שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איך מטפלים באלרגיות אביביות
  האביב מביא עמו התעוררות של הטבע, פריחה מדהימה וריחות נעימים. וזו בדיוק בעייתם של 20 אחוז מהאוכלוסיה, שסובלים מאלרגיות. מה עושים. בטבעי

  חמישית מאתנו היו מוותרים בשמחה על כל היופי שמביאה עמה עונת האביב ומדלגים ישירות לקיץ. מדובר כמובן באלרגים שביננו המהווים יותר מחמישית מהאוכלוסיה, לקבוצה זו האביב מהווה סבל אמיתי .
  כידוע מערכת החיסון מזהה גורמים המזיקים לגוף ומסלקת אותם באמצעים שונים. המערכת יודעת בדרך-כלל להבדיל בין גורמים מזיקים לחומרים אשר אינם מסוכנים לגוף כמו: אבקני פרחים, אבק, צמחים , מזון ועוד.
  אולם אצל הסובלים מאלרגיה מערכת החיסון מתייחסת לחומרים אלו כאילו היו פולשים זרים המסוכנים לגוף, והתגובה אליהם מתבצעת בהתאם ובמלוא העוצמה תוך שחרור של חומרים שונים בגוף בינהם חומר הנקרא היסטמי ואלה גורמים לתגובה דלקתית, המלווה בסימפטומים לא נעימים. לקדחת השחת לדוגמה נילווים נזלת שקופה, עיטושים מרובים, גרד בחך ובאף ועד להתפתחות פוליפים באף.
  לאלרגיה יכולים להיות ביטויים חמורים יותר כמו אסטמה המאופיינת בקוצר נשימה, צפצופים, ושיעול. לעיתים התופעות מופיעות בצורה של סרפדת, המתבטאת בפריחה אדומה ומגרדת על העור.
  איתור החומר הגורם לאלרגיה (אלרגן) נעשה בעזרת תבחיני עור וברגע שמדובר באלרגן בודד או מספר קטן של אלרגנים משתדלים להימנע מלבוא אתם במגע כדי לא לגרום לתגובה האלרגית.
  הטיפול המקובל כיום הוא נטילת חומרים אנטי הסטמינים או אנטי דלקתיים. טיפול זה אינו מונע את המחלה אך מטפל ביעילות בסימפטומים.
  טיפול נוסף אך פחות מקובל מתבסס על הזרקת גורם האלרגיה (אלרגן) בריכוזים עולים לאורך תקופה ארוכה עד להיווצרות מצב של סבילות כלפיו (דסנסיטיזציה) טיפול זה יעיל כאשר מדובר באלרגן בודד אולם במקרה של מספר גדול של אלרגנים קיים קושי לבצע אותו.
  לרפואה המשלימה צורת התייחסות שונה למצבי אלרגיה והיא מציעה לנו מגוון רחב של טיפולים כמו רפואה סינית, הומאופתיה, צמחי מרפא ועוד.

  הומאופתיה

  אחד מסוגי הטיפול היעילים באלרגיות היא ההומאופתיה. ההומאופתיה מתבססת על עיקרון "הדומה בדומה ירפא", כלומר הטיפול מתבסס על שימוש בחומר הגורם לאנשים בריאים תופעות הדומות לתופעות האלרגיה.
  לדוגמה חיתוך בצל, גורם אצל מרבית האנשים להופעת נזלת מימית, גרוי באף , בעיניים ובחיך, דמעות ותחושה לא נוחה. אלו הם בדיוק הסימפטומים המאפיינים את מי שנתקף בקדחת השחת. לפיכך נטילת בצל בהכנה הומאופתית יביא להטבה בתסמיני קדחת השחת.
  אכן, הנסיון היומיומי בטיפול בתופעות אלו בעזרת תרופה הומאופתית בשם ALLIUM CEPA המבוססת על בצל מקל מהר מאוד על התופעות, ביעילות שאינה נופלת מתרופות אנטי היסטמיניות.
  צמח נוסף המשמש כתרופה הומאופתית לטיפול בקדחת השחת נקרא EUPHRASIA. צמח זה יעיל לטיפול במצב המתאפיין בעיטושים מרובים, נזלת מימית , גרוי וגרד בעיניים .
  דרך אחרת לטיפול הומאופתי היא ניסיון לטפל בחולה כטיפוס, במקרה זה יש צורך לאפיין בצורה מאוד מדוייקת את האדם הסובל מאלרגיות תוך התמקדות לא רק בסימני האלרגיה אלא גם בתכונות אופי, הרגלים, נטיות התנהגותיות , העדפות מזון ועוד.
  טיפוס מסוג ARSENICUM ALBUM מתאפיין כאדם מאוד מסודר, חסכן, נוטה לסבול מחרדות ומעייפות, רגיש מאוד לקור ומחפש סביבה חמה אם ע"י לבוש חם או חימום החדר גם כאשר אנשים אחרים אינם חשים בקור מיוחד. טיפוס זה סובל לעיתים קרובות מבעיות עור ונשימה על רקע אלרגי.
  במחקר עדכני שבדק את יעילות הטיפול ההומאופתי, נמצא כי חלה הטבה במעל ל-80 אחוז מהמטופלים אשר סבלו מתופעות של אלרגיות לאחר טיפול הומאופתי. נתון המעמיד שיטה זו במקום חשוב בטיפול בסובלים מאלרגיות.

  הומוטוקסיקולוגיה

  ההומוטוקסיקולוגיה גם היא נמצאה יעילה לטיפול באלרגיות. שיטה זו גורסת כי הצטברות של פסולת ורעלים בגוף כתוצאה מתזונה לא נכונה, מזהמים שונים באוויר ובמזון ,שתייה לא מספקת וחיים במתח מתמשך מסייעים להיווצרות תנאים למחלות שונות ביניהן אלרגיות.
  הגישה הטיפולית ההומוטוקסיקולוגית פועלת הן לשינוי הרגלים והן לניקוי הגוף מהרעלים שהצטברו. תהליך ניקוי זה (דטוקסיפיקציה) נעשה ע"י שימוש בתרופות הומאופתיות ומאפשר לגוף ולמערכת החיסון לשוב לאיזון הנכון דבר המביא לפתרון הבעיה או להקלה משמעותית שלה.
  הניקוי ישפיע לטובה גם על מערכת העיכול תוך הבאתה לתפקוד תקין המתבטא ביציאות סדירות יומיומיות ושיפור העיכול של מזונות שונים. לעיתים קרובות תוצאות הניקוי יתבטאו גם בשיפור החיוניות ובהעלמות העייפות.
  לתזונה נכונה יש בהחלט תפקיד חשוב במניעה ובצמצום התופעות. מומלץ להקטין מזונות המעודדים ייצור חומצה ארכידונית כמו בשר אדום ובוטנים.
  החומצה הארכידונית היא חומר מפתח בתהליך האלרגי דלקתי ולכן ככל שמקורות החומר מהמזון קטנים כך גדל סיכוי לצמצם את עוצמת האלרגיה.
  רצוי לצמצם גם את צריכת הסוכר אשר לעיתים קרובות מעמיס עבודת יתר על איברים שונים בגוף כמו כבד ולבלב וכן מקשה על פעילותה של מערכת החיסון, חשוב לכלול במזון ירקות עליים וירקות כתומים.
  לסובלים מקור ועייפות בנוסף לתופעות האלרגיות כדאי להוסיף לתזונה: כרוב, ג'ינג'ר, סלק ובצל וכן לאכול ארוחות חמות לפחות פעמיים ביום. לא לצרוך מזונות המכילים חומרים משמרים וצבעי מאכל במיוחד הצבע טרטרזין הידוע ביכולת האלרגנית שלו.
  חשוב לאכול בשעות סבירות ובנחת ולא לבצע פעילויות נוספות כמו צפיה בסרט ,שיחה בטלפון או קריאת עיתון בזמן הארוחה. פעילויות אלו מחלישות את המטבוליזם האנרגטי של הגוף ומאפשרות התפרצות או החמרת האלרגיות מנקודת מבטה של הרפואה הסינית.

  לסיכום

  אלרגיות מסוגים שונים ובמיוחד קדחת השחת, מוטבות באופן משמעותי ע"י טיפולים שונים ברפואה המשלימה כמו: רפואה סינית, הומאופתיה, הומוטוקסיקולוגיה, תזונה נכונה וצמחי מרפא. לעיתים קרובות שילוב של מספר שיטות יביא לפתרון הבעיה או להקלה משמעותית.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לפורטל הבריאות MIOK - לחצו כאן
  אלרגיה. עם הצלחה של 80 אחוז, כדאי לטפל בדרך הטבעית
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים