שתף קטע נבחר

חשף את פרשת שרון - ונקרא לחקירה באזהרה

באופן חסר תקדים זימנו החוקרים את העיתונאי ברוך קרא, שחשף את "פרשת שרון", לחקירה באזהרה, בטענה שהוא חשוד בשיבוש החקירה. מ"מ נשיא מועצת העיתונות: זה מעשה חסר תקדים וחציית קו אדום של התנכלות לחופש העיתונות

העיתונאי ברוך קרא מעיתון "הארץ", שחשף את פרשת ההלוואה של המיליונר סיריל קרן לראש הממשלה, אריאל שרון, נחקר היום (ג') באזהרה.
קרא נחקר על ידי צוות החקירה המיוחד שהוקם לבדוק את הדלפת המסמך של משרד המשפטים שהוביל לפרסום הפרשה בתקשורת. באופן חריג החליטו החוקרים לחקור אותו באזהרה, כלומר בחשד שביצע עבירה פלילית. החשד שהעלו נגדו הוא שפרסום הכתבה על פרשת שרון שיבש את החקירה שהמשטרה ניהלה בנושא. קרא שיתף פעולה עם החוקרים, אולם סירב להסגיר את מקורותיו.
מעיתון "הארץ" נמסר בתגובה: "היועץ המשפטי לממשלה לקה בשיקול דעתו. במקום לחקור את החשדות לשחיתות בשלטון, הוא מנסה להפחיד את העיתונות ולהרתיע אותה מלמלא את חובתה. בניסיונו זה, היועץ המשפטי לממשלה פוגע בזכותם של אזרחי ישראל לקבל מידע חשוב וחיוני, בחופש העיתונות וביסודות הדמוקרטיה".
ד"ר ניצה שפירא ליבאי, ממלאת מקום נשיא מועצת העיתונות, מסרה בתגובה: "עיתונאי שמפרסם תחקיר בנושא שיש בו עניין ציבורי, ואין חולק על אמינות המידע שבו, ממלא במובהק את תפקידו העיתונאי. בנושא כה חשוב כמו ניקיון כפיהם של נבחרי ציבור העומדים לבחירה, יש בתחקיר העיתונאי גם משום שליחות ציבורית. חקירתו של ברוך קרא תחת אזהרה בחשד לשיבוש הליכי משפט היא מעשה חסר תקדים, ונודף ממנה ריח של לחץ לחשיפת מקורות, ואולי גם ניסיון להשתקה. חקירה מסוג זה הנה חציית קו אדום של התנכלות לחופש העיתונות, חופש שהוא תנאי לקיום משטר דמוקרטי".

פרשת שרון

הפרשה נחשפה לפני מספר שבועות בעיתון "הארץ". במרכזה חשד שכספים שקיבלו בניו של ראש הממשלה, עמרי וגלעד, מהמיליונר הדרום אפריקני, שימשו לכיסוי תרומה לא חוקית שקיבל אביהם במהלך הפריימריס לראשות הליכוד ב-2001.
מתוך מסמך רשמי של משרד המשפטים עולה חשד כי הכסף שקיבלו האחים שרון מחשבונו של קרן באוסטריה, בסך 1.49 מיליון דולר, ניתן כהלוואה בריבית שנתית של 3% בלבד - ריבית נמוכה מהריבית שהיתה נהוגה במשק באותה עת. עוד נחשד שהכסף שימש כביטחון להחזרת הלוואה שלקחו השניים מבנק לאומי. הלוואה זו נועדה להחזיר כספים שקיבל אריאל שרון, על פי החשד, בניגוד לחוק, מחברת "אננקס מחקרים", לשם מימון הפריימריס שלו לראשות הליכוד ב-2001.
הפרסום בא בעקבות בקשה לחיקור דין שהעביר משרד המשפטים, באישור היועץ המשפטי לממשלה, בסוף אוגוסט 2002 למשרד המשפטים בדרום אפריקה, ובו פירוט החשדות לכאורה המיוחסים לשרון ובניו (עוד על הפרשה - בידיעה נפרדת).

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
אריאל שרון, בנו עמרי וסיריל קרן. הפרשה שחשף קרא
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. מנסה להפחיד את העיתונות?
צילום: גלי תיבון
מומלצים