שתף קטע נבחר

עושים בגרות: משפרים עמדות לקראת האקדמיה

החלטת ועד ראשי האוניברסיטאות שהפסיכומטרי כבר אינו בגדר חובה בכל הפקולטות הובילה להסבתם של חלק ממכוני ההכנה לפסיכומטרי למכוני הכנה ושיפור של בגרויות. מהם הקורסים המוצעים בשוק, מתי כדאי לגשת לפסיכומטרי ואיך ניתן ללמוד לבד לבחינות

בגרות או פסיכומטרי? ואולי שניהם? ומתי? אלה השאלות ששואלים עצמם עכשיו כל אלה שסיימו את הצבא/הטיול/העבודה/ההסתלבטות וחושבים קדימה על המשך לימודיהם. מועדי בחינות הבגרות השנה מוקדמים מתמיד, ואלה שרוצים לשפר ציונים או לתקן את מה שהזניחו בנעוריהם צריכים להזדרז ולהירשם לאחד מבתי הספר הפרטיים, כדי שיוכלו לגשת לבחינות בקיץ.
השמועות על מותה של הבחינה הפסיכומטרית היו מוקדמות מדי. שר החינוך לשעבר, יוסי שריד, היה הראשון שניסה לבטל אותה ולאפשר לתלמידים להתקבל לאוניברסיטאות על-פי ציוני הבגרות בלבד. שר האוצר הנוכחי, סילבן שלום, הכריז אף הוא לפני כשנה כי יפעל לביטולה וידאג לכך שכל תלמיד שירצה בכך יתקבל לשנה ראשונה באוניברסיטה, ורק אחר-כך ייעשה המיון. דבר מכל אלה לא קרה, אבל שינוי חשוב אחד כן נרשם: הוגמשו דרישות הקבלה לאוניברסיטאות. יותר ויותר חוגים נוטים לוותר על הבחינה הפסיכומטרית ולהסתפק בציוני הבגרות הרלוונטיים לחוג. תרמה לכך בעיקר התחרות העצומה בין מוסדות הלימוד, שהלכה וגברה בשנים האחרונות עם הפעלתן של אינספור מכללות פרטיות.
במרכז הארצי לבחינות ולהערכה, האחראי על הבחינה הפסיכומטרית מטעם האוניברסיטאות, טוענים שהבחינה הזו עדיין משמשת כלי מצוין לחיזוי ההצלחה בלימודים במוסדות להשכלה גבוהה, היא גם הכלי המתאים ביותר למיון והיא נותנת הזדמנות שווה לכל תלמיד. הבחינה מאפשרת להחיל סולם מיון אחיד על מועמדים ששפת אמם אינה עברית, אומר דר יואב כהן, העומד בראש המרכז.

התלמידים מבולבלים

ומה אומרים התלמידים? הם בעיקר מבולבלים. רק בעוד כחודש, כאשר יתפרסמו הידיעונים, הם יוכלו לדעת כיצד מתכוונות האוניברסיטאות והמכללות לשקלל את ציוני הקבלה לחוגים השונים.
מצד שני, אם יחכו עד אז, הם עלולים לפספס את ההכנה למועד הבא של הבחינה הפסיכומטרית, שנקבע ל-14 באפריל. המועד שאחריו (יולי) יהיה תקף בשנה הבאה רק לגבי החוגים הלא סלקטיביים. רק מי שזריז וחרוץ במיוחד יכול עוד לגשת למועד הקרוב של הבחינה הפסיכומטרית ב-10 בפברואר. ההרשמה למועד זה נסגרת בשבוע הבא, ב-13 בינואר.
כדאי לדעת: לפי ההחלטה האחרונה של ועד ראשי האוניברסיטאות, הקבלה ללימודים במרבית החוגים תיקבע על-פי הציון הגבוה מבין השניים: 1. ציון כולל, שיורכב מממוצע ציוני הבגרות וציון הבחינה הפסיכומטרית; 2. ציון כולל שיורכב מסך כל ציוני הבגרות, יחד עם הממוצע של שלושה מבחני בגרות מתוך אלה: מתימטיקה, אנגלית, שפת אם והיסטוריה. לאור החלטה זו הבחינה הפסיכומטרית רק עשויה לסייע לנבחנים לשפר את סיכויי קבלתם למוסדות הלימוד, ובוודאי אינה יכולה לגרוע מהסיכויים, אומר יועץ התקשורת של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, אוריאל בן-עמי.

