שתף קטע נבחר

הקרב על ראשות ירושלים: משלושה יוצא אחד

ביום שלישי יבחרו תושבי ירושלים ראש עיר חדש. שישה מועמדים לתפקיד, אך הקרב האמיתי מתמקד בשלושה: אורי לופוליאנסקי מיהדות התורה, ניר ברקת מרשימת עתיד לירושלים ויגאל עמדי מהליכוד. תמונת מצב, רגע לפני שהולכים לקלפי

אזרחי ירושלים יילכו ביום שלישי הקרוב (3 ביוני) להצביע בבחירות המקומיות וללשכה המפוארת בכיכר ספרא בירושלים ייכנס בקרוב ראש עיר חדש. על התפקיד הנכסף מתמודדים שישה, אך רק שלושה מהם נראים כבעלי סיכויים ריאליים: אורי לופוליאנסקי, איש "יהדות התורה" המכהן בחודשים האחרונים כראש העיר בפועל; ניר ברקַת, מועמד עצמאי מרשימת "הצלחה לירושלים"; ויגאל עמדי מ"הליכוד".
הסקרים האחרונים במקומונים הירושלמים מנבאים כי ברקת ולופוליאנסקי יזכו כל אחד לשיעורי תמיכה של כ-40 אחוזים. עמדי, שגבר על ח"כ רוני בר-און בפריימריס שנערכו בליכוד, מדשדש על-פי הסקרים מאחור. המועמדים האחרים הם שלושה חברי מועצה: יוסי טל-גן, שכיהן בעבר מנכ"ל העירייה ומנכ"ל פסטיבל ישראל, רץ ברשימה עצמאית; לריסה גרשטיין, רצה מטעם רשימת "האיחוד הלאומי"; רוני אלוני, רצה ברשימה עצמאית.
שיעורי ההצבעה הם שיכריעו את הקרב הצמוד בין לופוליאנסקי לברקת: על-פי ניסיון העבר, בעוד הציבור הדתי והחרדי בירושלים נוהג להגיע לקלפיות באחוזים גבוהים, חילונים רבים מתייחסים באדישות מופגנת לבחירות בעירם.
לראש העיר החדש לא יהיו ימי חסד: מחלונו המשקיף מערבה, יוכל ודאי לראות את נטישת העיר על-ידי צעירים רבים, בעיקר חילונים. כשיביט מזרחה, יגלה את המצוקה הקשה ממנה סובלים מאות-אלפי ערבים, תושבי מזרח העיר. הוא יבחין ודאי ב-40 האחוזים מתושבי העיר, שחיים מתחת לקו העוני. ואז, כאשר על שולחנו יונח תקציב העירייה השנתי, הוא ימצא בו גירעון של קרוב לשני מיליארד דולר.

אורי לופוליאנסקי

אורי לופוליאנסקי מ"יהדות התורה" מבקש להסיר כל דאגה מלב החילונים באשר לעתיד הצפוי להם עם בחירתו לתפקיד. "בתקופה האחרונה", טוען לופוליאנסקי, "מתחולל שינוי מהותי בתפיסה, בעיקר של הזרם הליטאי, אשר מבין את הצורך באחדות ובסובלנות כלפי החילונים. אפשר למצוא הרבה חרדים כמוני, המבקשים להשתלב בעשייה הציבורית בישראל. יש לרקוד זה לצד זה ולא זה על רגלו של השני".
לופוליאנסקי, בן 50, נשוי ואב ל-12 ילדים, כיהן כחבר מועצת עיריית ירושלים ב-15 השנים האחרונות. בתפקידו האחרון שימש כממלא מקום ראש העיר ומחזיק תיק התכנון והבנייה, ומאז מינויו של אהוד אולמרט לממשלה, כיהן כראש העיר בפועל. לופוליאנסקי עומד בראש ארגון המתנדבים "יד שרה", המעניק סיוע לנכים ונזקקים.
בסוף-השבוע פירסם העיתון החרדי "יתד נאמן" גילוי דעת של מנהיג הזרם הליטאי, הרב אלישיב, הקורא לציבור החרדי בירושלים להצביע עבור לופוליאנסקי, כי "הפעם תלויים בבחירות עניינים מהותיים הנוגעים לדת".
לופוליאנסקי טוען כי גם הרב אלישיב העניק לו גיבוי מוחלט לפעול על-פי הצרכים של כלל התושבים בירושלים: "את עצות הרב אני שומר רק לנושאים אישיים".

