שתף קטע נבחר

וידוי גורלי

גולשי פורום "וידויים" באתר "תפוז" גילו כי "טאי", אחד ממנהלי הפורום, אינו בחור צעיר אלא אשה כבת 40, שהונתה את חברי הפורום וניצלה את תלותם הרגשית בה כדי לקבל מתנות וללוות כספים מבלי להחזיר

שאלות רבות מתעוררות בעקבות הפרשה האחרונה שמסעירה את גולשי פורום "וידויים" באתר "תפוז": מהם כללי האתיקה לפיהם ראוי שיפעלו מנהלי פורומים? מה מידת האחריות של אתר אינטרנט באשר למעשיו של מנהל פורום במסגרתו הוא פועל, ואם אין זכאים מנהלי קהילות לחסות האנונימיות ממנה נהנים גולשים מן השורה?
הפרשה החלה בחודש ספטמבר, 2000, אז נפתח הפורום כמענה לבקשת גולשים שמשוחחים בצ'ט של "תפוז" ומעונינים לשמור על קשר רציף, מספר גיא אליאב, מנכ"ל האתר. לתפקיד מנהל הפורום מונה "טאי" (קיצור של "טאירון"), לכאורה בחור בן 20 שהתבלט ברשת עוד בימי הזוהר של קהילות IOL. הנהלת "תפוז" מינתה את "טאי" לתפקיד מבלי שאנשי הקהילות של האתר נפגשו עמו פנים אל מול פנים.
"צריך להבין שמדובר באדם שניהל שיחות חבריות עם עשרות אנשים שאנחנו מכירים, בטלפון ובצ'טים, והיו לו מליצי יושר רבים", אומר אליאב. על פי עדויות של גולשות, קולו הצרוד של "טאי" בשיחות הטלפון, תוצאה קשה של עישון סיגריות, לכאורה, הקשה עליהן לזהות כי מדובר בעצם באשה.
עד כאן, מדובר בסיפור שגרתי לחלוטין בעולם הקהילות המקוונות, מקום בו נשים מבוגרות ונשואות מתחזות לרווקות בנות 22 וילדים מתחזים לאנשי עסקים מנוסים.

הסיפור מסתבך

הסיפור הסתבך כאשר תלונות של גולשות מפורום "וידויים" הועברו להנהלת "תפוז" באמצעות שתי מנהלות נוספות של הפורום - "רוח הים" ו-pure silence. על פי התלונות, "טאי" נהגה באופן בלתי ראוי וניצלה לרעה את סמכויותיה כמנהלת הפורום.
מעדויות הגולשים מצטיירת תמונה של אדם רגיש עם קסם אישי רב, שיצר קשרים אינטימיים עם גולשים בצ'ט, לעתים באמצעות שיחות חברותיות אל תוך הלילה ולעתים בסייברסקס, סקס וירטואלי עם גולשות באתר של תפוז. שיחות אלה הובילו חלק ממשתתפות הפורום להתאהב ב"טאי".
לאחר שהתלות הרגשית נוצרה, "טאי" ניצלה זאת לטובתה, על פי החשד. לכאורה, מספר לא קטן של גולשות שהתאהבו בה רכשו עבורה מתנות שונות והלוו לה כספים, אשר את חלקם לא החזירה. בכל אותה עת אותן גולשות סברו כי מדובר בגבר. "לא מדובר בסחיטה", מדגיש אליאב, "אותן גולשות נתנו לה דברים מרצונן".
"טאי" לא נפגשה מעולם עם הגולשות שהתאהבו בה במטרה לקבל את המתנות או הכספים שהבטיחו לה. היא הסבירה להן כי אינה יוצאת מהבית לאחר שעברה התעללות בגיל צעיר. לדבריה, האינטרנט הוא צינור הקשר היחיד שלה עם העולם. אשה מבוגרת הגיעה לפגישות אלה במקום "טאי", שאמרה לגולשות מראש כי תשלח במקומה את דודתה, עמה היא מצויה בקשר הדוק. אותה דודה הייתה בעצם האשה בת ה-40 שעומדת מאחורי הדמות "טאי", אך עד לאחרונה, אותן גולשות לא חשדו בדמות הווירטואלית "טאי" ובסיפורו.

מנהלות הפורום התלוננו

לאחר שמנהלות הפורום, "רוח הים" ו-pure silence, פנו להנהלת "תפוז" והתברר כי "טאי" אינו מי שטען שהינו וכי האשה חשודה בביצוע מעשים לא כשרים, כל שלושה מנהלי הפורום הועברו מתפקידם והוגשה תלונה במשטרה, אליה הצטרפו כמה גולשות שחשו כי נפגעו.
אליאב סבור כי לרגשות הקנאה והנקם תפקיד מפתח בפרשה. "אם היה מתברר כי 'טאי' הוא אכן בחור, אותן גולשות לא היו מתלוננות במשטרה, גם אם היה בוגד באמונן ולווה כספים מבלי להחזיר", הוא טוען, "לאחר שהתברר לגולשות שהיו עם טאי בקשר כי מדובר באשה ולא בגבר, הן חשו נבגדות. הן הרגישו שפגעו באמונן וביקשו נקמה".
"עם זאת, נטלנו אחריות מלאה על הפרשה", מציין אליאב, "מיד כשהתבררו ממדי הפרשה והבנו שמשהו כאן מריח לא טוב, עירבנו את הגורמים הרלוונטיים והעברנו את הנושא לטיפול משטרתי. לדעתנו, אתר אינטרנט אינו שונה מהחיים האמיתיים. אנחנו נוהגים לפנות למשטרה במקרים שדורשים את התערבותה".
מדוע הועברו מתפקידן רוח הים ו-pure silence, לאחר שחשפו את הפרשה? אליאב דוחה טענות של חלק מהגולשים בפורום, לפיהן אחת ממנהלות הפורום ידעה את זהותה האמיתית של "טאי" ושיתפה עמה פעולה. "כל האשמות שהועלו כאן נגד המנהלות לא עמדו במבחן ההוכחה. למיטב ידיעתנו, נודע להן על הפרשה רק לאחרונה והן אלו שחשפו אותה". ב"תפוז" מסבירים כי העבירו את ניהול הפורום לידי הנהלת הקהילות של האתר למשך מספר ימים, עד שיירגעו הרוחות.

