שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  היינו ילדים וזה היה מזמן
  מנחי ערוץ הילדים לדורותיהם, עודד מנשה, יעל אבקסיס, דנה דבורין, אפרת רייטן, איתי שגב, טל מוסרי, שרון צור ואביגיל אריאלי, יתקבצו ביום חמישי ל"פגישת מחזור" בערוץ. "ששטוס", התוכנית בהנחייתם החוגגת עשור, היתה המקפצה שלהם לעולם הגדול

  10 שנים מלאו לשעשועון "ששטוס" של ערוץ הילדים, והיום (יום ה' 13.25) יתקיים בערוץ מפגש מרגש ומיוחד במינו של מנחי התוכנית לדורותיה וקפטני הכיתות שטסו איתם לחו"ל. "ששטוס" היה השעשועון שהטיס מדי קיץ כיתות שלמות לחו"ל, לאחר שניצחו בהתמודדות מול כיתות אחרות, ומנחי ערוץ הילדים ליוו אותם בכל רגעי השמחה והעצב לאורך השנים. זו ההזדמנות לשוחח עם המנחים הוותיקים לפני פגישת המחזור האישית שלהם.

  הוותיק מכולם

  עודד מנשה הוא המנחה היחיד שהתחיל את עבודתו בערוץ הילדים, כשהיה בחיתוליו, ונשאר לאורך 12 השנים בהן הוא משדר. כוותיק המנחים, זהו אירוע מרגש במיוחד עבורו. "כל אחד מהמנחים ליווה אותי במהלך התקופה הארוכה הזאת, והאיחוד הזה הוא בשבילי מעין קפיצה לעבר".
  עודד ויעל אבקסיס היו אלה שפתחו את מסעות "ששטוס" בעולם, וליוו את הכיתה שניצחה במסעה לפריז. "זה לא כמו בשידור, שמסיימים את התוכנית והולכים הביתה", אומר מנשה. "היינו איתם מהבוקר עד הערב והתגבשנו, היה ממש כיף". אגב, אותם ילדים, שהיו אז בכיתה ד', הספיקו בינתיים להתחייל... מנשה: "אני לא מרגיש שהשתניתי, אבל פתאום, כשראיתי את הילדים מהתוכנית הראשונה, הבנתי שגידלתי דור".
  בניגוד לשאר חבריו, שעברו לעסוק בתחומים אחרים, הוא אומר: "לדעתי, העיסוק בילדים זה 'הדבר' עצמו ואין צורך לעבור לדבר הבא. אני עושה גם דברים אחרים, אבל לא חושב לעזוב את הערוץ". בעיקר הוא מתגעגע לאפרת רייטן, יעל אבקסיס ועינת ארליך, אותן לא ראה הרבה זמן: "עם כל אחת מהן יש לי זיכרון וסוד, ולכל אחת פינה חמה בלב". עודד, שתמיד יישאר מלך הילדים, יקבל במפגש את פניהם של חבריו, שחוזרים הביתה לרגע של נוסטלגיה.

  החבר המיתולוגי

  דנה דבורין, הנמצאת בחודש התשיעי להריונה, ליוותה פעמיים את כיתת "ששטוס" המנצחת לחו"ל, פעם בהפלגה ליוון וטורקיה ("זו לא היתה חוויה נעימה פיזית, אבל זכינו לראות נופים מדהימים") ופעם בטיסה לאיטליה. היא מספרת שבתום התחרויות בחרה להעביר את הרגעים שנותרו דווקא עם הכיתה המפסידה. "לפעמים הכיתות עוברות בהצלחה את כל השלבים וברגע האחרון, לפעמים בהכרעת הטלמסר, הן מפספסות, וכואב לראות את זה".
  היא רואה הבדל משמעותי בין היחס למנחים בשנותיו הראשונות של הערוץ ליחס כיום. "מכיוון שהערוץ התחיל לשדר עוד לפני שקם ערוץ 2 ולא היו לו מתחרים, המנחים היו המרכז וזכו לכל תשומת הלב של הילדים. היום המנחים הם רק חלק מהתכנים של הערוץ".
  היא שמחה מאוד לקראת המפגש. "הערוץ הוא כמו החבר המיתולוגי שלי, תמיד אתגעגע אליו". על השאלה אם יש בדעתה לחזור אליו, היא עונה שברצונה לבחון תחומים אחרים בטלוויזיה ולשנות אווירה, אם כי תשמח לקחת חלק בפרויקטים של הערוץ בצורה זו או אחרת.

  חלק מחוויות הילדות

  טל מוסרי מככב בערוץ הילדים כבר שש שנים. הוא ליווה את "ששטוס" לאורלנדו שבארה"ב וכן לטורקיה וליוון. "ההחלטה על המנחה שילווה את הטיול תלויה בזמן שיש למנחים בחופשת הקיץ בין ההופעות המתוכננות והשידורים בערוץ. יש מנחים שרוצים יותר ויש שרוצים פחות, אבל אין ספק שזו חוויה בלתי רגילה. אנחנו חוזרים להיות תלמידים בבית הספר בתקופת הטיול".
  הוא נרגש לקראת המפגש, בעיקר עם הילדים שהפכו לחיילים. "נעים לדעת שאני שייך לחוויות הילדות שלהם", הוא אומר. לדעתו, הערוץ משתפר כל הזמן מבחינה טכנולוגית, "מה שנותן לנו את האפשרות להיות בקשר מתמיד עם הצופים און ליין ולהוסיף רעיונות חדשים. יש גם גיוון רב יותר בין נושאים רציניים לבידור, שהיה ונשאר טוב".
  נראה שהוא מתכוון להישאר עוד שנים רבות בערוץ, ובכלל בתחום הילדים. "מי שאוהב ילדים לא צריך להתאמץ יותר מדי. זה מה שהוא", הוא מסכם.

  אבא למיליון ילדים

  איתי שגב, שפרץ בעקבות הצלחת "הקומדי סטור", הגיע אל הערוץ בשנותיו הראשונות. "הערוץ הוא הבית השני שלי, הוא שימש לי מקום לגדול בו בצורה מקצועית ועם המון אהבה". את "ששטוס" ליווה פעמיים בביקורה בחו"ל. לדעתו, הערוץ אומנם השתנה מאוד, אבל המסר של התחרות נשאר בעינו - "הביחד, הגיבוש, הדבקות במשימה". כשהכריזו על הכיתה הזוכה, מצא עצמו לרוב עם הצד המפסיד. "הזדהיתי יותר עם אלה שלא זכו, זו חוויה כואבת".
  את הייחוד של המנחים באותם ימים הוא רואה בעובדה שנתנו להם להביא את עצמם, עם השוני ביניהם, יחד עם שיתוף הפעולה הפורה. שגב לא עזב ממש את הערוץ. הוא עדיין משוטט במסדרונות האולפן, מדובב את "שרוך" מהתוכנית האינטראקטיבית "שרוך וברוך". "אני באמת ובתמים מתגעגע. יש לי יותר מפינה חמה בלב לערוץ והיה לי כיף להגיע לעבודה. הערוץ שימש לי גם בית ספר להורות, הייתי אבא של מיליון ילדים לפני שהפכתי בעצמי לאב לאורי, לפני שנה וחצי. אני לא שולל סיכוי לחזרה, אבל כרגע אני בדרך לדברים אחרים".

  הספורטיבי בחבורה

  שרון צור הגיע לערוץ הילדים אחרי לימודי משחק ונשאר בו ארבע שנים. בשבילו זו היתה הפעם הראשונה מול מצלמה בשידור חי. "זה מה שהיה כל כך מיוחד אז בערוץ הילדים, יחד עם העובדה שהיינו הראשונים שדיברנו עם ילדים בגובה העיניים". לדעתו, לעומת העבר, כשהילדים התעניינו בעיקר במנחים-כוכבים, היום הערוץ עוסק בעיקר באקטואליה ובקמפיינים נגד אלימות. "אבל המראה הצעיר של הערוץ נשאר, ובצד החלק הקופצני והשמח יש שמירה על תכנים, עם מנחים כמו דליק ווליניץ וירון לונדון, שמביאים איתם משהו נינוח ובוגר".
  שרון לא ליווה את "ששטוס" בחו"ל. את חופשות הקיץ בילה בפעילויות מחוץ לאולפן, בעקבות הכתרתו לטיפוס הספורטיבי של החבורה. הוא היה הראשון שקפץ עם המורה של הכיתה המנצחת לבריכה. "לעשות את הגמר הראשון היה חוויה מוטרפת ולא צפויה, בגלל השידור החי. בסך הכל היה מאוד מרגש". את השלב השמח/עצוב של התחרות, בו מכריזים על הכיתה המנצחת, הוא בילה בשמחה והתלהבות עם הכיתה המנצחת.
  הוא נרגש להיפגש עם כל המנחים והילדים. "אני פוגש חלק מהמנחים באירועים, אבל ממש מתרגש לראות את כולם יחד ולהחליף חוויות".

