שתף קטע נבחר

אילן רמון נטמן בבית העלמין בנהלל

בדרכו האחרונה ליוו אותו בני משפחתו הקרובה, חברים והקצונה הבכירה של חיל האוויר. אביו של רמון ספד לו, והישווה את מסעו לזה של משה רבנו. את מסע ההלוויה חתם מטס של מטוסי אף-16

האסטרונאוט הישראלי, אלוף-משנה אילן רמון, נטמן אחר הצהריים (ג') בבית העלמין בנהלל, על פי בקשת משפחתו, בטקס צבאי צנוע, בחוג המשפחה וידידים, ללא השתתפות מנהיגי מדינה והקהל הרחב וללא סיקור תקשורתי.
בהלווייה נכחו הרמטכ"ל, מפקד חיל האוויר ונשיא המדינה לשעבר עזר וייצמן ורעייתו. נאס"א שלחה להלוויה שני נציגים, ביניהם ראש המטה של מינהל הסוכנות.
הנוכחים בטקס סיפרו כי בהספד שנשא האב, אליעזר וולפרמן, לזכר בנו האסטרונאוט, הוא השווה אותו למשה רבנו: "גם אילן, כמו משה, הגיע עד לארץ המובטחת. משה ראה אותה ולא נכנס אליה, ואילן הצליח להיכנס, אך לא בדרך בה קיווינו". בנוסף לאב, נשאו דברים גם מפקד חיל האוויר, הרמטכ"ל ונציג נאס"א.
רונה, אלמנתו של רמון, ביקשה להשמיע במהלך ההלווייה את השיר "דמיין" של ג'ון לנון, כפי שהושמע במעבורת "קולומביה". ברקע הושמעו קולותיהם של האסטרונאוטים, בהם זה של רמון ז"ל, המדבר באנגלית ובעברית.
את הטקס חתם מטס של ארבעה מטוסי אף-16, שטסו בגובה נמוך מעל בית העלמין. במהלך המטס עזב אחד המטוסים את המבנה, כסמל להליכתו של רמון ללא שוב.

תיבת מכתבים לאילן

לצד הקבר הניחו בני המשפחה תיבה, עליה נכתב 'מכתבים לאילן', ובתוכה יוכלו המבקרים להשאיר מכתבים לרונה, הילדים ובני המשפחה. שעה ארוכה לאחר שהסתיים טקס הלוויה נותרה רונה, אלמנתו של אל"מ רמון ז"ל, ליד קברו הטרי. לצידה ניצבו מספר מועט של מקורבים, שכמוה, מיאנו להינחם.
מחוץ לבית העלמין נותרו עשרות אנשים, שהגיעו מרחבי הארץ כדי לחלוק לרמון כבוד אחרון. "הגעתי מראשון לציון עד לכאן. האיש הזה פשוט כבש את ליבי", אמר אחד הנוכחים, רונן אללוף. תושבת רחובות אמרה, כי זיכרו של אילן רמון ילווה אותה לעד.

טקס מרגש בנמל התעופה

יום לפני ההלווייה נערך בנמל התעופה בן גוריון הטקס הממלכתי לזכרו של אילן רמון, שעות ספורות אחרי הגעת ארונו מארה"ב. בטקס נכחו נשיא המדינה, ראש הממשלה, שרים, חברי כנסת, הרמטכ"ל וקצינים בכירים, הנשיא לשעבר עזר ויצמן ורעייתו, פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, ומשלחת מנאס"א.
אלמנתו של אילן, רונה רמון, ובנו אסף אמרה: "אנחנו מרגישים לא רק כמשפחת רמון אלא כנציגיהם של כל משפחת קולומביה. לכן החלטנו להקריא מכתב שהגיע אלינו מדייב בראון, שטס עם אילן במעבורת בקולומביה".
רונה ואסף הקריאו, בעברית ואנגלית, את מכתב שהגיע ביום האחרון למשימה, ונשלח שעות ספורות לפני הסוף המר: "חברי הצוות הפכו למשפחה", כתב בראון. "קשה יהיה לעזוב אותם אחרי שהיינו כה קרובים במשך שנתיים וחצי. הרגע המרגש ביותר ונוגע ללב היה כשאילן הקריא מכתב שהביא מניצול שואה שמספר על בתו בת השבע שלא שרדה. זה היה 'שוק' עבורי שכוכב לכת כל כך יפה יכול לגרום זוועות שכאלה וזה גורם לי לרצות ליהנות מכל פיסה בכדור הארץ הנפלא הזה. נקודה נוספת שהייתי רוצה לציין היא שאם הייתי נולד בחלל הייתי שואף לבקר בכדור הארץ המופלא הזה הרבה יותר מאשר אי פעם רציתי לבקר בחלל".
שמונה אלופי משנה נשאו בדממה את ארונו של רמון, עטוף בדגל ישראל אל קדמת האולם. רונה רמון, וילדיה יפתח, נועה, אסף וטל ישבו לאורך הטקס בסמוך לראש הממשלה.

"אילן שיקף את ישראל היפה"

במהלך הטקס ניגן פקודו של רמון, סגן אלוף יהורם, בסקסופון את השיר "התשמע קולי", שיר שבחרה רונה להשמיע לאילן כשיר השכמה אשר שודר אליו ממרכז החלל ביוסטון אל החלל. הרב הצבאי, תת אלוף ישראל וייס, קרא פרק מספר תהילים.
ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בנאומו: "הרשו לי בשם עם ישראל, בארץ ובתפוצות, לכבד את זכרו של אילן באהבה ובכאב". שרון פנה למשפחת האסטרונאוט וציין כי "מעבר לכל הטקסים, אבלכם הוא קודם כל אישי, פרטי ומשפחתי. שבתם אלינו זה עתה, וכאבכם הוא כאב העם כולו".
שרון אמר בטקס: "דמותו של אילן ניגלתה מגבוה כהשתקפות של ישראל במיטבה. ישראל כפי שאנחנו רוצים לראות אותה, ישראל כפי שאנו אוהבים אותה. ספר התורה שהביא עימו נער יהודי ממחנה הריכוז, דגל ישראל וסמל חיל האוויר אותם נשא אילן איתו לחלל ריגשו והלהיבו יהודים באשר הם, עם גאווה שאיחדה את הלבבות בימים קשים לכולנו. הרחק שם למעלה בקצה טווח ההישג האנושי לא יכול היה להיות לנו נציג מובחר ממנו, אמיתי כמוהו. אילן, בן לאם ניצולת שואה ולאב מלוחמי מלחמת העצמאות, טייס קרב נועז ומפקד מצטיין, היה מבכירי בניה ולוחמיה הגיבורים של הארץ הזו.
"בשליחותו האחרונה הוא הגביה מעל כל ישראלי לפניו, והגשים את חלום חייו. במעופו במעבורת החלל האמריקנית עם ששת שותפיו למסע הוא רומם את כבוד עם ישראל. ליבנו עם בני העם האמריקני באחווה ובתנחומים כנים. יום יבוא ועוד ישראלים ישוגרו לחלל, אבל אילן רמון יישאר מקור ההשראה, חלוץ החלל של ישראל, וזכרו ייחקק בליבנו לעד".

קצב: "רמון ליכד את כל חלקי העם"

הנשיא משה קצב ספד לאילן רמון, ושלח תנחומים לבני שאר משפחות האסטרונאוטים שנספו באסון המעבורת. "שני אירועים בחייו של אלוף משנה אילן רמון ז"ל בשם מדינת ישראל היו בעלי משמעות כלל עולמית וריתקו את תשומת ליבו של העולם. הראשונה היתה ב-81' בפעולה בעיראק, והשנייה לפני כחודש שבה המריא רמון יחד עם חבריו בחללית קולומביה. שתי המראות המקפלות בתוכן את אישיותו של אילן רמון - נועם הליכות נחישות, אמונה, אומץ לב, נכונות להקרבה, אחריות, חתירה לשלימות, תום לב, תחושת שליחות, פשטות וצנועות. כולנו נישבנו בקסמו וחשנו אהדה כלפיו".
הנשיא הקריא את הדואר האלקטרוני שהעביר לו אילן רמון מהמעבורת: "יש בתוכנו, בני העם היהודי כל כך הרבה מחלוקות ופולמוס דעות והשקפות אולם מהחלל כדור הארץ נראה אחיד - ללא גבולות". הנה באחת, אדם אחד ידע מכוח אישיותו ללכד בהרף עין עוד לפני מותו, את כל חלקי העם היהודי, אמר הנשיא.
הנשיא הוסיף ואמר: "הבקשה של אילן לדחות את שיגור החללית מיום ט' באב למחרת כדי לא להמריא לחלל באווירה חגיגית ביום בו איבדנו את עצמאותנו ונחרב בית המקדש, הצגת גביע קידוש בליל שבת בחלל, הקפדה להצטייד בחלל באוכל כשר למהדרין, תפילת 'שמע ישראל' במעבר מעל ירושלים, כל אלה הפגינו בפני האנושות כולה את מקומו הייחודי של אילן רמון כיהודי וכישראלי וכולנו הודות לאיש אחד נתמלאנו רגשי גאווה, אחדות ואהבה. ההחלטה לקחת עימו לחלל סמלים המבטאים את העם היהודי, את מדינת ישראל, את השואה ואת התקומה, ציור מהשואה, נס הנשיא - ליבם של אזרחי ישראל ויהודי העולם רחב מגאווה. היו אלה רגעי התרוממות רוח".

אסטרונאוט: היתה להם כימיה מיוחדת

אחד האסטרונאוטים מנאס"א, סקוט פריזנסטי, אמר ל-ynet: "אישית ליבי עדיין כואב על אובדן חבר. בשביל נאס"א ותוכנית החלל זהו גם אובדן עצום ואני מבין גם את גודל האובדן עבורכם בישראל. זה היה צוות כל כך קרוב, עם כימיה כל כך מיוחדת, כל אחד יכול היה להבחין בתקשורת הלא מילולית החזקה שיש ביניהם. אני בטוח שנברר בדיוק מה קרה, נתקן את הבעיה ונטוס שוב בצורה מוצלחת. להיות אסטרונאוט זה מקצוע מאוד מחייב. כאב וכבעל אני ודאי אחשוב על הדברים שקרו אך בסופו של דבר אטוס גם".
אסטרונאוט נוסף מנאס"א שהשתתף בטקס, גרט רייזמן, אמר: "תמיד לאחר שהיתה תקלה במשהו שקשור בפרויקט החלל, אילן היה מנחם אותי ואומר שהכל יהיה בסדר. זה מאוד מרגש ונפלא לראות כמה הוא היה חשוב למדינת ישראל. כל הטקסים פה ובארה"ב עם הנשיא בוש הופכים את זה למאוד סוריאליסטי, זה נראה כחלום רע. איבדנו חברים בדרך שקשה להבין, והאירועים האלה הופכים את זה לקשה יותר".

מכתבים מויצמן

ראומה ויצמן, רעייתו של נשיא המדינה לשעבר, סיפרה ל-ynet כי היא ובעלה נהגו להתכתב עם רמון, "ובכל ביקור שלו בארץ, הגיע אילן לבקר אותנו בקיסריה. באחד הביקורים האחרונים הוא הביא לנו את תמונת שבעת האסטרונאוטים עם החתימות של כולם, עם הקדשה לראומה ולעזר".
ויצמן הוסיפה: "השיא מבחינתי היה כשקיבלתי ממנו אי-מייל מהחלל. הוא כתב לנו: 'אני מרגיש נפלא. להתראות בחזרה', והוסיף בעברית: 'ד"ש לכל עם ישראל'. מאוד התרגשתי כשאישרו לנו לשלוח לו בחזרה. כתבנו לו: 'כל הכבוד, מזל טוב, כולנו מתרגשים'. כשקיבלנו תשובה כל כך התרגשתי, נתתי צעקה בכל הבית, וחגגתי את היום הזה, לא האמנתי שבחור ישראלי ממרחק כל כך גדול כותב לנו מהחלל". "לאי-מייל האחרון ששלחנו - לא קיבלנו תשובה", הוסיפה וייצמן בעצב.

את הידיעה כתבו דיאנה בחור, שרון רופא-אופיר ופליקס פריש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הלוויית אילן רמון
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
רונה רמון וילדיה על קברו של אילן ז"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי פי
מטס הפרידה
צילום: איי פי
מומלצים