שתף קטע נבחר

הח"כיות מציעות: כסף עבור שיריון מקומות לנשים

דיון ראשון של שדולת הנשים בכנסת. ח"כ גבריאלי: "אי אפשר להתעלם מהעובדה שהתקשורת מתעסקת רק בצד החיצוני שלי ולא בתוכן שאני מציגה". ח"כ אברהם הסכימה וביקשה להדגיש: "אנחנו חזקות". בסופו של דבר הוחלט על שיתוף פעולה חוצה מפלגות לקידום זכויות הנשים

שדולת הנשים התכנסה היום (ב') בנוכחותן של כל חברות הכנסת החדשות, תשע במספר. בסופו של הדיון הסכימו חברות הכנסת על שיתוף פעולה חוצה מפלגות לקידום זכויות הנשים. במקביל, החליטו לפעול להעברת חוק שיעניק תגמול כספי למפלגות שישריינו מקום לנשים.
יו"ר הארגון "שדולת הנשים", רינה בר טל ביקשה להפיח רוח של פמיניזם בחברות הכנסת החדשות וביקשה מהן לא לפחד מהמילה פמיניזם. "זו מילה ראויה ", הסבירה. "כאשר מדובר בנשים ותקציבים הנושאים תמיד נדחקים לפינה המרוחקת ביותר בכנסת. תפקידכן לדאוג שהם לא יגיעו לפינה", אמרה בר טל.
הדיון החל בויכוח עירני סביב הנושא: האם הנשים צריכות לבוא מעמדת כוח או להדגיש את האפלייה ממנה הן סובלות? ח"כ ענבל גבריאלי מהליכוד אמרה: "כמובן שלא נרצה לבוא מעמדת חולשה אבל ללא שיריון במפלגות לא היינו מגיעות לכנסת. אי אפשר להתעלם מהעובדה שהתקשורת מתעסקת רק בצד החיצוני שלי ולא בתוכן שאני מציגה". היא הוסיפה, "אם הייתי גבר אף אחד לא היה מתעסק בעקבים המחודדים שלי ולא היו מנסים למצוא לי חתן".
ח"כ רוחמה אברהם מהליכוד הצטרפה לגבריאלי וטענה, כי בהתמודדות בבחירות המקדימות ניתנה כותרת: "הקרב על הבלונד". לדבריה, "לא תמצאו כותרת מקבילה על הקרב על הכרס או על הקרחת. אני מציעה שלא נתחיל מנקודת החולשה הנשית. אנו חזקות".
לדיון הוזמנה טלי רוזין, סופרת ועיתונאית שפתחה בסקירה היסטורית על תולדות הפמיניזם. "הידעתם שפמניזם היא מילה שמקורה בתיאור מחלה הפוקדת גבר שסבל מאפיונים נשיים? הידעתם כמה נשים חתומות על מגילת העצמאות? שתיים בלבד", הסבירה.
כשסיפרה על מיתוס שריפת החזיות בשנת 1969 שהתבצעה על ידי עובדות מפעל ששרפו כל מה שנחשב לדיכוי נשי, קמה ח"כ מרינה סולודקין מהליכוד וביקשה כי "בבית הזה לא ידברו על חזיות". היא נטשה בהפגנתיות את הדיון ואמרה כי "הן מדברות בכנסת על חזיות ומנמיכות את הנושא. הן מתייחסות לפמיניזם במאה העשרים כשאנחנו כבר במאה העשרים ואחת, היעדים והמטרות אחרות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
גבריאלי. "התקשורת עסוקה בחיצוניות"
צילום: אתר הכנסת
צילום: מתוך אתר הכנסת
אברהם. "אנחנו חזקות"
צילום: מתוך אתר הכנסת
צילום: מיכאל קרמר
סולודקין. "אנחנו כבר במאה ה-21"
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים