שתף קטע נבחר

"ריבלין מאיים על בית המשפט והאיזון בין הרשויות"

יו"ר הכנסת קרא להגביל את סמכויות העליון בעקבות "התפשטותו לתחומים לא לו". שר המשפטים, במסיבת עיתונאים מיוחדת: "לא היה תקדים להתקפה כזו, רבלין לא מבין את המשמעות הקשה של דבריו". השר אלון: "לפיד חושב שהוא השרת של הנשיא ברק". השופט ברק בתגובה: "הכנסת אינה הריבון, העם הוא הריבון"

שר המשפטים, טומי לפיד, כינס אחר הצהריים (יום ה') מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות ההתקפה הבוקר של יו"ר הכנסת על בית המשפט העליון. לפיד אמר כי "דבריו של יו"ר הכנסת, נגד בית המשפט העליון אינם מקובלים עלי. זוהי הפרה חמורה של האיזון בין הרשויות ואיום על בית המשפט העליון. לא היה תקדים כזה בתולדות המדינה".
לדברי לפיד, "מדובר בגל מצטבר של פוליטיקאים המתקוממים נגד העובדה שעדיין יש גוף אחד שאינו רוקד על פי צלילי המוסיקה שלהם, ולאן זה יוביל ראינו בהצבעה המבישה בעניין חברת הכנסת בלומנטל. אני מזהיר מפני המגמה הזאת. הציבור יודע שהוא עדיין יכול לסמוך על בית המשפט שיעשה צדק ואני לא בטוח שריבלין מבין את המשמעות הקשה של דבריו".
נציג הממשלה בוועדה למינוי שופטים, השר בני אלון, תקף את השר לפיד וקבע כי "יו"ר הכנסת, מתוקף תפקידו, דואג לכבוד הכנסת ולהפרדת רשויות. ריבלין ביטא את דעתו וזה יצא מליבו ומשיכלו. השר לפיד חושב שתפקידו להיות השרת של נשיא בית המשפט העליון".

ההתקפה של ריבלין

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, מתח הבוקר ביקורת חריפה על בית המשפט העליון, ועל המהפיכה החוקתית שמוביל נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק.
בנאום שנשא בכינוס של המכון הישראלי לדמוקרטיה בבית הנשיא, קבל תחילה ריבלין על כך ששופט בית משפט השלום ביטל לאחרונה חוק שחוקק הכנסת.
"בעוד הציבור טרוד במצב הביטחוני והכלכלי, נפל דבר בישראל. אך מלבד הברנז'ה המשפטית נראה כי איש לא שם לכך לב. שופט שלום הכריז על בטילותו של חוק, אשר חוקקה הכנסת. מעולם לא האמנתי שאכן יבוא ובית משפט שלום יעז פניו בפני החוק, בפני המחוקק הריבוני, ופשוט יכריז על בטילותו, כביכול, של חוק מדינה. האם, אדוני הנשיא, לא ברור גודל האבסורד? התתכן כך ודאות משפטית כלשהי? היכול אדם לכלכל מעשיו בכל תחום כשאינו יכול להסתמך על חקיקה?".
ריבלין הוסיף כי בסוגיה זו נחשף צד מסוכן באותה "מהפיכה חוקתית" שמנהיג השופט ברק. "בפועל, מתברר, התחוללה כאן מהפכה המגיעה לכדי הפיכה של ממש, אשר שוללת מן הריבון את סמכותו הדמוקרטית. המחוקק לא העלה על דעתו והדעת אינה סובלת מצב שבו בית המשפט העליון מנסה לקבוע במקום לפרש מהם ערכיה של מדינת ישראל".
הוא פנה לשופט ברק: "תפתח אדוני כל עיתון ותראה – הכנסת הלא מוצגת במקרה הטוב כמשכנם הלא-רלוונטי של 120 פוליטיקאים בלתי-כשירים בעליל, שאין להם מושג מה המדינה צריכה. הכנסת הרי תמיד מוצגת כמכשול, כעיכוב מטריד. תמיד אמרתי שבית המשפט העליון, בהתפשטותו לתחומים לא לו, בהתערבותו בסוגיות שבהן אין לו ואסור שתהיה לו כל סמכות, יכרות בסופו של דבר את הענף שעליו הוא יושב ויזעזע את העץ כולו".

"לקצץ בכנפיו"

לדברי ריבלין, "בית המשפט העליון מביא אותנו במו ידיו למצב שבו לא תהיה ברירה אלא להקים בית משפט לחוקה, שסמכויותיו תוגדרנה בחוק. לנוכח המציאות הבוקעת ועולה מן הכיוון אליו חותר בית המשפט העליון, לא תהיה ברירה, יהיה עלינו לגדור את בית המשפט בסייגים ברורים אשר יגבילו את סמכויותיו ויקצצו בכנפיו".
הוא הוסיף כי "על הכנסת לשוב וליטול לידיה את ההגה שניתן לה מהעם מכוחה של השיטה הדמוקרטית, ולהעמיד במקומם את הגורמים המנסים לקנות להם אחיזה בהגה. אפילו אם מדובר בבית המשפט העליון. יש להגדיר מחדש את כללי המשחק".
ריבלין פנה שוב באופן אישי לנשיא בית המשפט העליון: "יש שייראו בדברי דברי כפירה של ממש, אבל לנוכח הפגיעה הקשה בדמוקרטיה, המגולמת באפשרות שיבוא בית משפט שמעולם לא הוסמך לכך, ויפסול דבר חקיקה שחוקקה הכנסת, אסור להרשות זאת עוד. הסכנה לדמוקרטיה הישראלית, מתברר, איננה מצד שוליה הסהרוריים של החברה, הסכנה היא דווקא מבית, מתוך הממסד. ודווקא מתוך הממסד האמון לכאורה על קידוש ערכיה של הדמוקרטיה".

ברק: זה הלקח מהשואה

השופט ברק נשא דברים בכנס לאחר נאום ריבלין והשיב על התקפתו. "כאשר בית המשפט מכריז שחוק של הכנסת פוגע בזכות יסוד, ומבטל את החוק, הוא איננו פועל בניגוד לדמוקרטיה אלא מגשים אותה במלואה. אם הרוב נוטל שלא כדין זכויות מהמיעוט, זו אינה דמוקרטיה. זה הלקח מהשואה. הצורך בביקורת שיפוטית על חוקיות החוק - כל העולם מכיר בכך. לכן ההכרה בביקורת שיפוטית היא הביטוי העליון של הדמוקרטיה".
השופט ברק הוסיף כי "הכנסת אינה הריבון. הריבון הוא העם. הכנסת נבחרת על ידי הריבון, ורצוי שיהיה דיאלוג בין הכנסת לבתי המשפט".

מיכאל איתן: "דברים אמיצים"

ח"כ מיכאל איתן, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, אמר כי הוא "מברך את יו"ר הכנסת על התייצבותו בחזית המגננה הפרלמנטרית, שנועדה למנוע את הקטנת השפעתה של הכנסת במסגרת מדיניות האקטיביזם השיפוטי שמוביל בית המשפט העליון".
לדבריו, "כל מי שיש לו כבוד לדמוקרטיה ולעיקרון הפרדת הרשויות ואשר חרד לכבודה של הכנסת, צריך להצדיע ליו"ר הכנסת על דבריו האמיצים", אמר.
ח"כ חיים אורון (מרצ) אמר בתגובה לדברי ריבלין, כי "הבוז שרוחש הציבור לכנסת מקורו קודם כל בכנסת עצמה. דברי ריבלין אינם מוסיפים כבוד לבית המחוקקים. בית המשפט העליון חייב להישאר העוגן לקיומה של הדמוקרטיה וזכויות האדם בישראל".
ח"כ זהבה גלאון (מרצ), הוסיפה: "אני מתפלאת שיו"ר הכנסת יוצא נגד יישום של עיקרון חוקתי שקבעה הכנסת עצמה בחוקי היסוד. זהו חלק מניסיון נוסף לפוליטיזציה ולהתנקשות בבית המשפט העליון".
גם התנועה לאיכות השלטון הביעה דאגה מהתבטאויותיו של ריבלין. על פי התנועה, "התבטאות כזו של יו"ר הכנסת היא ניסיון להביא לפוליטיזציה של שלטון החוק במדינה. יש בה התרסה כנגד עקרונות שלטון החוק, היא יוצרת נזק למערכת המשפט ולבית המחוקקים שבראשו הוא עומד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
לפיד. מזהיר
צילום: סבסטיאן שיינר
ריבלין. מתקפה
צילום גלי תיבון
ברק. "הריבון הוא העם, לא הכנסת"
צילום גלי תיבון
צילום דלית שחם
אלון. "לפיד הוא שרת של ברק"
צילום דלית שחם
מומלצים