הרוחות אכן סוערות

בינתיים, נחלק הפורום לשני מחנות – אוהדי "טאי" וגולשים שחשים כי נפגעו ממעשיה. "אכן, הלוותי לטאי סכום כסף לא קטן, אשר חלק ממנו הוחזר לי אחרי איומים שאפנה להנהלת תפוז ולמשטרה", כתבה בפורום הגולשת "שועלית המדבר".
לא כל גולשי הפורום סבורים כי הנהלת "תפוז" נהגה כשורה. חלק מהגולשים סבורים כי "טאי" הוא דמות וירטואלית מקסימה, וכי לשאלה אם הוא גבר או אשה אין כל חשיבות.
"טאי היה כאן כשהייתם צריכים אותו, הוא היה כאן בלי תנאים, ובלי הבדלי מין. ועכשיו פתאום שהתברר שטאי היא בת הכל שונה?", כתבה הגולשת "אלולה", "…אף אחד לא כפה על אף אחד לתת לו כסף".
"כל העולם ואישתו ידעו את זה שטאי הוא לא טאי אבל שתקו", טען הגולש "עלה ירוק ועלה לניידת" בהודעה שפורסמה בפורום בעקבות חשיפת הפרשה, "מספר גדול של גולשות שקיבלו את הסייבר של החיים שלהן…באות עכשיו לילל. ומספר גדול של גולשים השתמשו בטאירון כפסיכולוג האולטימטיבי וניצלו את יכולת ההקשבה המדהימה שלו למרות שידעו שהוא זה לא הוא אלא היא".
"הוא היה שם בשבילי כמה שרציתי שיהיה,מתי שרציתי, הוא היה לי", כתבה טאKילה, "והאמת לא אשקר - קצת כאב לי שטאי לא הוא אלא היא, כן הרגשתי קצת פגועה,היה הלם שוק, בכיתי המון, לא נרדמתי בלילה. אבל לרגע לא הפסקתי לאהוב אותו כאדם,יש לי אליו חמלה. הוא ישאר בתודעה שלי כ-יפה נפש,כחבר/ה".

חדירה לפרטיות?

אנשים אלה מאמינים כי תפוז חדרה לפרטיות של "טאי" כאשר קישרה בין כל הגולשות שנפגעו ממעשיו, ניגשה עמן למשטרה וחשפה את הפרשה בהודעה מפורטת בפורום. "יש כאלה שיקראו לכך מעורבות יתר", מודה אליאב, "לקחנו אחריות – תפקידנו להגן על הגולשים שלנו. אם זה היה קורה לגולשות הללו על חוף הים איש לא היה נחלץ לעזרתן".
אם ימשיכו המריבות בפורום, תשקול הנהלת "תפוז" לסגור את פורום "וידויים". "הפורום מיועד על מנת שאנשים יהיו יחד. אם הם לא מסוגלים להיות יחד, הפורום ייסגר", אומר אליאב.
כיצד הצליחה "טאי" לתעתע בהנהלת "תפוז" ולהסתיר את זהותה האמיתית במשך מספר שנים? בהנהלת האתר מודים כי טעו כאשר לא בדקו את זהות מנהל הפורום. "ניפגש מעתה עם כל מנהלי הפורומים, נבקש מהם להזדהות בתעודת זהות ונצלם את תעודת הזהות", אומר אליאב. אך גם אמצעי זהירות זה עלול שלא להועיל, הוא מודה. לדבריו, "גולש יכול להופיע בעצמו לפגישה ולהזדהות בתעודת זהות אמיתית אך לאחר מכן לאפשר למישהו אחר לפעול בשמו בפורום".

"בועות של רעל טפטפו"

פרטים אודות זהותה האמיתית של "טאי" אסורים לפרסום. הנהלת תפוז העבירה את כל החומר שבידה למשטרה, שיודעת מי עומד מאחורי "טאי". "מדובר במצב רגיש ועלינו ללכת בין הטיפות. אחרת, עלול לקרות אסון", אומר אליאב.
"בועות של רעל טיפטפו פנימה..חדרו וכיסו כל חלקה טובה..פוררו הכל..לא השאירו זכר אפילו לא לדקות של חסד...בועות שהתנפצו קיפצו פנימה יצרו מהומה על לא מאומה מה נשאר שם? ופה התהייה בסופה חורבן כסופה טרפה הכל...עד יסוד", כתב "טאי" בהודעה שפורסמה ב-26 בדצמבר, 2002.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים