שתף קטע נבחר

עלו ברשת - הנבחרים של 2002

במקום סיכומים, דירוגים והצבעות, בחרנו להזכיר עם סוף השנה האזרחית כמה מ"הפייבוריטים" המובחרים ביותר שהושקו ב-2002. למען הסר ספק - אין מדובר בהכרח באתרים הטובים ביותר ברשת, אלא בסקירה תמציתית ומאוד סובייקטיבית, של אתרים ישראלים מצוינים, שהושקו ואוזכרו בשנה האחרונה. מה שברור: למרות המיתון, למרות המפולת באתרי התוכן - היבול היה משובח. עלו ברשת, סיכום שנה, חלק ב'קהילת טולקין

סדרת האתרים המקיפים והמשובחים שהקימו חברי הקהילה הטולקינאית בישראל: האתר המוביל, "נומנור" הוא הכתובת האולטימטיבית לחובבי היצירות של טולקין בעברית. "האנציקלופדיה של ארדה" הוא הלקסיקון המלא בעברית למונחים, שמות ואתרים המופיעים בטרילוגיית "שר הטבעות".
"האטלס של ארדה" הוא מקבץ של כל המפות, האיורים והשרטוטים המתארים את המאבקים, מסלולי המסע ומקום שבתם של העמים והיצורים השונים המתוארים בספרים, ו"שר השאלות" הוא אינדקס של תשובות לכל שאלה העשויה להתעורר בעקבות קריאה ועיון ביצירות טולקין. מבין אתרי הפנטסיה והקהילה בארץ - זו הסדרה המרשימה מכולם.

בחזרה לארץ התיכונה
המלחין הצעיר אופיר ירושלמי כתב מקבץ של יצירות מוסיקליות קצרות, שמזכירות סיטואציות, או נושאות שמות של גיבורים ואירועים מתוך סיפורי טולקין. באתר שלו, "בחזרה לארץ התיכונה", מציג ירושלמי את המקורות להשראה, מתאים ציטוטים לכל יצירה, ומאפשר להוריד כל אחד מ-12 הקטעים המוסיקליים בפורמט MP3.

ההוביטון
מאגר של סיפורים ושירים שנכתבו בעברית בהשראת מחבר "שר הטבעות". האתר הוקם בידי יאיר גלס ואילן אמינוב.

לימודים

כל סטודנט פרופסור
"בנק" מצוין לבחינות ופתרונות לסטודנט. מציע עיון חינם במבחנים מכל פקולטה ומוסד להשכלה גבוהה בארץ בשנים האחרונות, או לרכוש פתרונות לבחינות ומחברות קורסים תמורת סכום סמלי. אפשר גם להיבחן בשאלונים אמריקאיים, להיעזר במערך המורים הפרטיים ועוד.

מדע פופולרי
אינדקס קישורים איכותי למורים שיזם המורה משה חימוביץ מצפת. מציג כתובות והפניות ישירות למאות קטעי אנימציה וסרטוני פלאש ברשת, הממוקמים בעשרות שרתים חינוכיים ואקדמיים בעולם. הסרטונים באים לסייע למורים בהסברת תהליכים בהוראת המדעים. אינדקס נוסף באתר מדגיש את תחום המחשבים ומיועד בעיקר לתלמידי חטיבת הביניים.

הבאז החדש
אתר חינוכי פרטי ומעולה שמפעילה המורה אסנת רסקי מצפת. נועד לייצר סביבה עברית מבוקרת לשימושם של ילדים ובני נוער, שמספקת אינדקס בן אלפי אתרים שמעניינים ילדים, עם רבדים של תוכן ערכי. באתר גם ערכת כלים לתלמיד (מפות, תנ"ך, מילון, ספריה, לוח שנה, חיפוש תמונות ועוד), קורס לבניית אתרים, והפניות לתכנים מעניינים מהרשת.

מחשבים ומשחקים

הפינגווין הישראלי
שער גלישה כחול-לבן למשתמשי לינוקס, המופעל בידי טל עמיר ויהודה דרורי, ומגיש חדשות, מחקרים, פיתוחים, קישורים, תרגומים וכו'. מופעל בהתנדבות, ותכניו מתורגמים או נכתבים בידי הגולשים. כולל גם שאלות ותשובות, פורומים, אזור קניות, ארכיון כתבות ומידע על פרויקט גיור שאפתני: LinBrew.

משחקים פיצפונים
אתר פרטי קטנטן, המציג משחקים ואמולטורים למשחקים מיושנים, בהם סיימון, טטריס, פלישה מהחלל, ודמקה, שהייחוד שלהם הוא גודלם - רוחב המסך של הגדול מכולם אינו עולה על שלושה ס"מ. אפשר להוריד ולשחק.

נוסטלגיה ממוחשבת
מאגר פרטי גדול ומרשים של ביקורות והמלצות על משחקי מחשב מכל הזמנים, עם הדגשה ברורה על משחקי עבר אהובים בעברית ובאנגלית - מ"פאק-מן" ועד "ערס קווסט". מכיל 414 משחקים, מהם 55 בעברית וכל אחד מהם זוכה לביקורת מקיפה, ציון המשוקלל מדעות הגולשים, תמונות מסך, תצוגה של האריזה המקורית, וקישור ישיר להורדתו מהרשת.

מוזילה העברי
מספק מידע בעברית אודות דפדפן הקוד הפתוח "מוזילה", ומתמקד בגיור הממשק שלו. מביא חדשות ומידע על חבילת השפה הניתנת להורדה מהרשת, שהופכת את ממשק הדפדפן לעברי וכשר.

צבא וביטחון

הקבטיה
אינדקס פרטי לקב"טים ואנשי ביטחון, המציג קטיגוריות רלוונטיות: נשק, מטווחים ואבטחת אישים, מחסומים, כספות וחקירות נעדרים. לצד אלה - כתבות ומאמרים מעשרות אתרים בענייני אבטחה.

לקסיקון הנשק
לקסיקון מקיף שמגדיר ומציג בתמונה ובטקסט מאות פריטי נשק, תחמושת וכלים צבאיים שבידי צה"ל - בים ביבשה ובאוויר. עוד באתר: סקירה על מלחמות ישראל, קטעי וידאו וסאונד וגם אייקונים צבאיים לדסקטופ. השפה: אנגלית.

מוזיאון חיל האוויר
אתר אסתטי, שמציג את התערוכות הקבועות במוזיאון חיל האוויר, ומקדיש עמוד לכל אחד מהמטוסים השמורים בו. לרשות הגולש עומדת "מדריכה ווירטואלית" שמציגה כל אחד מהפריטים בסרטון פלאש קצר.

שימושיים

אתר הטפסים הממשלתי
שירות המרכז את כל השירותים המקוונים שמספקים משרדי הממשלה בשלוש מחלקות: נושאים, חיפוש טפסים ושירותים בחלוקה למשרדי ממשלה, וטפסים שימושיים (תעודת לידה, תמצית רישום במינהל האוכלוסין, וכו'). במאגר מאות טפסים, שאת רובם ניתן להוריד בקובץ "וורד" או PDF, או למלא און-ליין.

טלפון ברשת
ביצוע שיחות בינלאומיות דרך האינטרנט, במחירים זולים במיוחד (החברה המפעילה טוענת לחיסכון של עד 80 אחוז מן העלויות). השיטה טובה ל-250 יעדים בעולם. יש לפתוח חשבון, או לרכוש באשראי חשבונות חיוג על סך 25, 50 או 100 דולר.

אגרופרוטקט
פורטל חקלאי איכותי ומעוצב היטב המציג חדשות, מאמרים, מדריכים מקצועיים, שירותי מידע, וכן פורומים ותשובות מומחים. באתר לוחות למכירה וקנייה של ציוד, זרעים ותוצרת חקלאית.

טופסת
אזור ברשת האתרים "פמילי און-ליין", המאגד את כל הטפסים שניתן להוריד מהרשת הישראלית, ולחסוך באמצעותם זמן יקר וטרחה: טפסים של משרד הפנים, משטרת ישראל, נציבות שירות המדינה, עיריית תל אביב, הביטוח הלאומי, בתי המשפט ועוד.

פורטל הקיבוצים
אתר רציני ומקיף לאוכלוסיית הקיבוצים, הכולל שירותים רבים: מידע על כל הקיבוצים בארץ, חדשות, 'לוח הודעות' כלל ארצי, לוח דרושים, לוח קח-תן, סקרים, אינדקס אתרים, שירות היכרויות, פורומים וצ'ט. יש גם מאגרים רבים: תקנונים, מאגר הקיבוצים, מוסדות קיבוציים, ספרי טלפונים, קליטה בקיבוצים ו"לקסיקון".

האנטנות של המדינה
תת-אזור באתר המצוין של המשרד לאיכות הסביבה (www.sviva.gov.il) המציג מפות אינטראקטיביות של מטרדי רעש, שטחים פתוחים, ייעור, שמורות טבע ומשאבים, פעילויות של עמותות וארגונים להגנת הסביבה, וגם מפת האנטנות הסלולריות בכל הארץ. האתר מאפשר לאזרחים תמימים לבדוק האם הדקל שהיתמר לפתע מול מרפסת דירתם הוא אמנם עץ, או אנטנה סלולרית בתחפושת.

עברית הפוכה
התוכנה הקטנה "דרופ" פותרת את עניין העברית ההפוכה שמתקבלת בעת העתקת טקסטים מאתרים בעברית לתוך מסמך וורד. גודל הקובץ 1.39 מ"ב.

מגזינים וחדשות

לגוז לנוער
מגזין נוער מרשים ואסתטי, המופעל וערוך בידי בני נוער. כולל כתבות פוליטיות, ספורט, חברה, סאטירה, בידור ומחשבים.

תל אביב תחילה
מקומון תל אביבי עצמאי ואופוזיציוני, המתמקד באיכות וסביבה. כולל כתבות בענייני תכנון ובינוי העיר, גילויים אודות פרויקטים נדל"ניים, טורים של מהנדס העיר בעבר ישראל גודוביץ', מכתבים, מדור אנטי-חולדאי ועוד.

בניין ודיור
אתר הבית המשובח והיפהפה של מגזין העיצוב הוותיק "בניין ודיור". עוסק בעיצוב דירות, בתים ובניינים משלב התוכניות ועד שלב הגימור. ניתן לבחור את התוכן לפי הנושא המבוקש או לפי הדירה הנתונה. המבנה חכם, הכתבות מקצועיות, ויש גם אזור מדריכים ואינדקס נותני שירותים בתחום העיצוב והבנייה.

איזראל אינסיידר
יוזמה פרטית לשיפור הדימוי הישראלי בעולם: מגזין אימייל יומי באנגלית, המביא מידע חדשותי מהארץ עם הקונטקסט שלו, כלומר, בפוקוס על הזווית הישראלית. למרות הצהרת הכוונות הבעייתית, הגישה רצינית ומקצועית מאוד.

עבודה ופרנסה

פרילאנסרים לעבודה
זירה לתיווך בין חברות וארגונים לבין אנשי מקצוע לפרויקטים זמניים. האתר מאפשר לבעלי מקצועות כמו מעצבים, מתכנתים או מנהלי פרויקטים, להקים מעין אתר תדמיתי קטן, לפרט את קורות חייהם ולהציג דוגמאות מתיק העבודות שלהם. מנהלי כוח אדם יכולים לבצע חיפוש ממוקד במאגר, ולחפש בו את האיש המתאים ביותר לפרויקט שלהם. השירות מתבצע תמורת אשראי בנקודות, ולאחר תקופת ניסיון - בתשלום.

חשבונית לכל
משרד לייעוץ מס, שמאפשר לשכירים לבצע עבודות מזדמנות במעמד פרילנס ולדווח דיווחי אמת על הכנסותיהם - בלי לעסוק בביורוקרטיה של רשויות המס. החברה מנפקת במקום הפרילנסרים חשבוניות מס, ומשלמת להם את כספם כמשכורת. בכך נחסכות הוצאות מיותרות וטרחה. המחיר - חמישה אחוזים מערך העסקה.

ילדים

גן ילדים
מאגר כל הגנים בארץ, באמצעותו ניתן לחפש מסגרת חינוכית לפעוטות לפי גיל הילד או אזור המגורים. המאגר כולל פרטים בסיסיים אודות כל גן במדינה, וסוקרים מטעמו מציעים לגננות ולוועדי הורים לייצר מעין עמוד בית, שיוסיף שכבה נוספת של מידע: שעות הפעילות, מספר הגננות והסייעות, מספר הילדים בגן, גילם, החוגים המתקיימים בו, ועוד. לצד המאגר מפרסם האתר כתבות, טיפים ועדויות של גננות, הדרכה כיצד לבחור גן ילדים, מידע על תוכנית הלימודים, ביקורת על קלטות, לומדות וספרי ילדים ועוד.

גני ילדים
כמעט זהה לאתר הקודם: אינדקס של גני ילדים בכל הארץ, שלחלקם מקושרים עמודי בית פרטיים. האתר מאפשר לגננות לעדכן מרחוק את המידע בו, ולהורים - מאפשר משלוח של אימיילים לבקשת מידע נוסף ישירות מהגננות.

תמונת מיחזור
אתר פרטי קטן ויפהפה, המסביר לילדים מונחים הקשורים באיכות סביבה, מפעיל פורום אירועים, ומספק מתכונים פשוטים להכנה. האתר מעודד ילדים לערוך "מסיבת מיחזור", ולדווח עליה באתר.

בעלי חיים

ציפורים נודדות
האתר המשובח של מרכז הצפרות בקיבוץ לוטן כולל מגדיר מצולם של ציפורי ארצנו, עדויות ודיווחים מתצפיות, תיעוד של ציפורים באתרי קינון בארץ, מילון עברי-אנגלי לשמות ציפורים, דיווחים יומיים על תצפיות ועוד.

למען חיות המשק
"העמותה למען חיות משק" שואפת לצמצם את סבלם של בעלי החיים המשמשים בתעשיית המזון. האתר הבסיסי מפרסם מאמרים אודות המצב הקיים והאלטרנטיבות הראויות, תוך התמקדות על שיטת "כלובי החופש", המאפשרים למטילות לנוע בחופשיות.

חי ברשת
האתר האסתטי של "עיתון חי", הכולל מאות כתבות המוצגות כמאגר מידע נושאי, חדשות וכתבות מגזין. כולל מדריכים על תזונה ובריאות, אינדקס נותני שירותים, לוח מכירות והחלפות, מדריך טלפונים של אתרי נופש ידידותיים לבע"ח, עמודים אישיים, "דפי הנצחה" לזכר חיות מחמד אהובות ואנציקלופדיה לחיות מחמד.

אוכל

ספר בישול און ליין
"קוק-בוק 2000" היא תוכנת חינם, המאנדקסת מתכונים באופן פשוט ואינטואיטיבי. אפשר להזין מספר בלתי מוגבל של מתכונים, לסדרם לפי קטיגוריות, להדפיס, לחפש, לנהל רשימת מרכיבים וגם לבקש הצעות למתכונים מתוך מלאי המצרכים הקיים בבית. השרת בכתובת השנייה מאפשר לבשלנים להעלות את אוסף המתכונים הפרטי שלהם לרשת, ולייצר את ספר המתכונים הישראלי המשותף הראשון.

אינדקס אוכל
מאות קישורים לאתרים, כתבות ומתכונים, פורומים, מדריכים, ספרים ברשת ותוכנות בענייני בישול תזונה ודיאטות. המבנה פרימיטיבי, אך הלינקים מעולים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באזז חדש
צפרות
ג'ון רונלד רואל טולקין
ההוביטון
צילום: דודו בכר
לקסיקון הנשק
צילום: דודו בכר
מומלצים