שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כללים למריחת קרם הגנה
  מחקר חדש מוכיח שחשיפה מצטברת לשמש בילדות היא שמגבירה את הסיכון לחלות במלנומה (סרטן עור ממאיר). הסיכון גדל ככל שעולה כמות קרינת ה- UVB שאליה נחשפים. חוקרים מסבירים איך למרוח קרם הגנה כך שיהיה יעיל ככל האפשר

  שיזוף בריא? אין חיה כזאת. במחקרים רבים נמצא קשר בין חשיפה לשמש וסרטן עור, אך מחקר שנערך לאחרונה במכון הלאומי לסרטן בארה"ב הוא הראשון שהראה שחשיפה מצטברת לשמש מגדילה את הסיכון לחלות במלנומה (סרטן עור ממאיר). המחקר התפרסם בכתב העת 'ג'ורנל אוף קנסר ריסרץ'.
  לדברי תומס פירס, עורך המחקר, הסיכון לחלות במלנומה לא בהכרח גדול יותר אצל אנשים שמשתזפים פחות בקלות, כאלה שחשיפה לשמש גורמת להם אדמומיות בעור או כוויות. מה שמשפיע יותר הוא כמות קרינת ה- UVB (קרינה אולטרה סגולה) שאליה נחשפו בחייהם.
  במחקר השתתפו חולי מלנומה ואנשים בריאים, כולם לבנים. הם נשאלו על מידת היחשפותם לשמש במהלך חייהם ונטייתם להיכוות ממנה. החוקרים השתמשו במד רוברטסון-ברגר למדידת קרינת השמש, כדי להעריך כמה קרינת UVB ספג כל נחקר בממוצע בשנה.
  המסקנה היתה שעלייה של 10% במידת החשיפה השנתית הממוצעת העלתה ב-19% את הסיכון לחלות במלנומה בקרב גברים, וב-16% בקרב נשים. עוד התברר שהנחקרים בילו יותר זמן בחוץ בעונות הקיץ לפני גיל 20 מאשר אחר כך, מה שמחזק את התיאוריה לפיה חשיפה לשמש בילדות היא הגורם העיקרי להתפתחות סרטן עור.

  שיטת 'שתי האצבעות'

  רבים כבר מודעים לצורך להשתמש בקרם הגנה כדי למנוע את נזקי השמש. על גבי כל מוצר מצוינת רמת מקדם ההגנה (SPF) שלו. כשאדם משתמש במקדם הגנה 15, למשל, הוא יקבל אחרי 15 שעות שהייה בשמש אותה דרגת כווייה או נזק מצטבר שהיה מקבל אחרי שעה ללא שימוש באותו תכשיר הגנה.
  רמת מקדם ההגנה של הקרם נקבעת באמצעות בדיקת עור שנמרח בנדיבות בשכבה עבה של קרם נגד שיזוף. אבל מחקרים מראים שרוב האנשים מורחים רק 75%-25% מהכמות הזאת. במקרה כזה, ההגנה יכולה להיות פחותה בחצי מהמובטח. אין סטנדרטים בינלאומיים שמציינים בכמה קרם הגנה יש להשתמש, אך ההנחה היא שהכמות הדרושה היא זו שבה משתמשים לבדיקת המוצרים.
  "לכן זה לא מפתיע שהצרכנים לא יודעים כמה קרם למרוח", כותבים החוקרים סטיב טיילור מניו זילנד ופרופ' בריאן דיפי מאנגליה בכתב העת 'בריטיש מדיקל ג'ורנל'. הם מפרטים את הדרך הנכונה למריחת קרם הגנה.
  מדריך הכמויות שלהם מבוסס על 'חוק התשע', שמחלק את שטח העור בגוף ל-11 אזורים, שעל כל אחד מהם יש למרות 9% מהכמות הכללית: ראש, צוואר ופנים; זרוע שמאלית; זרוע ימנית; גב עליון; גב תחתון; פלג גוף עליון; פלג גוף תחתון; רגל ימין עליונה וירך; רגל שמאל עליונה וירך; רגל שמאל תחתונה וכף רגל; רגל ימין תחתונה וכף רגל. לדברי החוקרים, כדי למרוח את הכמות הנכונה של הקרם יש למרוח כל אחד מ-11 האזורים האלה בשיטת 'שתי האצבעות': יש לסחוט שתי רצועות של קרם מהבקבוק, האחת על האצבע המורה והשנייה על האצבע האמצעית – מבסיס האצבעות ועד הקצה – ולמרוח את הכמות הזאת על כל אחד מהאזורים.
  עם זאת, החוקרים מציינים שאנשים רבים לא ישמחו לכסות את עצמם ואת בני משפחותיהם בשכבה עבה כל כך של קרם. כאלטרנטיבה הם מציעים לשים קרם לאורך אצבע אחת תחילה – ולזכור שכמות זו מספקת הגנה רק מחצית ממספר ה-SPF שרשום על המוצר – וכעבור חצי שעה לשים קרם על שליש מהאצבע, ולמרוח גם אותו על הגוף. מומלץ להשתמש בקרם עם מקדם הגנה 30-15 SPF, אבל לא יותר מזה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  שיזוף בריא? אין חיה כזאת
  צילום: שאול גולן
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים