום עדות או סימן לדבר לא חוקי שפוגע בביטחון הישראלי או הפלסטיני. גם בדרכונים שלי שנמצאו לא היה זכר למדינות שנטען כי ביקרתי בהן לצורך הפרשה. החשבונות שלי ידועים לישראלים, ולא היה בהם שום פגם. גם האיחוד האירופי העניק לאגף שברשותי אישור שלפיו הוא מתנהל בצורה הוגנת וישרה".

ובכל זאת ישראל עדיין טוענת לאחריותך, וגם הרשות לא עושה מאמצים להגן עליך.

"נכון שאני מאוכזב, אבל מה יכולה לעשות הרשות, אם היא והנהגתה וכל המערכות שלה נהרסו או נמצאות תחת מצור. הסכמתי למעצרי כי כשההנהגה שלי נותנת הוראה אני מציית. כשהראיס ביקש זאת - הסכמתי. אבל הוא אמר שאני חף מפשע. צריך להבין - אין לנו כסף לנשק הזה, מעולם לא הייתי מעורב בדברים כאלה".
שובאכי מציג להגנתו את יחסיו המצוינים, לדבריו, עם חברות ישראליות רבות שעימם היה בקשר מתוקף תפקידו. "אפשר לשאול את כל אלה בישראל שהיינו בקשרים עסקיים איתם בשווי מיליונים, אם היה דבר לא חוקי, אם היו דברים מתחת לשולחן. היו לנו עסקים עם מפעלים מנצרת ועד יד מרדכי - ומעולם לא היתה שום בעיה".
שובאכי מציין גם כי דאג באופן אישי להחזרת רכוש וכלי רכב גנובים לחברות וגורמים בישראל. "מעולם לא לקחתי שקל אחד לעצמי", הוא טוען.

אם תשוחרר מכלא יריחו, אתה לא חושש שישראל תעצור אותך?

"ישראל ומדינות אחרות דורשות מהרשות לבצע רפורמה. הרפורמה מתחילה בשלטון החוק - ועל פי החוק לא ניתן לעצור אדם ללא הוכחות נגדו. אנחנו נערכים עכשיו לשורה של מהלכים משפטיים נגד הרשות והצדדים שהיו מעורבים בהסכם שהביא למעצרי, כלומר ישראל, ארצות הברית ובריטניה. יש איתי משפטנים מכל העולם והם יחליטו על הצעדים המשפטיים ואת מי לתבוע".

אתה כועס? נפגעת מהפרשה הזו?

"שמי נפגע קשות, 16 חודשים לא ראיתי את אשתי ואת בני משפחתי. אישתי וילדי מושפלים במעברי הגבול ובמחסומים בגלל הפרשה. לא מאפשרים להם לבקר אותי, ניסינו דרך כל מיני ארגונים, בהם הצלב האדום, לאפשר למשפחתי לבקר אותי - אבל בגלל עמדת ישראל הדבר לא מצליח. אני מקווה שארגוני זכויות אדם יתגייסו ויאמרו את דברם למען אדם שעצור ללא כל ראיה נגדו - בגלל עניין פוליטי".

תגובות

גורמים מדיניים בירושלים אמרו ל-ynet בתגובה לטענותיו של שובאכי כי "כל הניסיונות הפלסטינים, ערב המלחמה עם עיראק, להיראות כמי שלא קשורים לטרור הם שטותיים. בנושא של שובאכי, שרוחץ בניקיון כפיו ומגלגל עיניו לשמיים, ישנן עדויות חותכות שהועברו לאמריקאים. ברור שתמיכה בטרור אינה מתבצעת באמצעות חשבונות גלויים אלא באמצעות חשבונות סודיים או תחת שם כיסוי של קרנות חברתיות. העדויות למעורבותו של שובאכי מוצקות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שובאכי. הכל פוליטי?
ספינת הנשק קארין איי
צילום דובר צה"ל
הנשק שנמצא על הספינה
צילום דובר צה"ל
מומלצים