אין פיקוח על הקורסים

כך או כך, תעשיית הכסף של קורסי ההכנה ממשיכה להניע את גלגליה. מכיוון שזוהרה של הבחינה הפסיכומטרית הועם, עשו רוב המכונים 'הסבה' לקורסי הכנה לבגרות, או שהם שמים עליהם יותר דגש.
עשרות בתי ספר מציעים בימים אלה קורסים בכל המקצועות, כשהלהיטים הם כרגיל מתמטיקה ואנגלית, אך גם פיזיקה, מדעי החברה, היסטוריה וגאוגרפיה. המחירים, אגב, דומים למדי כאשר מדובר על קורס הכנה לבחינת בגרות במתמטיקה או קורס הכנה לפסיכומטרי.
מוסדות אלה אינם בפיקוח משרד החינוך או משרד המסחר והתעשייה, ולכן חלים עליהם הכללים של השוק החופשי. במלים אחרות: מומלץ לכל צרכן לעשות עבודת השוואה ולבדוק היטב לא רק את מחירי הקורסים, אלא גם את איכות המורים, תנאי הלימוד בכיתות השונות, מספר שעות הלימוד, שיטות הלימוד ואת כמות חומר העזר ואיכותו ושיעורי העזר שבית הספר מעניק.
ברוב בתי הספר מציעים קורס חינם נוסף למי שאינו מרוצה מהציון שקיבל ורוצה לגשת שוב לבחינה, אבל מתנים זאת, ובצדק, בנוכחות של 90%-80% בשיעורים.
הקורסים לבגרות במועד קיץ מתחילים בחודש הבא ונמשכים כ-4 חודשים, עד הבחינה. כל בתי הספר מציעים קורסים בשעות הערב, חלקם גם בשעות הבוקר. כשבועיים לפני הבחינה מקיימים בתי ספר רבים מרתון לימודים שבמסגרתו פותרים את המבחנים 'האמיתיים'.
לגבי הפסיכומטרי, מדובר ממש ברגע האחרון. הלימודים לקורס ההכנה מתחילים כבר החודש, אם כי יהיו גם קורסים אינטנסיביים שיתחילו בפברואר.

באשדוד זול מת"א

התחרות בין בתי הספר גדולה. יש כאלה שמספרים על 'גניבת' מורים זה מזה, ויש כאלה שמורידים מחירים כדי למשוך תלמידים. למרבה הפלא, המחירים משתנים לפי אזורים שונים בארץ: בתי הספר מגמישים מחירים כשמדובר באזורים המרוחקים מהמרכז. כולם מציעים הנחות לחיילים משוחררים, אבל כל בית ספר מגדיר אחרת את החייל שלו: חלקם עד שנתיים לאחר מועד השחרור וחלקם - שלוש שנים. מי שיכול לנצל את מענק השחרור שלו יוריד משמעותית את המחיר, וכולם מסכימים לתשלומים כאלה או אחרים. בגלל התחרות מומלץ לנסות לנצל הנחות מכל הסוגים.
לצורך השוואה התמקדנו במחירים של קורס הכנה לבחינת בגרות במתמטיקה 5 יחידות ובקורסי הכנה לפסיכומטרי. אגב, לרשימת הוצאות הלימודים צריך להוסיף את מחיר ההשתתפות בבחינה הפסיכומטרית, שאינו נמוך כלל: 435 שקל.
תיכון תל-אביב, שבניגוד לשמו מחזיק 12 סניפים ברחבי הארץ, מציע קורסי הכנה לבגרות בכל המקצועות. בסניף אשדוד נאמר לנו שמחיר קורס הכנה לבחינת בגרות במתמטיקה 5 יחידות הוא כ-3,000 שקל, ואילו בסניף תל-אביב מחירו 5,890 שקל ולחייל משוחרר - 5,190 שקל. קורס הכנה לבחינה בהיסטוריה, לדוגמה, עולה בת"א כ-3,000 שקל בלבד. קורס הכנה לבחינה פסיכומטרית בתיכון תל-אביב עולה 4,090 שקל לחייל משוחרר ו-4,490 שקל הוא המחיר רגיל.
בארבעת סניפי בית הספר של זיו כספי מספרים שהם נותנים בנוסף לקורסים גם שיעורי עזר המתבססים על עזרה אישית. המחירים: 6,500 שקל לקורס מתמטיקה 5 יחידות ו-5,590 לתלמידים עד גיל 24 והכל עד 10 תשלומים ללא ריבית. מחיר קורס הכנה לפסיכומטרי: 5,490 שקל, ולחיילים משוחררים: 4,800 שקל.
ליואל גבע ארבעה סניפים בארץ. אגב, גבע עצמו כבר לא מלמד, אבל הוא בוחר את המורים. המחירים: 6,840 שקל לתלמידים מעל גיל 22 ו-6,160 שקל עד גיל 22. אצלנו מספר המפגשים הכי גדול, משום שאנחנו מתחילים לפני כולם, מסבירה היועצת מעבר לקו את המחיר הגבוה, אנחנו מלמדים יסודית והדרגתית, ובמתמטיקה ואנגלית אנחנו עושים בחינות התאמה כדי שהכיתות יהיו הומוגניות ולא ייווצר פער בין רמות.
לקורס הכנה לפסיכומטרי גובים ביואל גבע 6,625 שקל, כאשר המחיר לחייל משוחרר הוא 5,300 שקל.
בהיי-קיו (קרוב ל-20 סניפים בארץ) ניתן גם כן ללמוד לבגרות מלאה, וגם כאן המחירים משתנים במקומות השונים בארץ. בת"א עולה קורס הכנה לבגרות במתמטיקה 5 יחידות 6,225 שקל ולחייל משוחרר 4,980 שקל. מחיר קורס הכנה לפסיכומטרי הוא אמנם הגבוה ביותר שמצאנו, 6,800 שקל, אבל בסניפי תל-אביב מציעים אותו עכשיו במבצע - 5,750 שקל או 5,175 לחייל משוחרר. בסניפים אחרים המחיר נמוך עוד יותר ויש לקבוצה ועדת מלגות, שאמורה לבדוק את המצב הכלכלי של התלמיד ולאפשר הנחות נוספות.
בית ספר לחמן (10 סניפים), מציע לימודים לבחינה במתמטיקה ב-4,690 שקל במקום 6,250 שקל. גם כאן וגם בבתי ספר נוספים אפשר לבחור בין לימודים פעמיים בשבוע בערב או לימודים ביום שישי בבוקר ושלישי בערב. מחיר קורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית: 5,320 שקל, לתלמידים עד גיל 25: 3,990 שקל.
באנקורי (9 סניפים בארץ) מבטיחים שהקורס לבגרות נעשה בכיתות קטנות בלבד. המחיר כרגע במבצע: 4,290 שקל במקום 5,720. מחיר קורס הכנה לפסיכומטרי 5,720 ולחייל משוחרר 4,290 שקל.
בקידום נותנים קורסי הכנה למבחן הפסיכומטרי בלבד. מחיר הקורס 6,250 ולחיילים משוחררים 4,950 שקל. בקידום אומרים שהייחודיות שלהם היא בלימודים כיתתיים אבל גם אישיים. לפני תחילת הלימודים ובמהלכם מתקיימות בחינות פנימיות, המאבחנות את נקודות התורפה של התלמיד. בהתאם לתוצאות של בחינות אלה מקבלים התלמידים גם חוברות שמתאימות לו אישית, ואותן הם מגישים למדריך. כמו-כן מקיימים גם קבוצות מיקוד, שכוללות 10-5 תלמידים שזקוקים לחיזוק בתחומים מסוימים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצים להתקבל לאוניברסיטה? תשפרו ציונים
צילום: חיים הורנשטיין
לומדים לבגרות. במקום הפסיכומטרי?
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים