שתף קטע נבחר

מחר: חברי הכנסת ה-16 נכנסים לתפקידם

במקביל למשא ומתן הקואליציוני המתקיים, יושבעו מחר חברי הכנסת, ביניהם 39 חדשים. החל מיום שלישי יתחילו הקרבות הפוליטיים על התפקידים שהתפנו: יו"ר הכנסת, ראשי הסיעות ויו"ר הקואליציה

מחר (יום ב') תחל בעבודתה הכנסת ה-16 ובה לא פחות מ-39 חברי כנסת חדשים. ביום שני יצהירו אמונים כל 120 נבחרי הציבור, ביניהם רוחמה אברהם, מזכירתו של נתניהו בעבר, גילה גמליאל וענבל גבריאלי הצעירות, עורך הדין רוני בראון המוכר מפרשת "בראון-חברון", הרב ישראל אייכלר ממשתתפי התכנית "פופוליטיקה" בעבר, האחים דני ואהוד יתום ועוד. לדוכן המליאה יעלו גם אלמונים גמורים כיעקב מרגי מש"ס או משה כחלון מהליכוד ויגאל יאסינוב משינוי.
טקס ההשבעה יהיה בנוכחות צמרת השלטון בישראל, חברי הכנסת החדשים ובני משפחותיהם הנרגשים. לחלק מחברי הכנסת החדשים החלו נמסרו בימים האחרונים המכוניות המגיעות להם מתוקף בחירתם. מי שטרם קיבל רכב, יקבלו ממינהל הרכב עוד בימים הקרובים. כמו כן, לכל סיעה הוקצב מספר לשכות על פי מספר החדרים ובימים הקרובים יקבע כל ח"כ את מקומו במשרדו החדש.

הקרב על תפקיד היו"ר

החל מיום שלישי יחלו הקרבות הפוליטיים הקטנים על התפקידים הרבים שהתפנו לאחר הבחירות.
מחרתיים תבחר סיעת הליכוד את מועמדה לתפקיד יושב ראש הכנסת. הצצה למתחים המלווים את ההתמודדות מספק ח"כ מיקי איתן הרואה עצמו מועמד ליו"ר הכנסת, אך לא מעוניין לפרט מדוע. "למה אני מתאים, אתם שואלים? אין תגובה!", אומר איתן. "הוא זועם כנראה, כי הוא מרגיש שיפסיד את התפקיד לרובי ריבלין", מסבירים חברים בסיעה. גם ח"כ אברהם הירשזון הציג מועמדות לתפקיד. "הירשזון מתמודד", מאשר עוזרו.
לעומת השניים, השר רובי ריבלין, מקורבו של ראש הממשלה, הוא האיש בעל הסיכויים הגבוהים יותר להיות יושב ראש הכנסת הבא, אחרי בורג. "מעמד יו"ר הכנסת אינו פחות מזה של שר", אומר ריבלין ל-ynet. "ראש הממשלה יודע שאני אחד האנשים המתמצאים רבות בנושאים הפרלמנטריים. הוא שאל אותי, אם אני רואה בתפקיד זה תפקיד מקביל לשר ועניתי לו ש'בהחלט, אם לא למעלה מזה'. אשמח בחלקי אם יבחרו בי".
ביום רביעי (לא סופי) יבחרו חברי הכנסת את יושב הראש. בקשה לקיים את ההצבעה כבר התקבלה במזכירות הכנסת. עוד תפקידים נחשקים על הפרק: ראשי הסיעות, יו"ר הקואליציה - בין גדעון סער - לח"כ זאב בוים, וכן ראשות ועדות החוץ והביטחון, ועדת הכספים וועדת חוקה חוק ומשפט.
עבודת ועדות הכנסת לא תחל מייד משום, שהרכבן טרם נקבע. "הרכב הוועדות תלוי בהרכב הקואליציוני ובהסכמים שיחתמו", מסביר דובר הכנסת גיורא פורדס. הרכב זמני נקבע בכל זאת לשתי וועדות שיחלו לתפקד החל מהשבוע – ועדת החוץ והביטחון וועדת הכספים. גם מליאת הכנסת תחל לפעול בצורה חלקית: יתקיימו דיונים, אך בשלב זה נכונות מעט מאוד הצבעות.
אם תפרוץ מלחמה, בכנסת מוכנים לקראתה. במקרה של אזעקת אמת או הוראה של פיקוד עורף יכנסו חברי הכנסת ועוזריהם למרחבים מוגנים. הגדול בהם הוא חדר בכושר שבקומה התחתונה במישכן הכנסת. הוא נחשב למקלט ממוגן המצוייד במים ויכול להכיל עד 300 איש. במישכן יש גם מלאי של מסכות רזרביות למי שיתפסו ללא מסכות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
. צילום ארכיון
ריבלין. יו"ר הכנסת?
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
סער. יו"ר הקואליציה?
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים