שתף קטע נבחר

כ-100 אסירים פלסטינים שוחררו; ברשות מברכים

שניים מבין האסירים עסקו בטרור: אחד מבכירי החזית הדמוקרטית, ואחמד אבו סוכר, שהטמין בשנות ה-70 את "מקרר התופת" בי-ם ורצח 14בני-אדם. אבו סוכר: "הפלסטינים מתנגדים לאלימות"

ישראל שיחררה היום (ג') כ-100 אסירים פלסטינים במסגרת המחוות כלפי הרשות הפלסטינית, שסוכמו בפגישתם של ראש הממשלה, אריאל שרון, וראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן.
ברחוב הפלסטיני עורר השחרור תגובות חיוביות, וברשות בירכו על המהלך. השר לענייני אסירים ברשות, הישאם עבד אל-ראזק, אמר כי מדובר בצעד חיובי, שיתרום לאווירה הכללית ולשיפור האמון בין הצדדים. ברשות מעריכים כי המשך צעדים אלה צפוי להגביר את הלחץ של הרחוב על החמאס והג'יהאד האיסלאמי להביא לרגיעה.
יחד עם זאת, בארגונים הפלסטינים מציינים כי הרוב הגדול של האסירים היה קרוב מאוד לסיום תקופת מאסרם, וכי מרבית האסירים המנהליים הם אנשי הרשות הפלסטינית ומנגנוני הביטחון הפלסטינים, ורק כ-20 מתוכם הם פעילים בארגונים הפלסטינים השונים. עוד אומרים ברשות כי המשך פעולות צה"ל, כמו הפעולה שהייתה במקביל בשכם, ובה נפצעו עשרות פלסטינים - עומד בניגוד לאווירה שארה"ב מעוניינת ליצור בשטחים.

אבו סוכר: הפלסטינים מתנגדים לאלימות

שניים מהאסירים עסקו בפעילות חבלנית, ואילו השאר מוגדרים כאסירים מנהליים "ללא דם על הידיים", שממילא היו אמורים להשתחרר בקרוב. על האסירים ששוחררו חתמו על הצהרה שבה התחייבו שלא לעסוק בטרור.
שני האסירים הבכירים ששוחררו הם תייסיר חאלד, מבכירי החזית הדמוקרטית בשטחים, ואחמד ג'בארה אבו סוכר, שהורשע בהטמנת "מקרר התופת" בירושלים בשנות השבעים - פיגוע בו נהרגו 14 בי אדם.
תחילה, בשעות הלילה, שוחרר חאלד, והגיע הישר אל המוקטעה ברמאללה, שם התקבל בחום על-ידי יאסר ערפאת. "המעצר שלי היה ממניעים פוליטיים", טען.
אחר הצהריים שוחרר אבו-סוכר מכלא השקמה. עם הגיעו למחסום קלנדיה שמצפון לירושלים אמר: "הפלסטינים מתנגדים לאלימות ותומכים בשלום כולל וצודק". את פניו של האסיר המשוחרר קיבלה מקהלת צופים. לאחר מכן הוא המשיך בדרכו למוקטעה לפגישה עם ערפאת.
יתר האסירים שוחררו בעיקר ממתקן המעצר בקציעות, וממחנה עופר, והועברו דרך כמה מחסומים לגדה.

כמה הקלות

מתחילת השבוע יישם צה"ל, בשיתוף עם מתאם הפעולות בשטחים, כמה הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית, לפי החלטת הדרג המדיני. בין היתר הוסר הסגר המלא מיהודה שומרון ועזה (הסגר על רמאללה הוחזר בעקבות התרעות על פיגועים).
בנוסף, היום יצאו קרוב ל-11 אלף פועלים לעבודה מרצועת עזה. כמו כן, מרחב הדיג הורחב ל-10 מייל, וחודש השימוש בתחבורה ציבורית בגדה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו סוכר עם ערפאת. שלום כולל וצודק
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אסיר משוחרר במחסום קלנדיה. תגובות חיוביות
צילום: איי פי
מומלצים