שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  משבר סביב מינוי אבו מאזן

  המועצה המחוקקת סירבה לדרישתו של ערפאת, לפיה יאשר הוא מראש את הרכב הממשלה - ורק אז יובא הדבר לאישורה. לאחר מכן בוטלה ההחלטה על הסירוב, הדיונים נקלעו למשבר והישיבה נדחתה למחר. אנשי אבו מאזן זועמים: ייתכן שהוא יוותר על התפקיד

  משבר חריף סביב מינויו של אבו מאזן לראש ממשלה ברשות הפלסטינית: המועצה המחוקקת הפלסטינית דחתה אחר הצהריים (יום ב') את דרישתו של יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, כי הממשלה החדשה תוצג בפניו לאישורו האישי. לאחר כשעה, בוטלה ההחלטה על הדחייה, פרצה מהומה, הדיונים נקלעו למבוי סתום והישיבה נדחתה למחר.
  כעת מנסים ברשות הפלסטינית למצוא פתרון, שמצד אחד יעניק לאבו מאזן סמכויות מלאות כראש ממשלה, ומצד שני לא יפגע במעמדו של ערפאת.
  ערפאת ביקש להכניס תיקון בחוק מינוי הממשלה, כדי להכפיף למעשה את אבו מאזן ושריו אליו. במקרה שיתקבל התיקון מחר, משמעות הדברים היא שהברירה שתעמוד בפני ערפאת במקרה שיתנגד להרכב הממשלה, היא פיטורי העומד בראשה והטלת מלאכת הרכבת הממשלה על אדם אחר. גורמים ברשות מעריכים כי התפתחות זו תגרום למשבר בין הפרלמנט הפלסטיני ליו"ר הרשות.

  תרגילי מנהיגות

  יאסר ערפאת ניסה לעשות כבר כמה "תרגילי מנהיגות" לראש הממשלה המיועד שלו: ישיבת המועצה המחוקקת הפלסטינית היום, שנועדה לדון בקריאה שלישית על שינוי חוק היסוד הפלסטיני בעניין מינוי ראש ממשלה לרשות, הועברה במפתיע מבניין המועצה המחוקקת אל המוקטעה, מקום לשכת ערפאת. מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי הדבר מעיד על כוונתו של ערפאת ליטול חלק פעיל בדיון ולנסות ולהשפיע עליו.
  העברת הדיון מהווה רמז עבה נוסף מצידו של יו"ר הרשות כי הוא זה שימשיך לשלוט בפועל - ולא ראש הממשלה המיועד. באמצעות התיקונים שהכניס לחוק, הוא מבקש לקבוע שכל מינוי של ראש הממשלה יאושר על ידו, וכי הממשלה שאותה מרכיב ראש הממשלה תוצג בפניו ותאושר על ידו לפני שהיא מוצגת וזוכה לאמון המועצה המחוקקת.
  אנשיו של אבו מאזן רתחו: הם העריכו לפני הדיון כי הישיבה הולכת לכיוון של משבר. לדבריהם, תיקוני ערפאת, אם יתקבלו, ירוקנו מתוכן את תפקיד ראש הממשלה, מה שמעלה באפשרות סבירה את הסיכוי שאבו מאזן יודיע כי הוא אינו מוכן לקבל את התפקיד. יחד עם זאת, רוב חברי המועצה, כולל תומכי אבו מאזן אומרים, כי במהלך הישיבה ייעשה מאמץ גדול לשמור על סמכויות נרחבות ביותר לראש הממשלה, וזאת מבלי לפגוע ולנטרל את תפקיד יו"ר הרשות הפלסטינית.
  ערפאת צפוי להתעקש על התיקונים לחוק, שבמצב הנוכחי יחליש אותו מעבר למה שהוא מוכן לקבל, לדברי אנשיו. אם יגיעו הצדדים למבוי סתום, צפויים הדיונים להימשך גם לאחר פרוץ המלחמה בעיראק, מה שנציגי "הרביעיה" ביקשו למנוע.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אבו מאזן. כפוף לערפאת?
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  ערפאת. תרגילים?
  צילום: איי פי
  מומלצים