שתף קטע נבחר

מסמכים: חנה סנש גססה שעות ארוכות לפני מותה

ממסמכים שהביא עמו שר המשפטים לפיד מהונגריה עולה כי הצנחנית היהודיה, שהוצאה להורג בזמן מלחמת העולם השנייה, לא מתה מייד לאחר שנורתה. המסמך המלא, שמפרט כיצד נהגו ההונגרים בשבויה, יפורסם לאחר שיימסר לבני משפחת סנש

חנה סנש, הצנחנית היהודיה שהוצאה להורג לאחר שנפלה בשבי בהונגריה בזמן מלחמת העולם השנייה, גססה שעות ארוכות בטרם נפטרה. כך מתברר ממסמכים שהביא עמו שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, מהונגריה.
סנש נמנתה על קבוצת צנחנים שיצאו להציל יהודים באירופה ב-1944. היא נפלה בשבי בהונגריה, נחקרה בעינויים והוצאה להורג בירייה.
שר המשפטים חזר מביקור בן שלושה ימים בהונגריה, בו התארח אצל עמיתו ההונגרי, פטר באראנו. הוא מסר ללפיד צילומים של פסק הדין שניתן ב-1952 לאחר שחרור הונגריה, שהוצא כנגד שני קצינים הונגריים ששפטו את חנה סנש למוות.
בפסק הדין מפורטת עדותם, לגבי הליך ההוצאה להורג של סנש. מהעדות עולה, כי כיתת היורים לא הרגה את סנש, והיא גססה שעות ארוכות. לפיד יעביר את המסמך ל"יד ושם" ולמשפחתה של סנש בארץ.
אחיינה של הצנחנית, איתן סנש, תושב חיפה, עדיין לא ראה את פסקי הדין. הם יפורסמו במלואם לאחר שבני המשפחה יקבלו אותם.
לפיד סיפר למארחיו, כי לפני עשר שנים הביא לכך שבית המשפט של הצבא ההונגרי ביטל את פסק דין המוות נגד סנש. לדבריו, בשנת 1993 טען בפני שר המשפטים ההונגרי כי העוול המשפטי שנעשה לחנה סנש לא תוקן מעולם.
ממשלת הונגריה הנחתה את בית המשפט העליון של הצבא ההונגרי לפעול בעניין, וביולי 1993 הוצא פסק דין המבטל את פסק דין המוות שהוטל עליה. מסמך הביטול הועבר לראש הממשלה דאז, יצחק רבין, שהזמין אליו את אחיה של חנה סנש, ומסר לו את פסק המסמך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סנש. גילויים חדשים על ימיה האחרונים
צילום: איי פי
לפיד. דאג לבטל את פסק דין המוות של סנש
צילום: איי פי
מומלצים