שתף קטע נבחר

מילוא רוצה להיות השגריר בלונדון

"חשוב מאוד שיהיה שם שגריר מוצלח שישפר את היחסים בין המדינות", אמר; במשרד החוץ מתרעמים: "לא יתכן שהפכו את לונדון למעוז של מינוים פוליטיים"

אחד התפקידים הנחשקים ביותר בשירות החוץ הישראלי - שגריר ישראל בלונדון - מתפנה בחודש מאי. רוני מילוא, שלא נבחר לכנסת ה-16 אך קיבל פנייה בנושא מלשכת ראש הממשלה, אמר היום (ג') ל-ynet שהוא מעוניין בתפקיד. "לונדון היא היום הבירה השניה בחשיבותה בעולם, שיחסיה עם ישראל אינם במצב הכי טוב כרגע. לכן חשוב מאוד שיהיה שם שגריר מוצלח שישפר את היחסים בין המדינות", אמר מילוא.
החלטה סופית בנושא תתקבל רק לאחר הרכבת הממשלה ומינוי שר החוץ בממשלת שרון. אם, כפי שמעריכים כעת, יתמנה בנימין נתניהו לתפקיד, יתאפשר למנות בנקל איש ליכוד כשגריר בלונדון. עם זאת העריכו גורמים במערכת הפוליטית שייתכן שראש הממשלה שרון ישנה את דעתו בנושא מינוי מילוא לשגריר. הסיבה לכך היא שההסכם הקואליציוני עם שינוי וכניסתה לממשלה יותיר רשימה ארוכה של בכירי ליכוד מאוכזבים.

מעוז של מינויים פוליטיים

בכל מקרה, במשרד ראש הממשלה ובמשרד החוץ ברור כבר עתה שהמינוי יתמלא על חשבון מכסת המינויים הפוליטיים ולא על ידי דיפלומט מקצועי. תפקיד השגריר בלונדון התאפיין בשנים האחרונות כמינוי פוליטי מובהק, עובדה שגרמה לתרעומת במשרד החוץ.
בחודש מאי, כאמור, יסיים את תפקידו השגריר צבי שטאובר, מינוי של ראש הממשלה ברק. לפניו שימש בתפקיד דרור זייגרמן, מינוי של שר החוץ לשעבר דוד לוי.
לפני מספר חודשים הציע שר החוץ הקודם, שמעון פרס, את התפקיד לדליה איציק. הצעד עורר ביקורת בקרב בכירי משרד החוץ, שטענו שפוליטיקאים גוזלים מן הדיפלומטים המקצועים את המינוים האיכותיים. "לא יתכן שהפכו את לונדון למעוז של מינוים פוליטיים. לא ניתן למנות לשלוש כהונות ברציפות אישיים פוליטיים לתפקיד. זה יוצר זילות של תפקיד השגריר במדינה כה מרכזית", אומרים במשרד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
רוצה להיות שגריר
צילום: דודו פריד
מומלצים