שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תל מונד זוכרת את הלורד מלצ'ט

  במושבה תל מונד שבשרון התיישבו בסוף שנות ה-20 שני לורדים, הלורד מלצ'ט (הוא אלפרד מונד) והלורד ישראל זיו. הווילה של זיו נרכשה בידי משפחה ישראלית ואילו ביתו של מונד הפך למוזיאון. שווה ביקור

  היישוב היהודי בארץ ישראל של שנות ה-30 היה אמנם קטן אבל חיו בו, גם אם לסירוגין, לא פחות משלושה לורדים יהודים מאנגליה. הנציב העליון הרברט סמואל, הלורד מלצ'ט (אלפרד מונד) והלורד ישראל זיו. השניים האחרונים גרו ביישוב הקטן בשרון - תל מונד.
  כיום המושבה (חלק מגוש תל מונד) היא בעיקר שכונות קוטג'ים שנבנות על חשבון הקרקעות החקלאיות. אבל ראשיתה היה באלפי דונמים של פרדסים שנטעו ביוזמת הלורדים מלצ'ט וזיו.

  האיש שהיה הכי עשיר באנגליה

  אלפרד מונד, הידוע בכינויו "הלורד מלצ'ט הראשון", נולד בשנת 1868 בעיר האנגלית פארן וורת' בחבל לנקשייר. אביו היה מדען שהמציא כמה חידושים בתחום הכימיה והתעשר מכך. בנו אלפרד המשיך את עסקי אביו והפך ל"איש העשיר ביותר באנגליה" בסוף שנות ה-20.
  אלפרד מונד נדבק בחיידק הציוני כבר ב-1918 בעזרתו של חיים ויצמן. מונד קבע כי הדרך להתפתחות היישוב בארץ ישראל צריכה להיות על בסיס עסקי. ב-1928 הקים מונד עם קבוצת משקיעים אנגליים לא יהודים את "חברת מטעי ארץ ישראל" והחברה רכשה במהלך שנת 1929 2,500 דונם קרקע חקלאית באזור השרון, מצפון מזרח לכפר סבא.
  החברה הקימה בלב הפרדסים שבעה בתים ראשונים לפקידי החברה ומנהליה (כיום רחוב הדקל בתל מונד). אחד מהם היה ביתו של הלורד מלצ'ט שלא היה שונה חיצונית מיתר הבתים. זה היה הגרעין הראשון של המושבה תל מונד.
  החברה העסיקה בעבודת הנטיעות פועלים יהודים שחיו במחנה של צריפים. בהמשך היא הציעה להם לרכוש חלקת פרדס ומגרש לבניית בית ומשק עזר בצידו. כמו כן נמכרו שטחי פרדסים ליהודים מחו"ל.
  הלורד מלצ'ט נפטר בדצמבר 1930 בן 62. עם מותו חדלה המשפחה מהשקעות בחברה. ב-1956 מכרה המשפחה את כל נכסיה באזור.

  מפעל נשק סודי ליד וילת זיו

  הלורד ישראל זיו הצטרף גם הוא ל"חברת מטעי ארץ ישראל". הוא רכש כ-800 דונם בגוש תל מונד בראשית שנות ה-30. בין הפרדסים בנו הלורד זיו ואשתו רבקה בשנת 1935 בית מידות בסגנון הבאוהאוס בתכננו של האדריכל הידוע, ריכארד קאופמן. הבית היה מוקף גן ענקי ובו בריכת שחיה ומגרש טניס. רבקה זיו, מקימת ויצ"ו, התגוררה בבית באופן קבוע עד 1966. ביתה היה למעין המעון הרשמי של היישוב בארץ, והתקיימו בו מסיבות ואירועים רשמיים בהשתתפות הפקידות הבריטית הגבוהה. בסמוך לאחוזת זיו, מתחת לפני הקרקע, התקיים באותה עת מפעל סודי של 'ההגנה' לייצור כלי נשק, "סלע" שמו. איש מהאנגלים שהתארחו בביתם של הלורד ואשתו לא העלה על דעתו שבעוד הם מעבירים זמנם בנעימים, בסמוך מייצרים תחמושת למאבק נגדם. ב-1972 מכרה משפחת זיו את הבית. כיום הוא בבעלות של משפחה ישראלית.

  בית שהפך למוזיאון

  שני הבתים, של מונד וזיו, השונים כל כך בסגנונם, אינם רחוקים זה מזה ושניהם סמוכים לכיכר המושבה, בו מוצב פסלו של הלורד מלצ'ט שפיסלה ביוזמת המשפחה ובמימונה הפסלת בתיה לישנסקי – דיוקנו של מונד בראש אובלסק (דיוקנו של מונד נעשה על פי מסכת המוות ששלחה המשפחה מאנגליה).
  ביתו של מונד (ששימש בעיקר כבית אירוח לבני המשפחה כשביקרו בארץ, ולצורכי חברת מטעי א"י), הוא בית חד קומה עם גג רעפים היה רחוק מאד מטירה אנגלית טיפוסית. היו בו שלושה חדרי שינה וסלון ובו אח. מונד התגורר בבית בביקוריו בארץ. עם מותו עבר הבית לרשות החברה ואחר כך שימש כמשכנה של המועצה האזורית. ב-1988, בהתערבות המועצה לשימור אתרים, הוכרז הבית לשימור והוחלט להפוך אותו למוזיאון ומרכז תיעוד לתולדות גוש תל מונד. הבית שופץ ונפתח לקהל ב-1991. מאז מנהלת אותו רות גרסטן, תושבת המושבה, לשעבר מנהלת בית הספר האזורי, אשת חינוך מהדור של פעם.
  בסלון הבית שוחזר האח ובסמוך לו מוצגות תמונות של בני משפחת הלורד מלצ'ט (שנישא ללא יהודיה), של הלורד זיו ואשתו רבקה, וכן מסכת המוות של מונד, שכאמור העבירה המשפחה.
  ביתר החדרים יש תצוגה חביבה המספרת את תולדות היישובים המרכיבים את גוש תל מונד, כולל יישובי העלייה של שנות ה-50 ואפילו מוצגים ארכיאולוגיים מהסביבה. רצפת הבית המצוירת נשמרה ברובה, וחלקה שוחזר כמו גם תריסי העץ האדומים, לאחר שהמקוריים הוחלפו לתריסי פלסטיק, בתקופה שהבית שימש לצרכי ציבור.
  בחצר הבית תצוגה של כלים חקלאיים בצילו של עץ לימונים זקן וכן צריף מקורי של משפחת סגל שהועבר על תכולתו מהמושב כפר הס. רות מספרת, כי כיום מרוכז בבית ארכיון הגוש וכי כ-50 מתנדבים מסייעים בהפעלת הבית ומטפלים בתיעוד ההיסטורי. במהלך השנים קיימו רות ומתנדבי הבית קשר עם שתיים מנכדותיו של מונד ועם נינו, פטר מלצ'ט ששימש בזמנו כיו"ר ארגון גרינפיס באנגליה. אחת ממתנדבות הבית, ילידת סקונטלד, נסעה במיוחד ב-1999 ללונדון כדי להיפגש עם הנכדה, ג'ואן צוקרמן, אולם למרבה הצער ביום בואה ללונדון נפטרה הנכדה. מאז נשמר קשר רופף עם המשפחה, שצאצאיה כבר התבוללו כולם.
  בבית מתקיימות פעילויות חינוכיות רבות תוך שיתוף תלמידים מהאזור וכן סיורים למבקרים. הכתובת: רחוב הדקל 44 תל מונד. שעות הפתיחה: א'-ה' 08:00-13:00. במועדים אחרים, כולל שבת, יש לתאם מראש בטלפון: 09-7961973. הביקור בתשלום סמלי.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בית הלורד מלצ'ט הראשון
  צילום: דוד הכהן
  צילום: דוד הכהן
  פסלו של מונד במרכז המושבה
  צילום: דוד הכהן
  צילום: דוד הכהן
  סלון ביתו של מונד עם צילומים משפחתיים
  צילום: דוד הכהן
  צילום: דוד הכהן
  וילת זיו כיום, מוקפת גן ענקי
  צילום: דוד הכהן
  מומלצים