שתף קטע נבחר

הרטבה אצל ילדים? עניין של הומאופתיה

הרטבת לילה הינה בעיה נפוצה אצל ילדים מגיל ארבע עד עשר. בעיה זו נובעת בעיקר, על פי התפיסה ההומאופתית, מעולם החרדות שהינו מפותח אצל ילדים, הרבה יותר מאשר אצל אנשים מבוגרים. כך מטפלים

כדי להתחיל ולהבין את נושא ההרטבה, ניגע קצת בהבנת עולמו של הילד. בעשר השנים הראשונות לחייו, תפיסת העולם של הילד מתעצבת לפי הגירויים שהוא סופג מהסביבה. בשנים הראשונות, עולם התת-מודע והמודע, עולם החלומות ועולם המציאות מתערבבים זה בזה.
עולם "המציאות" נשלט יותר על ידי השכל, לעומת זאת עולם התת-מודע והחלומות נשלטים יותר על ידי הרגש. בשנים הראשונות לחייו קשה לילד להבדיל בין עולם הרגש לעולם המציאות, כיוון שעולם התת-מודע והחלומות מלא יותר בישויות ואירועים מפחידים.
בשנים שעדיין השליטה השכלית הינה בתחילתה, הילד מועד הרבה יותר להיות מושפע מהתכנים שקיימים בתת-מודע שלו. מתוך כך, הילד חווה הרבה חוסר יציבות בעולמו, והינו רגיש יותר למצבי רוח שלו ושל הסובבים אותו.
תחושת חוסר בטחון זו הינה אחד הגורמים לבעיית ההרטבה. ההרטבה נתפשת אצל ילדים כחלק מאיבוד השליטה שמאפשר להם "לשחרר" פחדים וחרדות, שלא מוצאים דרך להשתחרר באופן אחר.
הטיפול ההומאופתי במקרים אלו מנסה לאבחן קודם כל את המצב הרגשי של הילד, הפחדים שהוא סובל מהם, ודפוסי התקשורת שלו עם המשפחה ושאר הסובבים אותו. על בסיס האינפורמציה הזו נבחרת תרופה הומאופתית שמותאמת באופן אישי למטופל. תרופה זו העשויה מחומרים טבעיים, עוזרת לגוף ולנפש לאזן את הדרוש לאיזון ברמה הרגשית והפיזית.
לדוגמא נביא את טל, ילדה בת שבע שהחלה להרטיב במיטה לאחר שנכנסה לכיתה אלף. כל האמצעים כמו קימה בחצות לשרותים, הסדין המצפצף ושיטות אחרות לא הועילו, והיא התעוררה כמעט כל בוקר עם מיטה רטובה. האיבחון ההומאופתי, שמתמקד באיזון גופני ונפשי, כלל גם אבחנה של מצבה הנפשי של טל בתקופת התחלת ההרטבה. התברר שמעבר לפחדים ולחששות שיש לילדים בגילה, גם בבית היה מתח בין ההורים, וטל חיה בחרדה מפרוד של ההורים בתקופה זו, וההתחלה החדשה בבית ספר חדש הגבירה את החרדות שלה. הטיפול ההומאופתי שקבלה טל התמקד בחרדות והביא להפסקת ההרטבה תוך שבועיים, ומאז אין היא סובלת מבעיה זו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים