שתף קטע נבחר

תגיד, אז כמה אני מרוויח?

35 חברי הכנסת החדשים הגיעו היום נרגשים וחמושים בעוזרים למשכן הכנסת, ליום הדרכה ברזי הג'וב החדש. בלט בהיעדרו: עמרם מצנע, ששלח את העוזר. הח"כים המחוזרים ביותר על ידי התקשורת: עמרי שרון, ישראל אייכלר וענבל גבריאלי. הח"כים החדשים נהנו בעיקר מההרצאה בה פורטו התנאים הכספיים הצפויים להם החל בשבוע הבא

35 חברי כנסת חדשים הגיעו היום (ב') למשכן הכנסת ליום הדרכה, שמטרתו להציג בפניהם את המשכן, את הליכי החקיקה, ואת מה שיצר את הדיון העירני ביותר - השכר והתנאים, איך לא.
רוב חברי הכנסת החדשים הם חברי הליכוד - 17 במספר. שינוי "תרמה" תשעה חברי כנסת חדשים והעבודה - שישה.
כבר ביומם הראשון במשכן הגיעו חברי הכנסת המיועדים חמושים, כמיטב המסורת, ביועצי תקשורת וביועצים פרלמנטריים, רובם ותיקים שהחליפו "בעלים". יועצי התקשורת עשו מאמצים לשכנע את נציגי התקשורת, מהטלוויזיה בעיקר, לתת לבוסים שלהם חשיפה ראשונה.
"יקירי התקשורת" לפי שעה הם עמרי שרון (ליכוד), הבן של ראש הממשלה, שהודיע שיפעל לטובת איכות הסביבה והעביר את זמנו בהסתודדויות עם עמיתיו החדשים, בעיקר אלה מהליכוד; כוכב "פופוליטיקה" לשעבר, ישראל אייכלר (יהדות התורה), שאמר שמטרתו בקדנציה להציג את הדתיים כבני אדם; וענבל גבריאלי (ליכוד), שהופיעה בביגוד אופנתי (כפי שציינו בקנאה הנוכחים), והיתה מוטרדת בסוגיה מי ילווה אותה לטקס ההשבעה שיחול בעוד שבוע - שהרי ההזמנה היא זוגית.
בלט בהיעדרו יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, חדש בכנסת גם כן, ששלח את עוזרו. הח"כית החדשה מהליכוד, רוחמה אברהם, הפגינה איחור אופנתי והגיעה רק באמצע היום. "אני עשר שנים בתחום. לא מצאתי שהם יחדשו לי הרבה. יש לי מאה ימי חסד ללמוד את הדברים", הסבירה.

הח"כים החדשים "זולגים" החוצה

יום העיון החל בהרצאה של מזכיר הכנסת, אריה האן, בדבר הליכי חקיקה.
רק רבע שעה חולפת, וכבר מתחילה זליגה איטית של הח"כים החדשים החוצה. מספיק שכנוע קל שבקלים מצד העיתונאים המתעניינים, וחברי הכנסת משאירים לעוזרים הפרלמנטריים את מלאכת ההקשבה. טוב שיש עוזרים.
ההרצאה השנייה, של היועצת המשפטית של הכנסת, כבר היתה מוגזמת לחלוטין, מבחינת כושר הקליטה של "הירוקים". רמת הריכוז צנחה וההקשבה התחלפה בחילופי פתקים עירניים ובהימלטות אלגנטית פה ושם לטובת פינת העישון והכיבוד, שהמתינה בחוץ.
במהלך היום נדרשו חברי הכנסת להציג הצהרת הון, מה שגרם לחלקם לנוע באי נוחות על כיסאותיהם. כמו כן ביקש מהם מזכיר הכנסת לשנן חלק ניכר מחוקי היסוד עוד לפני ההשבעה.

אז כמה הם ירוויחו?

אבל ההרצאה שזכתה כמובן לקשב מוחלט והוותה את חלק הארי מיום העיון, התמקדה בשכר ובתנאים הנלווים. על רקע הפרצופים המרוצים של הח"כים החדשים, הציג חשב הכנסת, אבי לוי, את התנאים:
שכר יסוד + תוספת יוקר – 30,232 שקל, החזר הוצאות רכב – 2,506 שקל, דמי ביטוח – 9,624 שקל בשנה או לחילופין רכב שיועמד לרשות הח"כ, כשכל ההוצאות, לרבות הדלק והתיקונים, על חשבון הכנסת.
הוצאות ביגוד – 3,478 שקל לשנה (במשביר ישמחו לשמוע...). הוצאות כלכלה – 85 שקל ביום, ללא קשר לשירותי המזנון הניתנים חינם.
ומה עוד? קרן השתלמות וקופת גמל, הוצאות לינה במלון בימים בהם המליאה מתכנסת או הוצאות שכר דירה למי שאינו גר בירושלים, בסכום של עד 634 דולר בחודש. בעניין הזה התבטא הח"כ החדש, רוני בראון (ליכוד) כי "משתלם לעבור לתל אביב".
לימוד שפה – חברי הכנסת רשאים לקחת קורס בלימוד שפה חדשה בעלות של 3,021 שקל.
הוצאות אחזקה של מכשיר טלפון סלולרי בסכום של עד 28,020 שקל בשנה.
מנוי לשני עיתונים יומיים.
רכישת מכשיר פקס בסכום של עד 1,500 שקל.
משלוח דואר - 15 אלף מכתבים רגילים בשנה.

שני עוזרים לכל ח"כ

כל ח"כ זכאי להעסיק שני עוזרים פרלמנטריים, והפרשי השכר ביניהם גדולים: עוזר פרלמנטרי ירוויח בין 6,000 ל-8,000 שקל בחודש ועוזר מינהלי, שבדרך כלל משמש כנהג או מזכיר, יקבל בין 4,300 שקל ל-5,300 שקל בחודש.
הסעיף המשמעותי ביותר הוא תקציב "קשר עם הציבור" שעומד על סך 64,911 שקל בשנה. במקרה שח"כ שוכר לשכה פרלמנטרית, הסכום עשוי להגיע ל-86,549 שקל בשנה. בעניין הזה, הדגיש החשב, התקציב מיועד אך ורק לשם שמירה על קשר עם הציבור, ולא ייעשה בו כל שימוש אחר.
גם דובר הכנסת, גיורא פורדס, בחר להתמקד בסעיף הזה והזהיר את חברי הכנסת כי בסעיף זה מתנהלת שקיפות מלאה ובעתיד יתפרסמו הנתונים המדויקים ו"הציבור יידע על מה הוצא הכסף". פורדס גם הרביץ בח"כים תורה לגבי תדמית הכנסת בעיני הציבור. "שימו לב ללבוש, לצורת הדיבור, וזיכרו היטב כי מוגש דו"ח סטטיסטי שמתפרסם אודות פעילותכם בכנסת".
חברי הכנסת החדשים הביעו התעניינות ערה בלשכות שיזכו להן. מזכיר הכנסת הבהיר: "אנו בתנופה אדירה של בניית לשכות חדשות, אבל הבנייה תסתיים רק עוד שלוש שנים. תחזיקו מעמד שלוש שנים ותזכו לברכה". רק בשבוע הבא יידעו הח"כים באלו חדרים יישבו, המפוארים יותר או פחות. אתם מוזמנים להמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
הכוכב. שרון
צילום: חיים זיו
צילום: אתר הכנסת
המתלבטת. גבריאלי
צילום: אתר הכנסת
צילום: שאול גולן
המאחרת. אברהם
צילום: שאול גולן
צילום: אטילה שומפלבי
הנעדר. מצנע
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים