שתף קטע נבחר

הולכים פחות לאוניברסיטה

קרית עקרון הוא היישוב היחיד באזור השפלה שחלה בו עלייה בשיעור הסטודנטים בשנת 2001. רחובות ניצבת במקום הראשון בשיעור הסטודנטים באזור

ירידה כללית בשיעור הסטודנטים באזור השפלה – כך עולה מנתוני מרכז אדווה לשנת 2001. מרכז אדווה למידע על שיוויון וצדק חברתי בדק את אחוז הסטודנטים בכל יישוב, בקרב צעירים בני 20-29, והשווה את הנתונים עם אלה שהתקבלו ב-1999.
קרית עקרון היא היישוב היחיד באזור השפלה שחלה בו עלייה של כאחוז במספר הסטודנטים לתואר אקדמאי ב- 2001. למרות זאת, היישוב עדיין לא מצליח להתרומם מתחתית הטבלה.
רוב תלמידי קרית עקרון לומדים בתיכון המקצועי אורט רחובות. ראש המועצה, אריק חדד, מסביר כי תלמידים רבים מהיישוב השתלבו גם בתיכונים אחרים ברחובות. חדד: "אני גאה בתוצאות. צריך לזכור שקרית עקרון הוא יישוב עולים חדש יחסית ליישובי האזור הוותיקים, ונקודת הפתיחה שלנו היא נמוכה. למרות זאת, אנחנו היחידים שהצלחנו לעלות ולסגור פערים וזה מעודד. שיעור ההשכלה ביישוב עולה, גם לאחר שקלטנו 1,000 עולים חדשים באחרונה".

רחובות מובילה

רחובות ניצבה ב- 2001 במקום הראשון בשיעור הסטודנטים, מקרב בני 21-29, בהשוואה לשאר יישובי השפלה. למרות זאת, בהשוואה לנתוני שנים קודמות, ניכרת ירידה באחוז הסטודנטים ברחובות. מנהל אגף החינוך בעירייה, חזי משולם, קושר בין הירידה בשיעור הסטודנטים להגירה שלילית של צעירים תושבי העיר. "רחובות היא עיר מזדקנת. צעירים רבים שקיבלו כאן את תעודת הבגרות, עוזבים את העיר בשנים האחרונות. שיעור הזכאים לבגרות בעיר נמצא באחרונה דווקא במגמת עלייה".
מזכרת בתיה ניצבת במקום השני בשיעור הסטודנטים הלומדים לתואר אקדמאי. בגדרה – שגם בה שיעור הסטודנטים הוא גבוה באופן יחסי – ניכרת ירידה קלה בשנת 2001 לעומת 1999. ניתן לייחס את הירידה למיתון ולמספר הגבוה של עולים חדשים שנקלטו בישוב בשנים האחרונות, רבים מהם מחוסרי אמצעים. בית הספר התיכון המקיף בגדרה זוכה בשנים האחרונות לפריחה. שיעור הזכאים לתעודות בגרות בתיכון עלה, הרבה בזכות תוכנית 'עוז לתמורה' המיושמת בבית הספר. באחרונה הודיע משרד החינוך כי יבטל את התוכנית, וסביר להניח שעלולות להיות לכך השלכות עתידיות על מספר הסטודנטים בישוב.
גם בנס ציונה ובראשון לציון חלה ב-2001 ירידה קלה בלבד בשיעור הסטודנטים בקרב בני 20-29. זאת למרות, עלייה ניכרת בשיעור תלמידי שכבת י"ב הזכאים לתעודת בגרות. נתון זה מצביע על כך ששיעור הסטודנטים בנס ציונה וראשל"צ צפוי לעלות בשנים הקרובות.

עניין של בגרות

מחקרי מרכז אדווה מצביעים על קשר ישיר בין שיעור הזכאות לתעודת בגרות ביישוב לבין שיעור הסטודנטים הלומדים בו. נמצא גם שבתי ספר עיוניים רבים, המדרבנים את תלמידיהם לבחור במקצועות התואמים את דרישות האוניברסיטאות ולהשיג ממוצע ציונים גבוה, תורמים לשיעור גבוה של סטודנטים ביישוב. על פי המחקרים, להרכב הסוציו-אקונומי ביישובים ולמרכיבים כעדתיות ויכולת כלכלית השפעה על מספר הסטודנטים.

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
להרכב הסוציו-אקונומי של היישוב ולמרכיבים עדתיים השפעה
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים