שתף קטע נבחר

ועדת חקירה ממלכתית תחקור את מהומות הדמים

ביוזמתו של ראש הממשלה, אהוד ברק, החליטה הממשלה על הקמת הועדה שתחקור את האירועים האלימים בהם נהרגו 13 ערבים ישראלים. ח"כים ערבים מברכים על ההחלטה. הליכוד: "זוהי כניעה מבישה של ברק למנהיגות הקיצונית של ערביי ישראל". המשטרה: אנו רואים את ההחלטה בחיוב

ראש הממשלה, אהוד ברק הודיע היום (יום ד') בישיבת הממשלה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית "לחקירת ההתנגשויות בין כוחות הבטחון בהם היו מעורבים אזרחים ישראלים יהודים וערבים ובהם נהרגו ונפצעו אזרחים ישראלים יהודים וערבים" . הממשלה אישרה את הקמתה של ועדת החקירה הממלכתית.
ברק הודיע על החלטתו לאחר שורת לחצים שהופעלו עליו, בעיקר מצד האמריקנים ומצד מנהיגות המגזר הערבי, שהודיעה כי היא מחרימה את ועדת הבדיקה שמינתה הממשלה.
גם יו"ר הועדה שמונתה, השופט שלום ברנר, אמר לברק כי הוא לא זוכה לשיתוף פעולה בחקירה, ולכן "או שיפרק את הוועדה או שיתן לה שיניים".
ראש הממשלה אמר כי יפנה אל נשיא בית המשפט העליון כדי שימנה עוד היום את חברי הועדה. לדבריו, הועדה תתבקש לחקור את השתלשלות האירועים, ובתוכם את התנהגות המסיתים, המארגנים ומשתתפי האירועים ואת פעילות כוחות הבטחון.
ראש הממשלה אמר לשרים כי ההחלטה התקבלה לאחר שנועץ ביושב ראש ועדת הבירור שמונתה לפני שבועיים על ידי הממשלה לנושא זה, השופט (בדימוס) שלום ברנר, אשר המליץ בפניו על סיום עבודתה של ועדת הבירור ומינוי ועדת חקירה תחתיה מכח חוק ועדות חקירה.
ראש הממשלה הורה לרשויות אכיפת החוק לפעול נגד פורעי החוק מכל המגזרים שעשו דין לעצמם. ברק הוסיף כי חובתו כראש ממשלת ישראל לכלל אזרחי ישראל, הערבים והיהודים כאחד היא לעשות כל שניתן להורדת המתח, הגברת השיוויון ועיצוב דו שיח בונה וחיובי בחברה הישראלית.

הימין תוקף, השמאל מברך

מהליכוד נמסר בתגובה כי "זוהי כניעה מבישה של ברק למנהיגות הקיצונית של ערביי ישראל". ח"כ דני נווה, ראש צוות התגובות של הליכוד אמר כי "שוב ברק מוכיח שהוא אינו מסוגל לעמוד בלחצים המופעלים עליו דוקא בתקופה קשה זו".
ח"כ סילבן שלום (ליכוד) אמר בתגובה כי "הקמת ועדת החקירה הממלכתית מראה לכולם שברק מוכן להקריב גם את משטרת ישראל וגם את שוטריה על מזבח ההישרדות שלו". לדבריו, החלטתו של ברק נעשתה כדי למנוע מחברי הכנסת הערבים להצביע יחד עם סיעות האופוזיציה בהצעת החוק לפיזור הכנסת ובהצעות האי אמון שיועלו בשבוע הבא.
יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן אמר בתגובה, כי "החלטת ראש הממשלה היא החלטה רופסת, שמראה כי ברק אינו מסוגלת לעמוד בפני לחצי הערבים שמופעלים עליו". ליברמן קורא לועדה לחקור גם "את תפקודו הכושל והמסוכן של ברק בימי המהומות".
ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) מברך על החלטת הממשלה, ואומר כי חבל שהממשלה החליטה את ההחלטה רק אחרי הלחץ של חברי הכנסת הערבים, ושוב הוכח כי הממשלה נכנעת לגורמים קיצונים המאיימים באלימות.
יושב ראש מרצ, יוסי שריד, בירך את ראש הממשלה על ההחלטה להקים ועדת חקירה ממלכתית, ואמר כי "חבל רק שההחלטה היא בגדר של סוף מעשה בחוסר מחשבה תחילה".
שריד אמר כי "מלכתחילה היה ברור שלא יהיה מנוס מהקמת ועדת חקירה בשל החומרה הרבה של אובדן חיים של אזרחים בזמן פיזור הפגנות ושיכוך מהומות, והממשלה שוב מוצאת את עצמה כשהיא נגררת ונאלצת במקום שתיזום ותוביל".

ח"כ ברקה: "צעד חיובי, אבל מאוחר מדי"

חברי כנסת מהסיעות הערביות בירכו על החלטת הממשלה. ח"כ מוחמד ברקה מחד"ש אמר כי "זה צעד נכון וחיובי, אבל הוא בא מאוחר מדי, אחרי מסכת של טלטולים שרק החריפה את רגשות התסכול והניכור של המגזר הערבי. השאלה עכשיו היא מה יהיה כתב המינוי של הועדה. אנחנו לא נהיה מוכנים לקבל החלטה שטוענת שמדובר באיזו קטטת רחוב, אלא בדיקה אמיתית של התייחסות המשטרה למגזר הערבי ושאילת השאלה כיצד נורו למוות שלושה עשר אזרחים חפים מפשע. לאחר קבלת ההחלטה הודענו כי אנחנו בוטחים בבית המשפט העליון שירכיב הרכב נכון של אנשים כחברים בועדה".
החכ"ים הערבים עדיין מתקשים לומר האם לוועדת החקירה הממלכתית תהיה השפעה על הצבעתם בהצעות אי אמון ובהצעת החוק לפיזור הכנסת. חבר הכנסת אחמד טיבי מתע"ל אומר: "למרות הזעם הרב שיש לי על ממשלת ברק, הדבר תלוי באיך ינוסחו ההצעות לפיזור הכנסת. בלשון המעטה קשה לי להאמין שאצטרף לאביגדור ליברמן. אם הקמת וועדת החקירה הממלכתית זה ניצחון, הרי שזה ניצחון הפאן האזרחי שלנו. חשוב לי לומר גם לציבור הערבי בישראל שאין ספק שההחלטה לא היתה מתקבלת, אלמלא הצטרפו בימים האחרונים קולות יהודיים רבים של משפטנים ואנשי רוח התומכים בדרישתנו. אין לנו תחליף במדינה הזאת לשיתוף פעולה עם מחנה השלום היהודי".
ח"כ תמר גוז'נסקי מחד"ש אומרת כי הקמת ועדת החקירה הממלכתית היא תיקון עוול של ראש הממשלה ברק. "הוא עשה צעד דמוקרטי, אבל מכאן ועד לומר האם נצביע בעדו בהצעות לפיזור הכנסת - ארוכה הדרך".


המשטרה: רואים בחיוב הקמת הועדה

דובר המשטרה מסר כי המשטרה רואה בחיוב מינוי ועדת חקירה ממלכתית, לחקירת אירועי אוקטובר. בהמשך ההודעה נכתב:"אין לנו ספק שתינתן למשטרה הזדמנות לחשוף בפני הוועדה את המצבים הקשים בפניהם עמדו השוטרים, ואת פעולותינו בהקשר לכך. המשטרה תמשיך בפעולות החקירה השונות כנגד מפירי החוק שהשתתפו בהתפרעויות, מתוך כוונה למצות עמם את הדין על פי החוק".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אהוד ברק. נעתר לפניות הערבים והאמריקנים
צילום: איי פי
זום 77
אהרון ברק. ימנה את חברי הועדה
זום 77
מומלצים