  חגיגה מתמשכת

  אפרת רייטן מופיעה כיום בתוכנית הבוקר של ערוץ 2, אבל לפני שפנתה אל הקהל הבוגר כיכבה שש שנים בערוץ הילדים, "שהיה בית חם ובית ספר לטלוויזיה", כדבריה. היא נסעה עם כיתת "ששטוס" המנצחת לטיול בקניה. "היה ממש כיף עם הילדים ונהיינו חברים טובים, למרות שהיה לא קל להתמודד עם כיתה שלמה, הורים ומורים". על ההתמודדות עם העצב והשמחה יחד אמרה, "'ששטוס' היה בסך הכל משחק מותח, חד ועם הרבה מכשולים בדרך. היה מאוד מרגש לראות את כל הדמעות מסביב, לא ממש ידעתי אם לצחוק או לבכות, אבל ניסינו לאורך כל התחרות להדגיש את העובדה שזהו רק משחק. בסופו של דבר מצאתי את עצמי גם מנחמת וגם מחבקת ושמחה".
  היא מאוד מתגעגעת לרגעים ולחברים מהערוץ אחרי תקופה מאוד ארוכה. "התקופה ההיא היתה עבורי מין חגיגה מתמשכת. שם התבגרתי בעצם".

  גילתה שהיא מצחיקה

  אביגיל אריאלי אפילו לא חלמה להיות מנחה. הערוץ היווה לה קרש קפיצה, בשל גילוי יכולות שלא ידעה שיש בה - כמו הנחיה, חוש קומי מפותח ועריכה (בה עסקה במשך חמש שנים בערוץ). כיום היא לא צופה בערוץ, בגלל חוסר זמן וגם משום שלדעתה הערוץ "התמסחר" ואין בו התום והראשוניות שהיו בשנים הראשונות. "אז, עבודתם של המנחים בערוץ היתה כמעט כל עולמם, אבל היום הערוץ מהווה בעיקר קרש קפיצה לפירסום ולתחומים אחרים".
  היא לא נסעה לחו"ל עם אף כיתה שזכתה בתחרות, וכשכבר היתה לה הזדמנות היא בדיוק ילדה את בתה, היום בת תשע. אבל זה לא אומר שאין לה חוויות מהתחרות. "מצד אחד היה מאוד נעים לראות את האושר הגדול של הכיתה שזכתה, ומצד שני היה קורע לב ומרגש לראות את הבכי והאכזבה של הכיתות שהפסידו. נכון שתמיד יש את קבוצת הבנות שבוכה כי 'זה מאוד טלוויזיוני', אבל היו ילדים שבכו באמת מתוך עצב גדול".
  העבודה בתוכנית "כדור פורח" (שבמסגרתה כיכב "ששטוס") היתה לדעתה עשייה מיוחדת, תמימה וחדשנית, משהו שלא היה קודם לכן. שם היתה לה בפעם הראשונה הזדמנות להצחיק. היא אהבה מאוד את הדמות של "אביגלגליג", אותה גילמה בתחילה לצד שי אביבי ואחר כך עם עודד מנשה.

  בזכות הנוסטלגיה

  יעל אבקסיס הינחתה בערוץ הילדים חמש שנים, האחרונה מבין חבורת המנחים ה"מייסדת". היא התלוותה לטיסה הראשונה של "ששטוס" לפריז, עם עודד מנשה. כשהיא נזכרת בחוויה היא מתארת אותה כאחד השיאים שלה בערוץ. "כמו כל דבר בפעם הראשונה, זה היה מרגש, מאתגר, מענג, עמוס חוויות ובעיקר מאוד כיף". אחת החוויות הזכורות לה לטובה היתה ההזדמנות שנתן לה הערוץ לנסוע למרוקו ולצלם שם סרט תיעודי על ילדים, סרט שהחזיר אותה לשורשים שלה ואיפשר לה להראות את מרוקו לילדים בארץ.
  על השינוי שחל בערוץ היא אומרת: "המנחים של פעם היו מקור לחיקוי, והערוץ היה אז תמים וראשון מסוגו. היום העולם והילדים משתנים בקצב מהיר, מה שיוצר קושי להעביר תכנים, אבל הערוץ עדיין עומד במקום חשוב בעולם הילדים".
  בגלל נטייתה לעמוד לצד החלש בחרה יעל תמיד בכיתה שהפסידה. "זה חלק מהאופי שלי, כשאני רואה ילד מזיל דמעה, אני מייד איתו".
  למרות שהתקופה שלה בערוץ היתה מעשירה וטובה, היא לא רואה עצמה חוזרת להנחות. "יש לי נוסטלגיה כמעט לכל דבר טוב שקרה לי בחיים. אני אחזור פעם בעשר שנים". אין ספק שהילדים ישמחו תמיד לראות את החיוך המקסים והשליו שלה.

