שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שריד הודיע רשמית על התפטרותו
  במרצ מתקשים לעכל את התבוסה. בכירי המפלגה פנו בבקשה ליוסי שריד שיחזור בו מהתפטרותו אולם היו"ר מסר כי הוא עומד בהחלטתו. רן כהן רואה עצמו מועמד טבעי לרשת את שריד בתפקיד, זהבה גלאון טרם החליטה אם להתמודד ויוסי ביילין מסרב להתייחס לשאלה

  במרצ ניסו היום (ד') להתחיל באיסוף השברים, אבל זה לא יהיה פשוט, למרות ששריד הודיע כי הוא לוקח אחריות לכשלונם בבחירות. גם מי שמתכוונים להתמודד על מקומו לא שוגים באשליות ויודעים היטב כי לא מדובר בכישלון של מנהיג, או בקמפיין לא מוצלח, אלא בכישלון הדרך.
  שריד הודיע הבוקר בכתב ליו"ר הנהלת התנועה, חיים אורון, על ההתפטרות הרשמית: "אני בא להודיעך ובאמצעותך להנהלת מרצ כי החלטתי לפרוש מתפקידי כיו"ר מרצ היא סופית. את ההנמקות להתפטרות מסרתי אמש ב'צוותא', וברגע זה אין לי מה להוסיף עליהן".
  מאוחר יותר, בהתכנסות שקיימו בכירי המפלגה בעקבות המפלה בבחירות, התקבלה החלטה לצאת בפנייה לח"כ שריד בבקשה לחזור בו מהתפטרותו ולשוב לתפקיד יו"ר הסיעה. בתגובה אמר שריד, שלא נכח בישיבה ומסרב להתראיין לתקשורת, כי הוא מאד מכבד ומעריך את בקשת חבריו לסיעה, אך הפעם, בניגוד למנהגו, הוא יאלץ שלא להיענות לה.
  יוסי ביילין, שהצטרף למרצ לאחרונה ושעבד בשבועות האחרונים בצמוד ליוסי שריד, אומר הבוקר: "לא הוכחנו לציבור שאפשר להגיע להסדר עם הפלסטינים, לא הבאנו להם שום מסמך שאומר שאם נעשה משהו מסויים יהיה הסדר שיביא לסיום המלחמה. המפלה של מרצ נובעת ממפלת השמאל. אנחנו נתפסנו כחלק מהשמאל שהיה בקואליציה ויכול להיות שאיבדנו בימים האחרונים קולות למצנע כאשר הבוחרים חשבו שמפלגת העבודה עלולה לקבל פחות מנדטים משינוי".
  במרצ ידעו שהמצב רע אבל חשבו על כישלון צנוע יותר של 8-9 מנדטים. עם זאת בימים האחרונים החל שריד לרמוז למקורביו כי הוא יקח אחריות על כשלון הקמפיין והמשמעויות הנלוות לכך. אתמול בערב אסף שריד את חברי הסיעה לפני פרסום תוצאות המדגם והודיע להם כי יקח אחריות אם מרצ תקבל פחות מ-8 מנדטים.
  כמה מחברי הכנסת של מרצ מקווים כי בהתפטרותו של שריד הוא יפלס להם את הדרך לראשות המפלגה אבל לאף אחד אין אשליות שהוא זה שיוכל להביא לתוצאות טובות יותר במצב הקיים.
  חבר הכנסת רן כהן אמר הבוקר: "אתמול בערב דיברתי עם יוסי וביקשתי ממנו שלא יתפטר עוד באותו ערב. היום אנחנו צריכים לראות מה הוא יחליט באופן סופי, בעקבות הירידה לשישה מנדטים לא נראה לי שהוא יזוז מדעתו". כהן הוסיף "אם תחל התמודדות ובחירה ליו"ר חדש זה טבעי שאני אתמודד על התפקיד".

  "אי אפשר להאשים את שריד"

  חברת הכנסת זהבה גלאון אומרת כי אי אפשר להטיל את כל האשמה על שריד אלא על המחנה כולו, עיקר האשמה לדבריה הוא במפלגת העבודה שישבה בממשלת אחדות. גלאון טרם החליטה אם תתמודד על תפקיד היו"ר, "זה עוד מוקדם מדי להחליט, כרגע אני לא עוסקת בזה אנחנו צריכים לחשוב על עתידה של המפלגה, מעבר לכך אני מקבלת את ההחלטה של יוסי וכולנו נצטרך להסיק מסקנות".
  חבר הכנסת אילן גלאון, הממוקם במקום השביעי במרצ, מצא את עצמו מחוץ לכנסת אלא אם כן שריד אכן יתפטר ואז הוא ייכנס במקום השישי. גלאון אמר הבוקר: "קיבלתי מכתב פיטורים מהציבור אבל אני לא מקבל את ההתפטרות של יוסי. יש רק שני מצבים שאנשים צריכים להסיק מסקנות האחת היא שהם משחיתים את דרכיהם ושתיים אם מישהו טעה בדרכו וזה לא המצב כאן. הציבור הצביע כמו שהצביע למרות הנהגתו של יוסי ולא בגלל הנהגתו".
  גם חבר הכנסת מוסי רז מצא את עצמו מחוץ לכנסת והוא מודה כי הופתע מאוד מהתוצאות הקשות: "הייתי אופטימי, חשבתי שנקבל עשרה מנדטים אבל התבדתי. בנוגע להתפטרות של יוסי היו לנו רמזים ממנו אבל אני לא בטוח שזו החלטה נכונה, אי אפשר להטיל עליו את אשמת האינתיפדה".
  יוסי ביילין, שממוקם במקום ה-11 במרצ סירב הבוקר להתייחס לשאלת מועמדותו ואמר: "אני יכול להבין את מצב הרוח של שריד אתמול בערב אבל היום נשמע את האנשים, אני חושב שזו תהיה טעות להתייחס לשאלת ההתמודדות כי זה כאילו שילמתי מס שפתיים לשריד ועכשיו אני רוצה להתמודד. אני חושב שזה יהיה חוסר אחריות לתת לו ללכת, אין עוד יוסי שריד. התרומה שלו למרצ היא גדולה ואני לא חושב שיש במרצ מישהו שמשתווה לו". ביילין הוסיף כי שריד אמר לו כי גם לאחר שהתפטר מתפקידו הוא יהיה פעיל מאוד בהקמת גוש סוציאלןדמוקרטי לאחר הבחירות.
  יעל דיין, שהוצבה במקום ה-12 ברשימתה של מרצ, אמרה בעקבות התפטרותו של שריד: "עבורי יוסי שריד הוא מנהיג בקנה מידה לאומי, בלי קשר למספר המנדטים שהוא מייצג בכנסת. אני לא מתכוונת לתפוס מנהיגות, ואדרוש שיוסי שריד יהיה בהנהגה המובילה של הגוש שנקים".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'רמי פלדמן
  לא הוכחנו שאפשר אחרת. יוסי ביילין
  צילום: ג'רמי פלדמן
  צילום: אתר הכנסת
  רואה עצמו מועמד ליו"ר. רן כהן
  צילום: אתר הכנסת
  אתר הכנסת
  לא מאשימה את שריד. זהבה גלאון
  אתר הכנסת
  מומלצים