שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תושבי צורן: נשבית הלימודים עד שיועברו האנטנות המזהמות
  התושבים טוענים שהקרינה מהתחנה של רשות השידור, שמפעילה "בזק", מפיצה קרינה מסוכנת שגורמת למקרי סרטן מרובים בקרב התושבים. לדבריהם, הממשלה לא מיישמת את ההסכם שנחתם איתם, לפיו תופחת הקרינה והאנטנות יועברו מהמקום. המשרד לאיכות הסביבה: "הבדיקות לא הראו חריגה מסף הקרינה המותר בחוק". "בזק": "אנחנו לא חורגים מתנאי ההיתר"

  תושבי צורן שבשרון השביתו היום (א') את הלימודים בבית ספר הסמוך לתחנת השידור ביישוב, במחאה על הקרינה המסוכנת שנפלטת ממנה, לטענתם. השבתת הלימודים, לדבריהם, תימשך עד שיימצא פתרון להעברת האנטנות ממקומן.
  מאות תושבי צורן הפגינו בשעות הבוקר מול הכנסת בירושלים בדרישה להעביר מתחומי היישוב את אנטנות רשות השידור, שמפעילה "בזק". התושבים טוענים כי תחנת "הלל", הממוקמת כ-400 מטר בלבד מבית הספר "לב רן", מסכנת את בריאות התלמידים והתושבים.
  התושבים מוחים נגד אי יישומה של החלטת ממשלה לגבי הפסקת פעילותה של התחנה. לפני כשלוש שנים נחתם הסכם בין התושבים לממשלה, לפיו רמת הקרינה בתחנת השידור תופחת והיא תועתק ממקומה בהקדם האפשרי.
  ראש מועצת צורן, יוסי מלכה, טוען כי עד כה לא נעשה דבר כדי להעביר את התחנה. "כל עוד תימשך הסחבת הבירוקרטית של 'יהיה בסדר', תימשך השבתת בית הספר", אמר מלכה, "כרגע אנחנו לא רואים אפילו קצה קצהו של ניסיון של הממשלה לבצע צעדים בנושא, ולכן אנחנו מתכננים מאבק ארוך".

  ראש המועצה: "אנחנו לא שפני ניסיון"

  בצורן מספרים שבשלושת החודשים האחרונים נפטרו שלושה תושבים ממחלת הסרטן, בהם ילדה, וכי מקרה סרטן נוסף התגלה לאחרונה אצל ילדה בכיתה ג'. לטענת התושבים, קיים קשר ישיר בין הקרינה שפולטות האנטנות לבין המקרים. "כל מדען יגיד שקרינה כזו יוצרת מחלות", אמר מלכה, "אני לא מוכן להעמיד את היישוב במבחן מדעי. אנחנו לא שפני ניסיון".
  שוש לבדינסקי, אם לשני תלמידים בבית הספר "לב רן" אמרה כי "הגיל הצעיר של החולים בסרטן מעורר חשד. מה שברור הוא שהקרינה לא מוסיפה לבריאות". לבדינסקי סיפרה כי בשנה שעברה לא שלחה את בנה ללימודים במשך שבועיים, בשל החשש מקרינה. לדבריה, הורים רבים שוקלים להפסיק לשלוח את ילדיהם לבית הספר. "הילדים חיים בחרדה וחוששים ללכת ללימודים", אמרה, "זה נורמלי ששני ילדים שהבן שלי מכיר, יחלו או ימותו מסרטן?".
  בעבר התכוון משרד החינוך לפזר את תלמידי "לב רן" בבתי ספר ביישובים סמוכים, אולם תושבים רבים הודיעו שהם מתנגדים לכך. לדבריהם, האנטנות צריכות להיות מועתקות מהיישוב, ולא הילדים.

  המשרד לאיכות הסביבה: התחנה פועלת בהתאם לתקן

  מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר שבחודש שעבר נערכה בדיקת קרינה בתחנה, ביוזמה משותפת עם התושבים. דובר המשרד אמר ש"הבדיקות לא הראו חריגה מסף הקרינה המותר על פי חוק, והתחנה פועלת בהתאם לתקן ארגון הבריאות העולמי". עם זאת, הדובר הוסיף כי המשרד תומך בהעתקת תחנת השידור, למרות המחלוקת על השפעותיה הבריאותיות של קרינת האנטנות.
  בשנה שעברה הפסיקה "בזק" את פעילות תחנת "הלל" באופן זמני, בטענה שהיא עלולה להיחשף לתביעות תושבים על נזקי קרינה, על אף שלדבריה היא ממלאת את הנחיות רשות השידור והרשויות המוסמכות.
  מ"בזק" נמסר היום בתגובה כי "החברה מפעילה את אתר הלל שבצורן עבור רשות השידור, תוך הקפדה מלאה על תנאי ההיתרים שניתנו על ידי כל הרשויות ומשרדי הממשלה הרלוונטיים. גם בנושא רמות הקרינה מקפידה בזק הקפדה רבה על עמידה ללא חריגות מתנאי ההיתר שניתן על ידי המשרד לאיכות הסביבה".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רונן לידור
  הפגנה של תושבי צורן (צילום ארכיון)
  רונן לידור
  מומלצים