שתף קטע נבחר

הרבנים הראשיים: יונה מצגר ושלמה עמאר

יונה מצגר נבחר לתפקיד הרב האשכנזי לאחר שגבר על הרב יעקב אריאל, שנתמך על ידי המפד"ל, ברוב קטן. הרב עמאר גבר על כל יריביו בהפרש גדול. בטקס הכרזת התוצאות, שהיה אמור להיות מכובד, פרצה מהומה - מקורבי אחד המתמודדים שהפסיד טענו שהבחירות היו מוטות

הרבנים יונה מצגר ושלמה עמאר הם הרבנים הראשיים החדשים של ישראל. כך נקבע היום (ב') בבחירות לתפקיד. את השניים בחרו 150 איש: רבנים, ראשי רשויות ואישי ציבור נוספים.
הרב עמאר קיבל 124 קולות והביס את יריביו בהפרש ניכר - הרב שמואל אליהו קיבל 14 קולות, הרב רצון ערוסי קיבל 4 קולות והרב אליהו אברגיל קיבל 3 קולות.
הרב יונה מצגר קיבל 63 קולות, לעומת יריבו העיקרי, הרב יעקב אריאל, שקיבל 56 קולות, הרב שלמה דיכובסקי קיבל 20 קולות וכן נספרו שישה פתקים לבנים.
ההפסד הגדול של הבחירות שייך למפד"ל ולמנהיגה אפי איתם, שתמך במועמד הרב אריאל. לעברו של איתם צעקו חלק מהנוכחים: "מגיע לכם שהלכתם עם שינוי". איתם אמר כי הוא מכבד את החלטת הגוף הבוחר: "צר לי ששיקולים פוליטיים לא ענייניים גרמו לפגיעה ולזילות מוסד הרבנות הראשי לישראל". עם ההפסד, צפויה המפד"ל להסיר את התנגדותה לרבנות ראשית מפוצלת ותתמוך ברב ראשי אחד בישראל.
המרכז לפלורליזם יהודי מסר כי ההפסד הצורב בבחירות "ראוי שיביא את הציונות הדתית לחשבון נפש ולהצמחתה של מנהיגות רבנית חלופית, שתתייצב נגד הקיצוניות החרדית, תוך שיתוף פעולה עם הזרמים הדתיים-ציוניים בחברה הישראלית".

עם הכרזת התוצאות פרצה מהומה

הבחירות התקיימו במלון רנסנס בירושלים בתהליך שאמור היה להיות מכובד אולם בסופו של דבר היה רווי מהומות וטענות על הטיה פוליטית.
המהומה הגיעה לשיאה בזמן הכרזת התוצאות, כאשר במקום פרצה מהומה - מקורבי הרב אליהו אברג'יל, אב בית הדין בבאר שבע, טענו כי התוצאות הוטו לטובת הרב עמאר וצעקו: "בושה וחרפה לרבנות, בושה וחרפה להליך הבחירות".
במהומה טענו מקורבי גם הרב אברג'ל נגד הרב עובדיה יוסף כי "80 אחוז מחברי ועדת הבחירות הם בני משפחתו".
מערכת הבחירות היה סוערת ולוותה בשבועות האחרונים בנסיונות הכפשה ועתירות לבית המשפט. ביום הבחירות עצמו ניסו הצדדים להשיג תמיכה במועמד שלהם. בדלת המסתובבת בכניסה למלון עמדו שליחיו של הרב יוסף שלום אלישיב. בלובי עמד המועמד, הרב שלמה דיכובסקי, שבקריצה ובחיוך ניסה להשיג קולות לעצמו. לפני הכניסה לקלפי עמדו אנשי מרכז הרב שלקחו את הבוחרים לפני ההצבעה לחדר צדדי לפגישה אישית עם הרב אריאל. רק הרב עמאר, שעשה את היום בצפון והשתטח על קברי צדיקים, הגיע כמעט בתום ספירת הקולות וגילה שהוא מנצח בגדול.
הרב יונה מצגר, שניצח כנגד כל הסיכויים, יצטרך להוכיח כי הוא ראוי לשמש כרב ראשי ואולי אף ייאלץ לעמוד בפני בג"ץ נגדו, על כך שלא שימש מעולם כדיין בבית דין רבני.
בתום ההכרזה על המנצחים הלך הרב מצגר לביקור אצל הרב אלישיב והרב עמאר הלך לפגוש את הרב עובדיה יוסף.

בן טיפוחים

הרב שלמה משה עמאר הוא בן טיפוחיו של הרב עובדיה יוסף. לרב יוסף חשובה כל כך בחירתו, עד שהזמין לשיחה את ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן ממרצ, היושבת בגוף הבוחר, כדי לשכנעה לתמוך בבחירתו של עמאר.
הרב עמאר, יליד מרוקו, מונה בשנת 2002 לרב ראשי לתל-אביב. בפסיקותיו הוא התיר נשים מעגינותן בהסתמך על דו"חות של המעבדה לזיהוי פלילי של משטרת ישראל. כמו כן ליקט את כל הנתונים הרלוונטיים על חיי בני הפלאשמורה ופסק שיש לגיירם כדת ולהשיבם ליהדות.
בקיאותו בענייני מדע הובילה לפסיקה חלוצית שלו בתחום ההנדסה הגנטית. כך למשל, התיר הנדסה גנטית בצמחים, לאחר שפסק כי אין מדובר ביצירת כלאיים המנוגדת לתורה.
בשיחה עם ynet שאלנו את הרב עמאר על עמדתו בנושא השחיקה המתמדת במעמד הרבנות, כאשר הציבור הספרדי נוהה אחר הרב עובדיה יוסף, ואילו החרדים לא ראו מעולם ברבנות סמכות הילכתית.
"יש שחיקה כללית", השיב, "מכיוון שלצערנו הדור ירוד מבחינה דתית, אבל יש גם התחזקות בעם. אני מקווה ומייחל לרומם את התורה ואת קרן הרבנות. אאסוף את כל רבני ישראל ונקים ועדות פעולה כדי לתכנן הסברה והתחזקות".
על "המהפכה החילונית" של שינוי, אמר הרב: "הדבר נתון בידי הממשלה. יש להכין תוכנית שתדאג לענייני הדת. אסור לוותר על המועצות הדתיות, יש לייעל אותן. יש לי רעיונות טובים, נפלאים כמו בתי דין אזוריים. צריך לייעל ולחסוך צרות וכספים למדינה. יש לחפש דרכים להקל על הציבור מביורוקרטיה. אבל גיור יש לבצע רק על פי ההלכה - אם זה יתבצע אחרת זה חמור ועלול לקרוע ולחלק את העם".

הרב של צפון תל אביב

הרב יונה מצגר הוא רבה של צפון תל אביב, בן 50, שירת בצה"ל בחיל השיריון. לדבריו, הוא זוכה לתמיכתו של הרב החרדי, יוסף שלום אלישיב, "גדול הפוסקים".
הרב מצגר כתב מספר ספרים, ששניים מהם זכו לפרס בית הנשיא. מצגר מתגאה בכך שהגה לדבריו את רעיון "הגל השקט" במלחמת המפרץ הראשונה, כדי למנוע חילול שבת בשעת הפעלת רדיו בזמן חירום. הוא פוסק הלכתי בנושאים אקטואלים כמו יחס ההלכה לניתוחים פלסטיים, והתיר במצבים מסוימים ניתוחים כאלה.
בנוגע לשחיקה במעמד הרבנות הוא אומר ל-ynet כי "לרבנות הראשית תפקיד חשוב באיחוד העם. אני מקווה, כפי שנהגתי ברבנות בתל אביב, להשפיע כמה שיותר על כבוד הרבנות".
בהתייחסו ל"מהפיכה החילונית" אמר: "המהפכה של שינוי היא תיאוריה בלבד. יש מה שהם חולמים ויש מה שהוסכם, יש פער גדול בן חלומות למציאות. לפי ההסכם הקואליציוני, יש שמירה על הסטטוס קוו. יוקמו ועדות למיניהן, אך כרגע זה לא רלוונטי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עמאר
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
הרב מצגר
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים