שתף קטע נבחר

בדרך הישר

עקמת הגב מתפתחת בזמן גדילת הילד, כאשר הגיל הקריטי הוא גיל ההתבגרות . ככל שהתופעה מתגלה מוקדם יותר ניתן לטפל בה ביתר הצלחה, ולכן חשוב לערוך בדיקה שנתית אצל אורתופד או כירופרקט

העקמת היא סטייה של עמוד השדרה ימינה או שמאלה. מדובר בסטייה של עשר מעלות לפחות, שעלולה להגיע - ללא טיפול מתאים - לעשרות מעלות. הסטייה עלולה לגרום ללחץ על הלב והריאות ולהפרעה לתפקודם התקין. העקמת גורמת גם לתפקוד לקוי של המפרקים בין החוליות, ללחץ ולהליך ניווני שמביא לכאבי גב חזקים בגיל מבוגר יותר. בנוסף, החוליות בעמוד השדרה מסתובבות וגורמות ללחץ על הצלעות, לחץ שבעקבותיו הצלעות בולטות מהגב. ברוב המקרים הסיבות לעקמת אינן ידועות, אולם בין הסיבות האפשריות ניתן למנות פגם מולד, רגל אחת קצרה שגורמת לחוסר איזון באגן הירכיים ובעקבותיו לסיבוב של החוליות בעמוד-השדרה בעיה עצבית או שרירית, הרגלי יציבה לקויים, סחיבת משא כבד על צד אחד (ילקוט למשל), פעילות המפעילה צד אחד בלבד של הגוף (כמו משחק טניס) ותורשה. במחקרים התברר כי למבוגרים הסובלים מעקמת שלא טופלה כראוי בגיל ההתבגרות תוחלת חיים קצרה יותר.

כיצד מאתרים עקמת

העקמת מתחילה ומתפתחת בזמן גדילת הילד, כאשר הגיל הקריטי הוא גיל ההתבגרות. במקומות רבים בעולם תלמידי בתי-הספר עוברים בדיקה שגרתית לאיתור העקמת בכל שנה, בארץ אין בדיקות שגרתיות והעקמת מתגלה באקראי - כשמישהו מהמשפחה מבחין ששכמה אחת של הילד בולטת יותר מהשנייה או שיש בליטה בגבו. העקמת נפוצה יותר אצל בנות, אך אצלן הזיהוי קשה יותר מכיוון שהן נוטות להסתיר את פלג גופן העליון בגיל ההתבגרות. בדרך כלל בגיל צעיר התפתחות העקמת אינה מלווה בכאבים (בגיל מבוגר כן מרגישים בכאבי גב) ולכן הגילוי האקראי הוא במצב שבו הסטייה של עמוד השדרה היא כבר גדולה יחסית.

כיצד מטפלים בעקמת

הדרך הטובה ביותר היא כמובן למנוע את התפתחות העקמת, על-ידי בדיקה תקופתית קצרה אצל כירופרקט או אורתופד. הבדיקה צריכה להיעשות מדי שנה לאורך כל תקופת הגדילה. ככל שהעקמת מתגלה מוקדם יותר, ניתן לטפל בה ביתר הצלחה.
כאשר מתעורר חשד לעקמת, יש לבצע צילום רנטגן כדי לוודא שיש לו בסיס וכדי וכדי לקבוע את גודל הסטייה ואת מיקומה. אחרי הגילוי דרוש מעקב צמוד של כירופרקט וטיפול רצוף, כאשר המטרה היא לעצור את התקדמות העקמת ולהקטין את הסטייה במידת האפשר. הטיפול כולל תרגילי מתיחה והזזת המפרקים בטכניקה ייחודית, השומרת על התנועה האופטימלית של החוליות. בנוסף, הכירופרקט מחזק שרירים חלשים, מאריך שרירים קצרים ומשפר את תפקוד המערכת העצבית שנפגעת גם היא בדרך כלל.
עקמת של 50-20 מעלות דורשת שימוש בחגורה מיוחדת, המקבעת את עמוד השדרה במשך 23 שעות ביממה במשך כל תקופת הגדילה. החגורה מסורבלת ומגבילה את תנועתו של הילד המתבגר, וילדים רבים מתביישים ללבוש אותה.
עקמת של יותר 50 מעלות דורשת, ברוב המקרים, ניתוח ליישור הגב ולקיבוע של כמה חוליות אחת לשנייה באמצעות מוט מיוחד, עקב החשש להפרעה לתפקוד הלב והריאות. חשוב לזכור כי איתור וטיפול מוקדם בעקמת עשוי למנוע את הצורך בניתוח.

הכותב הוא כירופרקט
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
עקמת. מתפתחת בזמן גדילת הילד
צילום: מאיר אזולאי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים