שתף קטע נבחר

חידוש: גם הרב עובדיה טועה

בציבור החרדי-ספרדי גוברים הקולות המערערים על סמכותו המוחלטת של הרב עובדיה יוסף. על רקע זה יוצא מש"ס קול רציונאלי, המסביר שגם "גדול הדור" יכול לטעות, ועדיין חובה לציית לו. זוהי פרשת השבוע

חידוש בש"ס: חסידי הרב עובדיה יוסף מודים שגם הרב עובדיה יכול לטעות.
מערכת הבחירות שמנהלת ש"ס בימים אלו היא יותר מכל מבחנו הגדול של הרב עובדיה יוסף ומבחנו של המושג המשמעותי ביותר בפוליטיקה החרדית-ש"סניקית: "דעת תורה". המושג הזה, אשר מעגן את חובת הציות לרבנים גם בנושאים שאינם הלכתיים מובהקים, בעיקר פוליטיים, עבר בש"ס גלגולים פרשניים שונים ומשונים. כעת, לאחר תקופה ארוכה, נשמע מכיוונה של ש"ס קול רציונאלי, שמסביר כי גם הרב עובדיה יכול לטעות, וכי גם "דעת תורה" עשויה להיות שגויה.

ערעור על סמכות הרב

הקול הזה מגיע בתקופה בה נשמעים קולות (מעטים) בציבור החרדי-ספרדי, על-פיהם תוצאות הבחירות הקרובות יקבעו האם יינתן אישור שאפשרי לבודקו "בחוש", כלשונם, שאכן הרב עובדיה יוסף, שהולך לבחירות בלי אריה דרעי, הוא לא רק גדול תורה אמיתי, אלא גם מנהיג שדעתו היא "דעת תורה" אמיתית. מבחינתם, אבן הבוחן היא ההצלחה או הכישלון.
הקולות הללו מצטרפים לקולות, אשר בעבר נשמעו רק בקרב ספרדים-ליטאים ובקרב חלק מחשובי ראשי הישיבות הספרדיות, אשר מאז ומתמיד ערערו על מעמדו של הרב עובדיה יוסף כ"גדול הדור", ועל הצגת דעתו כ"דעת תורה". לאחרונה הצטרפו אליהם התבטאויות חסרות תקדים מצד חלק מאנשי "התנזים של דרעי", שמערערים כמעט בגלוי על מעמדו של הרב עובדיה.
אחד הנימוקים שסיפק אריה דרעי להבהרת פשר מכתב התמיכה שלו בש"ס היה: "לא אתן שיחשבו שאני חלק מהמרד ברב עובדיה יוסף". במכתבו ציין דרעי את אחת מאבני היסוד של הציות ל"דעת תורה" והדגיש את החובה "לקיים דברי חכמים אפילו כשנראה בעינינו שאומרים על ימין שהוא שמאל". גם שורת הרבנים הספרדים, שהתייצבו מאחורי הרב עובדיה לקראת הבחירות הקרובות והבהירו כי מבחינתם הוא "גדול הדור", לא יכולה להקהות את העובדה שהשבוע הצטרף אל המרד נגד הרב עובדיה אפילו זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי, אשר במסיבת העיתונאים שהתקיימה השבוע בביתו התייצב נגד ש"ס, ואף תהה מפורשות ובצורה חסרת תקדים: "יש (רק) רב אחד?".

נעשה כטעותם

נגד המערערים החדשים על מעמדו של הרב עובדיה, מבית המדרש של "התנזים של דרעי", יצאה קבוצת חסידים של הרב עובדיה יוסף, אשר בכרוזים שמופצים בימים אלו תחת הכותרת "שאגת התורה" (קונטרה ל"שאגת אריה", של חסידי אריה דרעי) הם יוצאים נגד המסרבים לקבל את חובת ה"ציות, כפיפות וכניעה למרן שר התורה". בדרך הם מציגים גישה דתית שונה לחלוטין מזו שמוביל יו"ר ש"ס, אלי ישי. האחרון הוביל בשנים האחרונות קו הסברה שבמרכזו הציטוט: "כל הנוטל עצה מן הזקנים אינו נכשל", או במלים אחרות "הרב עובדיה לא יכול לטעות, ולא יכול להיות שתצא תקלה מהנחיותיו או כישלון מהוראותיו". מחברי "שאגת התורה" מצטטים בחיבורם התורני דווקא מקורות ורבנים בעלי גישה רציונאלית יותר: "אפילו אם יהיו הם (הרבנים) טועים בדבר אחד מן הדברים אין ראוי לנו לחלוק עליהם, אבל נעשה כטעותם וטוב לסבול טעות אחת... ולא שיעשה כל אחד ואחד כפי דעתו 'שכזה יהיה חורבן הדת והפסד האומה'". הכותבים מדגישים כי חובת הציות היא "אפילו אם יהיה שכלם האנושי (של הרבנים) היפך האמת" ומצטטים: "הנהגת העולם לאחר החורבן מסורה בידי החכמים, אף במקום שהם טועים".
על הטענות הנשמעות בש"ס כי בני ביתו של הרב עובדיה ויו"ר התנועה, אלי ישי, מטעים את הרב עובדיה, נכתב: "בטענתם שבני ביתו של מרן מטעים אותו הרי הם מבזים את מרן... שדעתו של מרן קלה בעיניהם שאפשר להטעותו בנקל... הרשעים הללו בטוענם טענה זו מוציאים לעז על מאות העגונות שהתיר מרן, שהרי אם יש שחר לטענה זו שלמשך שנתיים ימים מטעים את מרן, בוודאי גם בעניינים אלו רימו אותו חס ושלום".

מבחן המנדטים

13, 14 מנדטים וכניסה חלקה של ש"ס לקואליציה יאלצו גם את המפקפקים במנהיגותו של הרב עובדיה להודות כי הוא עמד במבחן "דעת תורה". פחות מ-8 מנדטים יגרמו לעוד אברכים להעז לחשוב את מה שהעלה על דל שפתיו אחד האברכים המבריקים בבית המדרש "יחווה דעת": "אם ש"ס תתרסק, ועוד תקום ממשלה בלי ש"ס, אז אין מה לעשות כנראה שדעתו של הרב עובדיה היא לא 'דעת תורה' אמיתית". מאידך אמר האברך: "אבל אם ימשיכו לקרות דברים שהם מעל הטבע, כמו פריצת פרשת החשדות לשחיתות בליכוד והמכתב שש"ס קיבלה מדרעי וש"ס תצליח - אז כולם יראו שהרב הוא 'גדול' אמיתי".
כל תוצאה שבין 8 ל-12 מנדטים תותיר את מתנגדיו ואת תומכיו המהססים של הרב עובדיה בעמדתם. התומכים השרופים, מהאסכולה הרדיקלית של אלי ישי, לא יישברו גם אם ש"ס תזכה בפחות משליש מ-26 המנדטים שהרב עובדיה נוהג להבטיח להם. בדיוק כשם שהחב"דניקים לא נשברו ממותו של הרבי מלובביץ'; חלקם משכו בכתפיהם, אמרו "טעינו, גם רבי עקיבא טעה כשאמר שבר כוכבא הוא המשיח", וחלקם מצאו פתרונות יצירתיים יותר. שוב יתברר שאמונה דתית עזה לא מתה גם כשניתן לראות "בחוש" שהייתה טעות בראיית הנולד של הרבנים.
מי כמו חסידיו השרופים של דרעי יודעים זאת: הרב כדורי כבר הוציא את דרעי מהכלא כשקבע כי הוא לא ייכנס למעשיהו, והמקובל "החלבן" כבר השאיר אותו שם כשקבע כי הוא לא ישוחרר בתום שני שלישים מתקופת מאסרו. שניהם טעו, ודבר לא קרה. הנימוקים "לא הבנו מה הרב כדורי אמר", ו"התפילות של החלבן שינו את הגזרה" הספיקו לאלה מהם שרצו להמשיך ולהאמין.
הסיפור הזה לא נגמר. ל"שאגת התורה" שיצאה כנגד "שאגת אריה" מצפה תגובה בשם "שאגת ישראל". קבוצת חרדים ספרדים המקורבים למפלגת "אהבת ישראל" של הרב כדורי ינסו לערער את חובת הציות לרב עובדיה תחת הכותרת: "במקום שיש חילול השם אין חולקין כבוד לרב".

יציאת השבת

לפעמים קשה לדעת אם החרדים לועגים לשאר החברה הישראלית בכל פעם שהם נדרשים לשמור על החוק, או שזה פשוט יוצא להם. ועדת הבחירות, בראשותו של השופט מישאל חשין, דנה השבוע ארוכות בתעמולה שמנהלת ש"ס באמצעות שידורי הלווין של שיעוריו של הרב עובדיה יוסף ובאמצעות תחנות הרדיו החרדיות פיראטיות, המכונות "ערוצי הקודש". סגן יו"ר ועדת הבחירות מטעם ש"ס, יהודה אבידן, עלה ביום חמישי בערב לשידור בתחנות אלו ובישר למאזינים כי שיעורו של הרב עובדיה יוסף ישודר כרגיל. בתחנה אחת התבקש אבידן להסביר למאזינים מי הם העותרים נגד ש"ס ואמר: "עמותה אחת זה עמותה של הרפורמים בראשות אורי רגב (הרב הרפורמי) יימח שמו", בתחנה אחרת דווקא ביקש אבידן "הממלכתי" מהמגיש, הרב ישראל אייכלר שלא לעשות תעמולת בחירות בשידור ואמר: "אני רוצה לבקש ממך הרב אייכלר להשתדל (להימנע) מתעמולת בחירות... לא צריך להזכיר את טומי לפיד שהוא גם ככה מוקצה אצלנו... אנחנו צריכים להשתדל להימנע מתעמולה ... ואנחנו לא צריכים להזכיר את טומי לפיד, שהוא נבלה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו בכר
הרב עובדיה. דעת תורה?
צילום:דודו בכר
אי-פי
הרב כדורי. מערער על הסמכות
אי-פי
צילום: רונן לידור
אלי ישי. הרב לא טועה
צילום: רונן לידור
מומלצים