שתף קטע נבחר

הערכה: גורם בשגרירות ישראל בוושינגטון אחראי להדלפה

במשרד ראש הממשלה לא אוהבים הדלפות לעיתונות - אבל אוהבים כנראה עוד פחות ביקורת חריפה מצד הדוד סאם, המתכונן למלחמה בעיראק. שרון הורה לשב"כ: לחקור את ההדלפות. החצים מפנים לוושינגטון

גורמים בכירים בישראל, מעריכים הבוקר (ד') כי גורם בשגרירות ישראל בוושינגטון, הוא שעמד מאחורי ההדלפות מתוך הדיאלוג האסטרטגי עם הממשל האמריקני. ראש הממשלה הורה לשירות הביטחון הכללי לחקור את ההדלפה.
בסביבתו של שרון אומרים כי נראה שהמידע דלף מתוך אינטרסים פוליטיים. ההערכות הן שמדובר באדם בשגרירות שאיננו דמות מרכזית בדיונים, וייתכן גם שהוא זה שהדליף את דברי הרמטכ"ל יעלון אודות נסיגה מהתנחלויות בהרצאה במכון הוושינגטוני - שצוטטו ב"הארץ".
שרון הורה על החקירה, לאחר שקיבל תלונה חריפה מצד ארצות הברית בשל הדלפות מתוך דיונים מדיניים לעיתונות. הפרשה נחשפה בערוץ 2. ההדלפה העיקרית ש"הרגיזה" את הממשל האמריקני היתה פרסום הדרישה האמריקנית מישראל להמנע מתגובה צבאית, גם אם ישראל תותקף על ידי עיראק. יצויין כי תת שר החוץ האמריקני הציג חלק מן הפרסומים למשלחת הישראלית עם הגעתה לוושינגטון, והביע ביקורת על הפרטים שדלפו לתקשורת.
בנוסף, מידע החסוי מהדיונים שקדמו לדיאלוג האסטרטגי פורסם בהרחבה בידיעה מאת הכתב המדיני של "הארץ", אלוף בן. האמריקנים גם כעסו לגלות שאת בואה של המשלחת הישראלית לשיחות האסטרטגיות לפני כחודש, קידמה כותרת ב"הארץ" שדיווחה על עיקרן של השיחות המקדימות.
בין הבכירים שיבדקו על ידי השב"כ: ראש המועצה לבטחון לאומי, אפרים הלוי, שהמליץ לשרון על הבדיקה, ראש אגף התכנון האלוף גיורא איילנד, ראש הוועדה לאנרגיה אטומית גדעון פרנק, מנכ"ל משרד החוץ יואב בירן, מנכ"ל משרד הביטחון עמוס ירון, שגריר ישראל בוושינגטון דני איילון ואישים נוספים.
השר דן מרידור ששימש כראש המשלחת לא ייחקר, בשל הנוהג שעל פיו השב"כ אינו חוקר את הדרג המדיני. יצוין כי ראשי ממשלות רבים בעבר, ובהם גולדה מאיר ויצחק שמיר, פעלו כדי לבלום את תופעת ההדלפות לעיתונות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. שוב, חוקרים הדלפות
צילום: איי פי
מומלצים