שתף קטע נבחר

מפגינה אמריקנית נהרגה בעימות עם צה"ל

פעילת זכויות אדם אמריקנית, רייצ'ל קורי בת 24, התעמתה עם כוחות צה"ל שפעלו ברפיח. הפלסטינים טענו כי דחפור שעסק בהריסת בתים דרס אותה. בפיקוד דרום טענו כי היא נפגעה בטעות. דובר צה"ל הביע צער על האירוע

מפגינה אמריקנית נהרגה אחר הצהריים (יום א') ברצועת עזה במהלך עימות עם כוחות צה"ל. הפלסטינים טוענים כי היא נדרסה על ידי דחפור של צה"ל. מגורמי צבא נמסר כי היא נפגעה מקורת בטון שנפלה עליה בטעות. דובר צה"ל הביע צער על המקרה.
המפגינה, רייצ'ל קורי בת 24, הפגינה יחד עם כמה פעילים בשכונת א-סלאם, סמוך לגבול עם מצרים. לטענת הפלסטינים, כוחות צה"ל עסקו שם בהריסת בתים וקרי נדרסה על ידי דחפור, נפגעה באורח אנוש ופונתה לבית החולים ברפיח שם מתה מפצעיה כעבור זמן קצר.
מ"המרכז לתקשורת אחרת", המייצג את פעילי השמאל, נמסר כי "כל זמן ההריסה היה ברור לכוחות צה"ל ולפלסטינים מסביב כי מדובר בפעילי זכויות אדם. השניים נשאו עליהם סימנים מזהים ודיברו אנגלית עם כוחות צה"ל".
גרג שנבל, אמריקני בן 28 משיקגו שהיה עד ראייה לאירוע, סיפר כי "רייצ'ל עמדה בכניסה לבית וניפנפה לחיילים. היא נפלה וצעקנו 'תעצרו', אבל הדחפור דרס אותה הלוך ושוב".
גורם בפיקוד מסר ל-ynet גירסה שונה. "זו היתה טעות שנבעה מכך שהפעילים לא עזבו את המקום ונעמדו כל זמן מול הדחפורים", אמר. לדברי הגורם, הדחפורים לא עסקו כלל בהריסת מבנים ברפיח כפי שטענו הפלסטינים, אלא בעקירת צמחייה ועצים באזור שבו מרבים הפלסטינים להניח מטענים.
לדבריו, כוחות צה"ל פיזרו את רוב המפגינים באמצעות גז מדמיע, אולם חלק מהם "רצו ונעמדו כל העת מול הדחפורים". הוא סיפר כי במהלך הארוע פגע אחד הדחפורים בקורת בטון שהניח צה"ל במקום כמכשול, והקורה פגעה בפעילה האמריקנית. לדברי הגורם מפעיל הדחפור לא ראה את הפעילה ברגע הפגיעה "וכמובן שלא דרס אותה בכוונה".
דובר צה"ל פרסם תגובה רשמית בה נאמר כי "במסגרת פעילות צה"ל שמטרתה גילוי וחשיפת מטענים הורדה צמחייה בגבול ישראל-מצרים באזור רפיח. הדבר נעשה במסגרת הפעילות של כוחות צה"ל נגד איום המטענים והמנהרות בגבול ישראל מצרים בשטח המוגדר על פי הסכמי אוסלו כשטח המתקנים הצבאיים, בו לישראל שליטה אזרחית וביטחונית מלאה. במהלך הפעילות, התקהלו עשרות מפגינים בשטח בו אסורה התנועה, ובכך הפריעו למהלך הפעילות. על מנת להימנע מפגיעה במפגינים, התרחקו הכוחות מן המקום והמשיכו בביצוע הפעילות אך המפגינים המשיכו והתקרבו לכיוון הכוחות. הכוחות כרזו מספר פעמים למפגינים להתפזר. מבדיקה ראשונית, עולה כי דחפור של צה"ל שעבד במקום פגע, ככל הנראה, בשוגג באישה מקבוצת המפגינים שהתקרבה לאזור הפעילות יתר על המידה. חשוב לציין שלדחפור המשוריין יש אמצעי ראייה מוגבלים וחלונות קטנים והמפעיל לא ראה את האשה בנקודה בה עמדה. צה"ל מתחקר את נסיבות האירוע ומביע צער על הפגיעה באשה".

הפלסטינים: שני הרוגים ברצועה

מקורות פלסטינים ברצועה מדווחים כי פלסטיני בן 18 נהרג מאש צה"ל בחאן יונס. שני פלסטינים נוספים נפצעו. המקורות דיווחו כי כוח צה"ל שמוצב סמוך לכיסופים ירה לעבר חאן-יונס ופגע בשלושה. באירוע נוסף: פלסטיני בן 43 נהרג מאש צה"ל ברפיח. על פי הדיווח נפגע הפלסטיני בראשו מאש כוחות צה"ל המוצבים ברפיח-ים.

בכתיבת הידיעה השתתפו סוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: רויטרס
רייצ'ל קורי
צילום רפרודוקציה: רויטרס
מומלצים