שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זה לא הגיל

  הקשר בין דיכאון, חרדה ומתח נפשי לבין מחלות גופניות והזדקנות טרם זמנה הפך מובן יותר בעשרים השנים האחרונות. מה עושים, מה משנים ואיך צועדים יד ביד לעבר הגיל בו אפשר סוף-סוף להתחיל לחיות טוב יותר

  יש הבדל גדול בין להיות זקן ובין להרגיש זקן. לעיתים הדברים הולכים יחד ולעיתים לא. יש בני שמונים שמרגישים ומתפקדים כצעירים, ולעומתם בני ארבעים שמתלוננים תמיד על עייפות, חולשה וחוסר אנרגיה, וכל התנהגותם אומרת זיקנה.
  התנהגות צעירה היא, למשל, לא להיכנע לפגעי מזג האוויר ולא להשתמש בהם כתירוץ להישאר בבית. את מעגל הזיקנה אפשר לשבור לא רק על ידי שינוי במאזן ההורמונלי, אלא גם ביוזמות ברוכות של פעילות.

  תודעה של אושר

  המוח צריך תרגול כמו שמתרגלים שרירים, לכן חשוב גם ללכת להרצאות, לשחק ברידג` או שחמט, לפתור תשבצים, לקרוא ולקבל גירויים אינטלקטואלים, וודאי לא לשבת כל היום מול הטלוויזיה באפס מעשה ולהסתפק בקריאת עיתון.
  השפעת הנפש על הגוף היא אדירה, והאימרה "נפש בריאה בגוף בריא" מקבילה באמיתותה ל"נפש צעירה בגוף צעיר", מצב תודעה של אושר, הוא זה שהופך אותנו מאומללים למאושרים, והאמינו לי, אין קל מלשנות מצב תודעה.
  לפעמים אנו נכנסים למצב רוח של רחמים עצמיים ורואים את מחצית הכוס הריקה במקום להתמקד בחצי הכוס המלאה.
  רבים הם האנשים שיש להם הכל – או לפחות די והותר להיות מאושרים. אך הם אינם נהנים ממה שיש וחשים אומללים, מפני שהם מתרכזים במה שחסר.
  מצב תודעה נכון הוא זה שייתן לנו להרגיש אושר והנאה, לקבל כל מה שיש לנו ולחוש רווחה כללית.

  התרגזות לא תועיל

  הקשר בין דיכאון, חרדה ומתח נפשי לבין מחלות גופניות והזדקנות טרם זמנה הפך מובן יותר בעשרים השנים האחרונות. היום אנו מכירים בקשר שבין כל אלה לחוסנה של מערכת החיסון, ויודעים שכאשר האדם מדוכא או מדוכדך או אינו מרוצה ממצבו – מערכת החיסון שלו כושלת והוא חשוף למחלות ותאונות.
  שינוי במודעות יכול לעזור לנו לקבל דברים ביתר קלות, אחד הסודות הוא לדעת לא להתרגז מדברים שאיננו יכולים לשנות. כדאי אולי ללמוד מן הפילוסופיה של אנשי המזרח הרחוק, שאינם נלחמים בעובדות שלא ניתן לשנותן.
  אם נתקענו בדרך לפגישה חשובה עם רכב מקולקל – לא זו בלבד שההתרגזות לא תועיל, היא תמנע ממוחנו ליזום פתרון יצירתי לבעיה.
  מצב תודעתי רגוע, שקט, אינו יכול לשנות את המציאות החיצונית, אבל הוא יכול בהחלט לשנות את התגובה שלנו לתקלות שבאות מבחוץ. תחושות של כעס, אי שקט, תסכול, אכזבה, בדידות ופחד ותחושות קשות אחרות שבאות מתוכנו, נפגשות בגורם חיצוני שמשמש להן אמתלה להיאחז בו, ומוציא אותן החוצה.
  רבים מאתנו נכנסים למצבים של הרס עצמי, וכל דבר חיצוני מחמיר את תחושת התסכול ומחצין את כל המשקעים מהעבר, אפילו מהילדות, ואת כל הכאב החוצה, כתגובה לדבר פעוט שכלל אינו קשור לעניין.
  במקום לחוות תחושה של קורבן לסיטואציה חיצונית, יש לשנות את העולם הפנימי שלנו כדי לא להיות מושפעים ממנה. הדרכים לעשות זאת הן דרכים של דמיון מודרך ומדיטציה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גיל הזהב. נפש צעירה בגוף צעיר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים