שתף קטע נבחר

כשהגב כואב...

זה משתק אתכם, זה בדרך-כלל מלווה בכאבי תופת ויעבור לא מעט זמן עד שזה יעבור. שש סיבות (טובות) לכאבי גב

לאורח חיים המודרני הרבה השלכות חיוביות, ובהם היעלמות מחלות שהפילו חללים רבים בעבר, אולם אורח החיים המודרני כרוך בהרבה לחץ, ואם מדובר כאן על לחץ נפשי, אלא לחץ פיזי ממש, פועל יוצא של עבודה מונוטונית, למשל, או כתוצאה מהרמת משא פתאומי, או להבדיל, תאונה. רבים מאיתנו לא מבצעים פעילות גופנית שוטפת. וכאשר עושים זאת רק מעטים מקפידים להגיע לרגיעה מוחלטת ולרפיון השרירים בתום פעילות. גם מי שמחליט סוף סוף לקחת את עצמו בידיים ולהתאמן, לא תמיד עושה זאת נכון, אנו מצפים להרבה מגופנו – ובמיוחד מעמוד השדרה שלנו, שימשיך לעמוד מאחורינו גם באותו בוקר שבו החלטנו פתאום לשנס מתניים ולעבוד בגינה, למשל, או לתקן את המכונית בעצמנו, או להעביר את המחסן.
ואז מופיעים כאבי הגב, חוליי העולם המודרני. לא תמיד כאבי הגב נגרמים בגללכם. אולם רוב הסיבות לכאבי הגב נובעות ממעשים שיש ביכולתו של כל אחד מאיתנו לשנות. להלן מספר סיבות נפוצות לכאבי גב:

יציבה לא נכונה

ישיבה לא נכונה או זווית עמידה לא רצויה יגרמו לנו לתנועה לא טבעית, המולידה כאבי גב. כל יציבה (ישיבה במקום קבוע) לאורך זמן מגבירה את הקשת הטבעית בעמוד השדרה, תגרום למתח שרירים וברצועה ומכאן להיחלשותם לאורך זמן. ללא תמיכה גובר הלחץ על חוליות עמוד השדרה הנושאות משקל רב מזה שיועד להן.

מאמץ יתר

רובנו נוטים להתעלם מסימני הגוף, אותם כאבים שכמו אומרים לנו: חידלו מיד! הניחו לכל מה שאתם עושים. זה לא בשבילכם! הכאב הינו סימן שאין להתייחס אליו בקלות דעת. ישיבה ממושכת מול מחשב, למשל, או הזזת רהיטים כבדים, שבעקבותיהם יופיע כאב, מרמזים על פעילות לא נכונה שיש להפסיקה ולשנותה. התעלמות מהכאב רק תגביר את הבעיה ותחריף אותה. 4 המילים המסוכנות ביותר בכל מה שקשור בכאבי גב הם "אולי זה יעבור לבד".

זיקנה

עמוד שדרה כחלק מגוף האדם, מתבגר ומזדקן עם השנים. אולם ישנן פעולות המזרזות את ההליך מכיוון הגב. מחלות מסוימות, כגון ארטיטיס, אוסטיאופוזיס, עלולות לגרום נזק לדיסק או לאזורים התומכים בחוליות התוצאה – כאבי גב.

פריצת דיסק

זוהי אחת הסכנות הגדולות שכאבן בלתי נסבל. הכאב עלול להיות מקור, ובהתפתחות מאוחרת יותר של הליקוי עלול להקרין על העצבים שמסביב.

בעיות מבנה

לעיתים כאבי הגב נובעים ממבנה לא נכון, שאנו נולדים איתו: עקמת מבנה החוליות לא נכון, הגברת הקשת בגב התחתון.

לחץ נפשי

ברפואה המודרנית נוטים לקשר בין מתח ולחץ נפשיים לבין כאבי גב. מצבי לחץ עלולים לגרום לשרירים להתכווץ, או להפחית את אספקת הדם לאיזור הגב, מה שגורם ירידה ברמת החמצן והגברת הכאב עד כדי חוסר תפקוד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם במשרד, רצוי לפעמים לנוח
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים