שתף קטע נבחר

מוצרי חלב פרוביוטיים ימנעו דלקות בדרכי השתן

מחקר רחב היקף שנערך בפינלנד מצא כי נשים שצרכו מוצרי חלב המכילים חיידקים פרוביוטים הפחיתו את הסיכון לדלקות בדרכי השתן. יחסי מין תכופים הגדילו את הסיכון לדלקות חוזרות

למעלה ממחצית מהנשים חוו לפחות אירוע אחד של דלקת בדרכי השתן במהלך חייהן. מאחר ודלקות אלה נגרמות על ידי חיידקים בצואה, גורמים תזונתיים עשויים להשפיע על הסיכוי ללקות בדלקת, באמצעות השפעה על אוכלוסיית חיידקי הצואה.
מחקר חדש שנערך ע"י חוקרים בפינלנד גילה כי צריכת מוצרי חלב פרוביוטיים, כמו גם צריכת מיצים העשויים מגרגירים, מסייעים בהגנה בפני דלקות חוזרות בדרכי השתן.
במחקר השתתפו 139 נשים מהמרכז הרפואי באוניברסיטת Olulu שבפינלנד. גילן הממוצע של הנשים היה 30.5 ולכולן היו בזמן גיוסן למחקר תסמינים חריפים של דלקת בדרכי השתן. במקביל נבדקו 185 נשים בגילים דומים, ללא דלקת, ששימשו כקבוצת הביקורת. בשתי הקבוצות נאספו נתונים על צריכת המזון וגורמים נוספים באורח החיים.
מהמחקר עלה כי צריכה תכופה של מיצים טריים ובעיקר מיצים העשויים מגרגירים כמו חמוציות ואוכמניות, ומוצרי חלב המכילים חיידקים פרוביוטיים, הפחיתה את הסיכון לדלקות חוזרות בדרכי השתן. יחסי מין תכופים הגדילו את הסיכון לדלקות חוזרות.
לדברי בתיה מוסקוביץ', דיאטנית קלינית, רוב פירות הגרגירים ובעיקר חמוציות ואוכמניות, עשירים בפלבונולים המעכבים היצמדותם של חיידקים קוליפורמים לתאים. צמחים מייצרים פלבונולים בתגובה לזיהום על ידי חיידקים. בתוך כך, צריכה של מוצרי החלב המכילים חיידקים פרוביוטיים מספר פעמים בשבוע, קשורה להפחתה בשכיחות דלקות חוזרות בדרכי השתן בעוד שחיידקים לקטובצילים הנמצאים במוצרי חלב מותססים עלולים להתיישב במעי האדם ולהחליף את החיידקים הקוליפורמים המזיקים.
"הנחיות תזונתיות לצריכת חמוציות ואוכמניות, וכן מוצרי חלב פרוביוטיים, עשויים להוות את הצעד הראשון למניעת דלקות בדרכי השתן בנשים", מסכמת מוסקוביץ'.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוכמניות. מעכבים היצמדות קוליפורמים לתאים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים