שתף קטע נבחר

הבחירות: מבצע חסר תקדים לאבטחת קולות החיילים

170 אלף מעטפות כפולות, שהן כ-5 מנדטים, ייספרו במישכן הכנסת. בוועדת הבחירות נערכים למנוע זיופים, לאור הניסיונות הקודמים בפריימריס. במהלך הספירה יוודאו אנשי משמר הכנסת שאיש לא "מבריח" מעטפות, ונקודת משטרה תוצב במקום. כמה זה עולה לנו? 10 מיליון שקל

שבועיים לפני הבחירות הכלליות לכנסת ה-16, בוועדת הבחירות המרכזית נערכים למנוע זיופים. ל-ynet נודע כי בוועדה הוחלט שקולות החיילים, המצביעים במעטפות הכפולות, ייספרו במישכן הכנסת תחת מעקב של מצלמות במעגל סגור.
בשני ימי הספירה, 29-30 בינואר, יעברו כל באי המישכן חיפוש גופני מדוקדק, כדי להבטיח שאין בכליהם פתקאות אסורות. אנשי משמר הכנסת יפקחו על הליך ספירת הקולות, ונקודת משטרה מיוחדת תוקם במישכן.
בכנסת נערכים לספירתן של כ-170 אלף מעטפות כפולות, שהן כחמישה מנדטים. המעטפות דורשות מיון ורישום מדוקדק. החשש הגדול הוא, שישנם גורמים שינסו "להבריח פנימה" אל מישכן הכנסת עוד מעטפות, שיסייעו למפלגותיהם לזכות בקולות נוספים. זאת כלקח מהניסיונות האחרונים, ששיאם בבחירות במרכז הליכוד ובפריימריס הקודמים במפלגת העבודה (בורג-בן אליעזר), וכן לאור השמועות אודות זיופים במערכות בחירות קודמות.
ספירת המעטפות הכפולות היא המבצע המורכב ביותר עליו מופקדת ועדת הבחירות המרכזית, לאחר נעילת הקלפיות ברחבי הארץ. על מוני הקולות להבטיח כי כלל הבוחרים, הרשאים להצביע בכל מקום בארץ – חיילים, שוטרים, חולים, נכים, ימאים, אסירים ועוד – לא ינצלו את זכות היתר כדי לשלשל מספר מעטפות באזורי בחירה שונים.
ועדת המשנה להצבעות מיוחדות החליטה בימים האחרונים על שורת צעדים חסרי תקדים כדי למנוע זיוף. "לאור מה שקרה במרכזי מפלגות, שם ראינו איך רמת התעוזה והחוצפה עולה ויש ריבוי של ניסיונות זיוף, היה יסוד להניח שיהיה מי שמעוניין בזיוף בבחירות הכלליות", אמר ל-ynet עו"ד אמנון לורך, יו"ר ועדת המשנה, ומוסיף: "כדי להלחם בכך, יש צורך בהערכות מדוקדקת".
בעת מיון המעטפות, על-פי סדר האל"ף-בי"ת וסדר אזורי הבחירה, יישמרו כל המעטפות בארונות נעולים תחת עינם הפקוחה של מאבטחי משמר הכנסת. בין הסופרים ישבו גם אנשי המשמר, כדי ליצור מעורבות הדוקה יותר מבעבר של גורם מפקח. עלות ספירתן של המעטפות הכפולות מוערכת ב-10 מיליון שקלים. בשל התהליך המורכב, רק כעבור 48 שעות מתחילת הספירה יפורסמו התוצאות הכמעט סופיות של הבחירות לכנסת ה-16.
דובר ועדת הבחירות, המרכזית גיורא פורדס, מסר בתגובה כי "אין לוועדת הבחירות חשש מזיופים והערכת מספר הקולות הכפולים אינה מדויקת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זיו קורן, לע"מ
חשש מזיופים
צילום: זיו קורן, לע"מ
מומלצים