שתף קטע נבחר

בא-גד: "למרות האהדה העצומה - החלטתי לפרוש"

מפלגת "מורשת אבות" לא תתמודד בבחירות הקרובות לאחר שמנהיג הרשימה, הרב יוסף בא-גד, נעתר לבקשת המפד"ל שלא להתמודד. בראיון ל-ynet הוא מספר על ייסורי הנפש ("כמעט בכיתי"), על גילויי האהדה - ("אפילו בקרב ערבים ודרוזים"), וגם נותן משל קצר לסיום

הרב יוסף בא-גד, העומד בראש רשימת "מורשת אבות", החליט היום (א') לפרוש מהמירוץ לכנסת. בא-גד אמר ל-ynet כי החליט לפרוש מהבחירות בעקבות בקשה של יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, "במטרה למנוע בריחת קולות מהימין".
"זה זמן שאסור להמר בו", הסביר הרב בא-גד. "אל גור הפסיד לבוש בארה"ב ב-600 קולות, ושם מדובר באוכלוסייה של מיליונים. ולכן ביקשו ממני כמחנך וראש ישיבה מזה 50 שנה, שחינך את כל התלמידים ברוח הציונות הדתית, שלא לקחת את הסיכון".
בקשתו של השר איתם הוצגה בפני הרב בא-גד אתמול, בכנס בוגרי אוניברסיטת בר אילן, שהרב בא-גד הוא אחד מהם. את ההחלטה לפרוש לא קיבל הרב בא-גד בלב קל. "אמרתי להם שיש כלפי אהדה עצומה - רק ביום שישי פרסמתי בעיתון את הרשימה ההתחלתית של המפלגה שלי, והודעתי שכל מי שירצה יקבל בפקס את השמות. קיבלתי אלפי תגובות".
בא-גד מציין כי "האהדה אלי הפעם היא הרבה יותר גדולה מהפעם הקודמת בה התמודדתי. תנועת מולדת במשך 20 שנה, וזה עם גנדי השם יקום דמו, לא הצליחה לעבור את שני המנדטים. רק ב-92' כשאני נכנסתי, קיבלה מולדת 4 מנדטים. אבל אתמול אמר לי אפי איתם - תהיה עם מצפונך. בזמן רגיל היו תומכים בך - היום זה על חודו של קול אתה עלול חלילה להביא את המדינה הפלסטינית ואת ביטול הנישואין ברבנות, או לגרום לזה שטומי לפיד יתחזק. כי יש לי אוהדים בכל החוגים, אפילו ערבים ודרוזים, הם יודעים שרק הרב בא גד יכול להביא שלום אמיתי, עם התקיפות שלו".

על ההתלבטות, ומשל קצר לסיום

הרב בא-גד נעתר בסופו של דבר לבקשתו של איתם, ושל חברי-כנסת אחרים, אבל הוא עושה זאת ברגשות מעורבים. "זה מאכזב מאד", הוא אומר. "אני ברוך השם אדם חזק, עברתי בחיים הרבה מאד, אבל היום היתה לי השבירה הראשונה שלי בחיים. אני כמעט בכיתי, ואני אדם רציני ואחראי".
כזכור, גם בפעם האחרונה בה התמודד הרב בא-גד בבחירות לכנסת, בשנת 1999, הוא בחר לפרוש. "אז החלטתי שהפעם אני לא פורש - כי פרשתי בפעם הקודמת, עוד יקראו לי אלוף הפורשים. החלטתי שאני הולך עד הסוף, אבל אפי איתם אמר לי שהיום זה מצב חירום, ושאני חייב לוותר. כשהודעתי הבוקר לשופט חשין בועדת הבחירות הם נדהמו - הם אמרו הפתקים כבר בקלפיות, איך נוותר עכשיו? אבל ככה זה כשברגע האחרון המצפון מתגבר למי שיש לו מצפון, ואני קורא גם לאחרים הקטנים לפרוש גם".
בא-גד בחר לסיים את דבריו במשל קצר. "עם ישראל עוד ישמע כממשיך "מורשת אבות", אני ממשיך את הרעיון של שמן זית זך ואם נסיים בדבר תורה קצר - למה בחרתי בשמן זית? נמשלו ישראל לזית - מה זית אינו משיר עליו? לא בקיץ ולא בחורף, אף ישראל יהיו קבועים עולמית כמו עלים של עץ זית, שלא משיר עליו. אלא שזית אינו נותן שמנו, אלא על ידי כתישה, אף ישראל לא חוזרים למוטב אלא על ידי ייסורים, ומזה אני מפחד. בכל מקרה אני מתכוון להצביע למפד"ל, ואני ממליץ לכל הבוחרים האהובים שלי, להצביע אותו הדבר", אמר בא-גד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דלית שחם
הרב בא-גד. נקרא לדגל
צילום דלית שחם
צילום: ערוץ 2
הראיון האחרון. ב"חלומות בהקיציס"
צילום: ערוץ 2
מומלצים