ניר ברקת

איש העסקים ניר ברקת, מרשימת "עתיד לירושלים", מבין שמבחינתו, הניצחון תלוי בהתעוררות הציבור החילוני. לדבריו, "בעבר לא היה עבור מי להצביע, והמשחק היה מכור". כדי למשוך בכל זאת מצביעים לקלפי, הוא מתכוון לנקוט "מספר טכניקות", אך מסרב בינתיים לפרט.
לדעתו, ירושלים זקוקה לאיש בעל חשיבה עסקית-כלכלית. "גירעון של שני מיליארד שקלים בקופה העירונית מעיד רק על ניסיון שלילי", הוא אומר, בהפנותו אצבע מאשימה לעבר סגן ראש העיר לופוליאנסקי.
ברקת מעיד על עצמו כי בבחירות הכלליות הוא מצביע עבור הליכוד, ועם זאת, סירב להתמודד מטעם המפלגה בבחירות המוניציפאליות. "זה היה הופך אותי אוטומטית למי שמחויב לעסקנים, ולא לציבור הבוחרים", הוא מסביר את החלטתו. "חשבתי שיהיה נכון להיות על-מפלגתי, ולהרכיב רשימה נכונה".
ניר ברקת, בן 43, נשוי ואב לשלושה ילדים, משמש כמנכ"ל חברת BRM מקרנות הון הסיכון המובילות בישראל, וממייסדי חברת צ'ק פוינט. הוא בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המחשב. במהלך שירותו הצבאי שימש כמפקד פלוגה בצנחנים, והיה חניך מצטיין בקורס מג"דים.

יגאל עמדי

יגאל עמדי מרשימת הליכוד מציע רעיון מהפכני, דרכו הוא מתכוון לממן שורת השקעות שמתוכננות במצעו: הנפקת הבירה בבורסה העולמית על-ידי אגרות חוב עירוניות, שייצרו תזרים מזומנים קבוע. "רבים ברחבי העולם ישמחו לקחת חלק בעשייה הגדולה שאני מתכנן לעיר", הוא אומר.
עמדי, נשוי ואב לארבעה ילדים, נולד בשכונת נחלאות בירושלים למשפחה מסורתית מרובת ילדים. בצבא שירת בגדוד 50 של הנח"ל המוצנח. הוא בוגר סמינר למורים בתחום העובדה הסוציאלית.
עמדי כיהן כיועצו של רוני מילוא כשזה שימש כשר לאיכות הסביבה וכשר המשטרה, ושימש סגן ראש עיריית ירושלים במשך 10 שנים. כיום הוא מחזיק בתיק התברואה במועצת העיר, ומשמש כיו"ר הועדה לשמירת הסטטוס-קוו בן חרדים לחילונים בעיר.
הסקרים לא מנבאים לעמדי ניצחון, אבל הוא לא מאבד תקווה: "ניצחתי את רוני בר-און בפריימריס למרות שלא נתנו לי סיכוי, וזה מה שיקרה גם עכשיו". מנגד, הוא כבר מכין תירוץ להפסד: "אני המועמד היחיד שעבר מערכת בחירות פנימית, ולכן הזמן שנותר לי למירוץ התקצר". בניסיון של הרגע האחרון, תוקף עמדי את שני המועמדים המובילים: "שני האבירים על הסוס הלבן יהרסו בסוף את העיר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ינפיק בבורסה העולמית. עמדי
צילום: עמית שאבי
צילום: סבסטיאן שיינר
"לחילונים אין סיבה לדאגה". לופוליאנסקי
צילום: סבסטיאן שיינר
המפתח בידי החילונים. ברקת
מומלצים