שתף קטע נבחר

ערפאת ביום הנכבה: "אלה שגורשו מבתיהם יחזרו אליהם"

יו"ר הרשות הפלסטינית נשא ברמאללה נאום תקיף במיוחד לרגל "היום המקולל בו הוקמה מדינת ישראל". "אין לנו מולדת מלבד פלסטין", קרא ערפאת לעמו. כינוס המועצה המחוקקת, שבו היה צפוי נאום "מתון" יותר של אבו מאזן בוטל, לטענת הפלסטינים בגלל ישראל

יום הנכבה שימש את יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, לנאום חריף במיוחד נגד ישראל: בנאום שנשא מלשכתו ברמאללה אחר הצהרים (יום ה'), ושודר בכלי התקשורת הפלסטינים, טען ערפאת באוזני שומעיו בין היתר כי "ביום המקולל הזה, הוקמה מדינת ישראל, בכוח הנשק ותוך קונספירציה אימפריאליסטית, שגרמה להשלכת עמנו אל הפזורה ולמחנות, תוך מעשי טבח ופשעים נוראיים".
ערפאת סיפק לעמו את התמונה ההיסטורית - על פי נקודת מבטו: "ב-1947 האימפריאליסטים, ששלטו באו"ם, החליטו לחלק את מולדתנו פלסטין לשתי מדינות: ישראלית-יהודית ופלסטינית-ערבית. אבל המדינה הערבית לא קמה, והקהילה הבינלאומית לא הגיבה, והיה על עמנו לבחור באחת משתי דרכים - או ההיעלמות או המאבק וההיאחזות במולדתנו הנצחית. עמנו הגיבור לא היסס לבחור בדרך הקשר למולדת הקדושה. עמנו לא ייעלם ולא יושפל ולא יוכנע. לעמנו דם מאמין ואציל בערכי הכבוד, האמונה ואהבת המולדת, זורמים בעורקיו, למרות כוחה של הקונספירציה כי פלסטין היא מולדתנו ומולדת אבותינו ואבות אבותינו ומולדת נכדינו והדורות הבאים, ואין לנו מולדת מלבדה".
בהתייחסות לסוגיית זכות השיבה, אמר ערפאת דברים מרחיקי לכת יותר מכפי שאמר עד כה, ייתכן שבשל תחושתו כי שוחרר מהאילוצים הדיפלומטיים שהיו כפויים עליו קודם למינוי ראש ממשלה. "כל פליט פלסטיני מייחל ליום שבו יחבק את אדמת מולדתנו, פלסטין, פלסטין, פלסטין! בשם אללה, אלה שגורשו מבתיהם יחזרו אליהם. במשך 55 שנים נפלו שאהידים ופצועים על דרך השחרור והשיבה, והיום, אלפי פלסטינים נמצאים בבתי הכלא הישראלים, כי הם נאבקים בכיבוש, מתעקשים לחיות בשלום ובעצמאות. אני מברך אותם ונשבע להם להמשיך ולהיאבק למען החופש שלהם. החופש שלהם הוא יעד עליון ומשמעותו הוא החופש של המולדת".
ערפאת אמר עוד כי אללה לא יפר את התחייבויותיו והעם הפלסטיני יצליח, למרות כל המזימות והניסיונות להפוך אותו לעם קרוע בפזורה ובמחנות. יו"ר הרשות הדגיש: "המלחמה פורצת מפלסטין, והשלום מתחיל בפלסטין". לדבריו, שלום האמיצים שעליו חתם עם רבין הוא הבחירה האסטרטגית של הפלסטינים.
יו"ר הרשות קרא לישראל ולקהילה הבינלאומית לכבד את כל ההסכמים החתומים ולחתור לשלום אמיתי וצודק שיביא לקץ הכיבוש על כל האדמות הערביות שנכבשו. ערפאת קרא לפלסטינים להפגין אחדות ולכידות והבטיח שנער פלסטיני יניף את הדגל הפלסטיני מעל חומות ירושלים ומקומותיה הקדושים.
גם ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן היה אמור לנאום, אולם יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבו-עלא, טען כי ישראל מנעה את כינוס המועצה המחוקקת ברמאללה, לאחר שמנעה את הגעתם של 10 מחברי המועצה. לפיכך בוטל הדיון.
במספר מוקדים בשטחים היו היום תהלוכות לציון יום הנכבה. הגדולה שבהן היתה בעזה, שם השתתפו יותר מ-10,000 מפגינים, תומכי כל הפלגים, שהבטיחו לא לאפשר פגיעה בזכות השיבה.
בתוך כך, ייפגש היום הממונה על ענייני החוץ והביטחון באיחוד האירופי, חווייאר סולאנה, עם מנהיגים פלסטינים כדי לדיון בנושא מפת הדרכים. סולאנה ייפגש אחר הצהרים באבו-דיס עם יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבו-עלא, ואחריה ייפגש ברמאללה עם אבו-מאזן ובנפרד עם ערפאת. הנושא המרכזי שיעלה בפגישה יהיה מפת הדרכים והדרך ליישומה, כאשר הפלסטינים יזהירו מפני ניסיון ישראלי לרוקן את המפה מתוכן ולהתחמק מיישומה.
פגישת סולאנה באה לאחר יומיים של מגעים מדיניים בין הפלסטינים לבין שר החוץ היווני ג'ורג' פאפנדראו, שמדינתו מכהנת כיו"ר תורן של האיחוד האירופי, ועם עוזר מזכיר המדינה האמריקני, דייויד סאת'רפילד, ולקראת הפגישה הצפויה בין שרון ואבו-מאזן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ערפאת. זכות השיבה תחילה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אבו מאזן. הנאום בוטל
צילום: איי פי
מומלצים