  מאחורי הקלעים של "ששטוס"

  - ב"ששטוס" הראשון עמד באולפן סימולטור טיסה אמיתי ובו נערך שלב הטריוויה. איתי שגב העניק לו את הכינוי "אבועגילה" בשל צורתו.
  - גיורא חמיצר גילם את השופט של "ששטוס" לאורך כל העשור. מאז נטש את הערוץ לניו יורק (והוא ממשיך להגיע בכל גמר בקיץ), החליף אותו איתי הרמן. איתי נבחר לא רק בשל כישוריו כשופט אלא גם בשל קולו, הדומה להפליא לקולו של חמיצר.
  - עודד מנשה הוא המנחה הוותיק ביותר בתוכנית. הוא מופיע מדי שנה בגמר, למרות מחאותיו הקולניות, מאחר שלצערו זה כולל בדרך כלל פגישה עם בעלי חיים, בוץ וקשיים פיזיים (קפיצה מעל אש, טיפוס קירות, ריצה עם מזוודה וכו').
  - מורות ה"ששטוס" שרוצות לנסוע עם הכיתה לחו"ל, עוברות גם הן דרך ייסורים: תחרויות כדורגל, כדורסל, שחייה בבריכות עם נוזל מגעיל ומבעבע והיזרקות למים באופן מסורתי.
  - ספרי תהילים הפכו לצורך קיומי ולציוד חובה לכל כיתה המשתתפת ב"ששטוס", מאז שילדי ערד החזיקו בהם בגמר בשנת 98'.
  - בכל גמר נאספים למעלה מ-3,000 קולות בטלמסר. נציג מטעם ערוץ הילדים יושב לאורך ימי הגמר במרכזיית הטלמסר, כדי לוודא שהכל כשיר.
  - עודד הוא המנחה שהכי לא רוצה לנסוע לחו"ל. קובי מחט, לעומתו, מתחנן מדי שנה שיתנו לו לנסוע.
  - אלופי הנסיעות: טל מוסרי - פעמיים, עדי עזרוני - פעמיים, קובי מחט - פעמיים.
  - ביורודיסני הגיעו הילדים למתקן רכבת מטורף, והיחיד שעמד ברף הגובה המותר היה כמובן עודד (כל הילדים היו בכיתה ד').
  - מלחמת כריות הפכה למסורת קבועה בין ילדי הכיתה בכל טיול לחו"ל.
  - החל מהמסע בשנת 99' עברו הילדים לישון בחדרים משותפים. עד אז ישן כל ילד בצמוד להורה שלו.
  - הכיתה שטסה לתאילנד חזרה בדיוק ביום הראשון ללימודים. חיכה להם אוטובוס שלקח אותם משדה התעופה היישר לכיתה החדשה בחטיבת הביניים.
  - בכל שנה משתתפות במסלול "ששטוס" חיות: צלופחים, נחשים, עכברים וציפורים.
  - אחד ממסלולי "ששטוס" צולם בלילה וכלל אפקטים של אש וזיקוקים.
  - ב"ששטוס", שבו השתתפו כיתות ערביות, היו תמיד מנחים ערבים שעזרו לתרגם.
  - משנת 96' מצטרף לכיתה הנוסעת ילד שהצליח לנחש את יעד הטיסה, במסגרת המבצע "מי שיודע נוסע".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "היינו ילדים וזה היה מזמן"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עודד מנשה
  דנה דבורין
  איתי שגב
  טל מוסרי
  צילום: אלדד רפאלי
  אביגיל אריאלי
  צילום: אלדד רפאלי
  7 לילות
  מומלצים