שתף קטע נבחר

מריחים ומבריאים

פסיכיאטרים בריטים טוענים כי טיפול בהרחת שמני לימון ולבנדר מסייע לחולים אלצהיימר להתגבר על סימני המחלה

פסיכיאטרים מאוניברסיטת מנצ'סטר באנגליה טוענים כי טיפול אלטרנטיבי מצליח לסייע לחולי אלצהיימר להתגבר על תופעות הלוואי הנגרמות בשל התרופות אותן נאלצים החולים ליטול. לדברי החוקרים, ארומתרפיה (טיפול בהרחה) וטיפולי אור נמצאו יעילים. המחקר פורסם בירחון BMJ.

 

פרופ' אליסטייר ברנס ועמיתיו מדווחים במאמרם על שלושה מחקרים שערכו בשנה האחרונה. החוקרים טוענים כי הטיפול בארומתרפיה אשר כלל שימוש בשמני לימון ולבנדר סייע להתגבר על תסמיני המחלה. מחקרים אחרים שנערכו בעבר גילו כי טיפול באור בהיר באמצעות אלומת אור חזקה, מקל גם על סימני העייפות וחוסר המנוחה התוקפים חלק מן החולים. "ייתכן שהתרופות הקיימות יעילות, אך הן מסוכנות ומלוות בתופעות לוואי רבות" אמר פרופ' ברנס.

 

מחלות השיטיון, בהן נמנית מחלת האלצהיימר, פוגעות בכ- 18 מיליון בני אדם ברחבי העולם, כך על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי. מספרם של החולים צפוי לעלות לכדי 34 מיליון בתוך כשני עשורים. על פי נתונים משרד הבריאות חיים בישראל כ- 60 אלף חולי אלצהיימר.

 

המחלה מתבטאת בהידרדרות ביכולת השכלית, אובדן זיכרון, ירידה ביכולת הריכוז והשיפוט, הבנה התמצאות ולמידה. חלק מהחולים סובלים לעיתים מעירנות יתר, הזיות וחוסר שינה. הסימן הראשון להופעת המחלה הינו ירידה הדרגתית בזיכרון. עם הזמן פוחתים גם כושר החשיבה וההבנה לצד ירידה בעניין בפעילויות יום יומיות, עד לניתוק סביבתי מוחלט.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים