שתף קטע נבחר

"סרוסי הרגיש שהוא חב לויצמן את חייו"

אנשי ביטחון ישראלים שנשלחו על ידי ויצמן חילצו ב-84' את אדוארד סרוסי מחוליית חיסול בקוסטה ריקה. החיבור בין המיליונר היהודי לויצמן היה מיידי. סרוסי צייד את ויצמן ותנועתו במיליוני דולרים ודחף אותו לחזור לפוליטיקה. ויצמן הציל את חייו של סרוסי והציע לו עיסקאות בארץ

בתחילת מאי 84' נחת מטוס "ווסט ווינד" של התעשייה האווירית בשדה התעופה בלוד. אדוארד סרוסי הגיח מתוך המטוס וכרע ברך לנשק את אדמת ישראל. היה זה רגע מרגש עבור סרוסי, שנחת בישראל בתום מבצע עליו ניצח עזר ויצמן, שחילץ אותו מציפורני אירגון טרור בדרום אמריקה שאיים להתנקש בו.
אדוארד סרוסי, שחקן ראשי בפרשת ויצמן, הרגיש כי הוא חייב את חייו למצילו עזר ויצמן. ויצמן היה ב- 84' בעיצומו של קמפיין הבחירות הראשון שלו כראש מפלגה עצמאית, "יחד". במהלך מערכת הבחירות הגיעו לויצמן ידיעות מגורמים באירופה, המקורבים לארגונו של אחמד ג'יבריל, כי "חייו של המיליונר סרוסי נתונים בסכנה מיידית".
סרוסי התגורר באותם ימים בקוסטה-ריקה. המקורות של ויצמן טענו כי חוליית טרור, הקשורה לרב-המחבלים קרלוס, גוייסה לחיסולו של סרוסי. לויצמן, יש להדגיש, היו הקשרים המתאימים, אבל הוא לא נשא אז בכל תפקיד רשמי מטעם מדינת ישראל.
"ויצמן לקח את הידיעות ברצינות", שיחזר עמוס גורן, מי שהיה אז אחד מבכירי אגף האבטחה בשב"כ. "הוא הזעיק אותי בשעת לילה מאוחרת לביתו, סיפר לי על המידע וביקש ממני לארגן מבצע חילוץ מהיר".
גורן, שהיה באותה תקופה בחופשה ללא תשלום מהשירות ואירגן את האבטחה למטה הבחירות של ויצמן, פנה לראש המוסד אז, נחום אדמוני. לדבריו, הוא ביקש לקבל אישור על כך שגם בשירותי המודיעין של ישראל יודעים על הכוונה לחסל את סרוסי. "אדמוני שיתף פעולה ואישר לי את הדברים אחרי בדיקה קצרה. הוא אמר לי שכדאי שנפעל להביא את סרוסי לישראל כמה שיותר מהר".
אנשיו של גורן אספו את סרוסי מבית השגריר הישראלי והסיעו אותו לשדה התעופה של עיר הבירה סאן-חוזה. "דאגתי שיזמינו לסרוסי ומלוויו כרטיסי טיסה לארבעה יעדים שונים תחת שמות בדויים. מי שרצה לחסל אותו לא יכל לאתר את המהלכים המתוכננים", אומר גורן. בסך הכל ארך מבצע החילוץ היעיל בפיקוד מטה ויצמן לא יותר משלושים שעות.
מי שהיו עדים להגעתו של סרוסי לארץ, מספרים כי הוא רעד מהתרגשות. אחרי שסיים להשתטח על אדמת הקודש ולהתחבק עם ויצמן, הכריז האיש אסיר התודה: "אני חב לך את חיי". הוא הוסיף כי יעביר במהרה 3 מיליון דולר למסע הבחירות של רשימת ויצמן "יחד". זאת, בנוסף לסכומים שכבר העביר לפני כן לויצמן ואנשיו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
סרוסי. אסיר תודה
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: זום 77
ויצמן. מבצע הצלה
צילום: זום 77
מומלצים